Отит: застуджене вухо не можна гріти, якщо є температура або ж гнійні виділення

Отит: застуджене вухо не можна гріти, якщо є температура або ж гнійні виділення
Коли болить вухо, а до лікаря-лора не хочеться чи не можеться, багато хто хапається за народні методи лікування. Чомусь вважається, що вухо неодмінно треба добряче вигріти, і все мине. Насправді ж такі дії не просто небажані, а в багатьох випадках і категорично заборонені. Тому що можна розігріти - тільки не вухо, а інфекцію

Перше, що варто зробити при різкому болю у вусі - закапати ніс судинозвужувальними краплями. А от у саме вухо, до того часу, поки туди не загляне лікар, капати нічого не варто.

Вітер не винний

Багато хто, жаліючись на гострий біль у вусі, каже, що його “продуло”. Насправді ж холодний вітер чи мороз тільки запускають ланцюгову реакцію, в результаті якої виникає отит.

Відео дня
style="font-style: normal; font-weight: normal; page-break-inside: avoid; text-decoration: none"> Якщо ви сильно промерзли або ж вітер нашмагав вам вуха, то знижується місцевий імунітет. А якщо у вас ще й до того є хронічна інфекція або ж недолікована застуда чи грип, то інфекція в організмі починає радісно “махати руками” й активно діяти. Тому отиту слід чекати не тільки взимку (у розквіт вірусних інфекцій та грипу), а й в будь-яку пору року. Його причиною може стати і грибкова інфекція.

Особливо часто ми шморгаємо носом саме взимку. А закладений ніс і заблоковане дихання призводить до набряку та запалення слухової трубки. Тиск на барабанну перетинку змінюється, і з’являється відчуття закладеності вух, а згодом і гострий штрикаючий біль.

Взимку, звісно, варто подбати не тільки про головний убір, а й про те, щоб своєчасно та повністю лікувати будь-яку вірусну чи бактеріальну інфекцію.

Отит середнього вуха - найрозповсюдженіший

Отит середнього вуха - це найчастіше ускладнення після перенесеного грипу чи вірусної інфекції. Так як вухо та ніс поєднуються, то через ніс інфекція може потрапляти в слухову трубку, а звідти - до середнього вуха.

Отит буває зовнішнім, “середнім” та внутрішнім - лабиринтит. Найрозповсюдженішим і, разом з тим, найнебезпечнішим є отит саме середнього вуха.

Середнє вухо має тільки один вхід - слухову трубку. Другий кістковий отвір прикритий барабанною перетинкою. Коли в середнє вухо потрапляє інфекція, починається запалення і накопичується гній, виникає тиск на барабанну перетинку. Це і викликає дикий біль у вусі, який є найпершою ознакою отиту.

Такий сильний біль практично неможливо терпіти, тому хворий одразу ж мчить до лікаря. Завдяки цьому дуже занедбаних випадків отиту (як з гайморитом, приміром), зазвичай, не виникає.

До болю додається і температура - як правило, 37,4-37,5. Хоча буває й лихоманка - до 38,5-39 градусів. При отиті може пошкоджуватися барабанна перетинка (перфорація), і з вуха з’являються гнійні чи навіть кров’янисті виділення. У такому випадку категорично не можна використовувати будь-які вушні краплі чи гріти вухо! Це тільки загострить ситуацію, а тепло сприятиме розповсюдженню інфекції.

Якщо ви прокинулися вночі від сильного болю у вусі, то можна прийняти знеболювальне - наприклад, ібупрофен. Вушні краплі теж мають у своєму складі знеболювальне (лідокаїн) та протизапальне, але варто пам’ятати, що їх можна використовувати тільки переконавшись, що ваша барабанна перетинка неушкоджена. А зробити це може тільки лікар під час огляду спеціальним приладом.

Як допомогти дитині при отиті

Вісімдесят відсотків дітей до трьох років хоча б раз страждали від хворого вушка. Отит і справді частіше виникає у дітей, ніж у дорослих.

Основна причина отитів у дітей - запальні захворювання в носі та горлі, коли порушується прохідність євстахієвої труби.

Діти, до того ж, частіше хворіють на простудні та вірусні захворювання. Діти більше плачуть і активно шмигають носом. Причиною отиту можуть стати і збільшені аденоїди, які здавлюють євстахієву трубу.

Найпростіший спосіб виявити отит у дітей - надавити на “козелок”, виступ на вушній раковині біля зовнішнього отвору слухового проходу. Якщо дитина починає плакати, значить, у вушку є запалення. І подальше лікування має визначити лікар-отоларинголог.

Що можна зробити вдома, якщо немає можливості одразу ж потрапити до лікаря? Найперше - спеціальні судинозвужувальні краплі для дітей, які швидко зменшують набряк. Капати їх потрібно в ніс. Якщо у дитини пошкоджена барабанна перетинка, то краплі у вуха можуть тільки нашкодити. Тому в усьому світі прийнято не використовувати краплі у вухо до тих пір, поки дитину не огляне лікар і не підтвердить, що барабанна перетинка не пошкоджена.

Якщо у дитини висока температура, потрібно дати їй жарознижуючі засоби. Але гріти вуха лікарі категорично не радять. Якщо у вусі скупчився гній і його прогріти, буде тільки гірше. Якщо з вуха дитини витікає рідина, це означає, що барабанна перетинка пошкоджена. У такому випадку необхідно терміново звернутися до лікаря.

Можна зробити дитині простий компрес з вати і шматка поліетилену. Покласти вату до вуха, накрити шматком поліетилену, а зверху зав'язати косинку або одягнути шапочку.

Справа в тому, що при отиті будь-яке зіткнення з вушною раковиною посилює біль. Малюкові з компресом буде комфортніше, а мамі - спокійніше.

Після будь-якого отиту слух у дитини відновиться на 100 % тільки через 3-4 місяці.

Віта Криштоф, лікар-отоларинголог медичного центру "Альтамедика": Прогрівання вуха  доречне тільки тоді, коли у вас немає температури і гнійних виділень”

- Найчастіше причиною виникнення гострого отиту є грип, застуда та інфекційні захворювання, такі як, приміром, скарлатина, кір, дифтерія. При цьому має значення утруднене носове дихання, що погіршує вентиляцію слухової труби з боку носоглотки і підвищує ризик попадання інфекції у вухо та розвиток отиту.

Прогрівання не у всіх випадках приносить користь. Якщо ви не пішли до лікаря і займаєтеся самолікуванням, що небажано, то треба розуміти, що прогрівання доречне тільки тоді, коли у вас немає температури і гнійних виділень. Виміряти температуру легко, а от помітити гнійні виділення, особливо на ранній стадії, складно без лікаря. Щоб зрозуміти, можна гріти вухо при отиті чи ні, треба дізнатися природу запалення. Тому гріти вухо можна тільки на початковому етапі захворювання, при найперших його ознаках.

Для полегшення болю у вусі можна застосовувати вушні краплі, які мають у своєму складі знеболюючу речовину: отіпакс, отізол, добре знеболює також ібупрофен, який є в дитячій формі і в таблетках.

Гострий середній отит має різноманітний перебіг: від легких катаральних форм, що не потребують спеціального лікування, до сильно вираженого запалення середнього вуха, при якому необхідна адекватна антибіотикотерапія. Ускладнені форми іноді потребують хірургічного втручання.Тільки лікар розрізняє ці форми та обирає правильне лікування.

Щодо діагностики отиту, то гарно зарекомендував себе сучасний прилад “відеоотоскоп”. У Вінниці він єдиний є сьогодні в медичному центрі “Альтамедика”. Цей прилад дає змогу максимально детально дослідити барабанну перетинку, її цілісність, ступінь запалення, наявність сторонніх тіл. Апарат працює у фото та відео-режимі, дані зображення подаються на екран монітору, а пацієнт отримує наприкінці обстеження результат у вигляді кольорової фотографії. До того ж, є можливість бачити зміни в барабанній перетинці в процесі лікування. Процедура абсолютно безболісна як для дітей, так і для дорослих.

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (11)
  • Читач66
    Нам у лікарні лор-лікарі нам призначали різні вушні краплі, але єдиний засіб, яким я рятую дитину під час частих отитів - це вушні краплі Колдісепт нано Сільвер. Це дуже хороший і ефективний препарат, який досить прокапати кілька днів, і отит минає.
  • Юлия Петренко
    Зазвичай такі неприємні симптоми при отиті бувають. Якщо є можливість, то треба лікареві показатись. Але в жодному разі не гріти і не капати борний спір. Я отит лікувала вушними краплями Колдісепт нано Сільвер. Запалення і біль пішли практично відразу.
  • Инна Гавриленко
    Коли була підозра на отит, я купила вушні краплі Колдісепт нано сильвер. Мені відмінно допоміг цей засіб. Біль минув практично відразу після закапування.
  • Екатерина Кравченко
    В мене дуже часто були проблеми із вухами. Тільки варто мені захворіти, як відразу ж давало ускладнення на вуха - отит. Жодні народні методи лікування не пробувала. Мені  краплi Колдісепт нано Сільвер лікарка призначала. Цей препарат допоміг мені вже на другу добу, зникла закладеність та біль.

keyboard_arrow_up