Коли одна смерть рятує життя інших. Ми з’ясували, як можна стати донором органів

Коли одна смерть рятує життя інших. Ми з’ясували, як можна стати донором органів
Від 2019 року запрацювало законодавство, яке дозволило українцям ставати донорами посмертно
 • Вчора, 28 вересня, у Вінниці вперше провели унікальну операцію. Лікарі взяли органи для трансплантації від донора, який помер. Його родичі погодилися на донорство.
 • Ще живе серце транспортували в Київській інститут серця, де зробили пересадку 12-річній Маргариті. А дві нирки та печінку пересадили дітям та 17-річній дівчині.
 • Одна смерть врятувала чотири життя. Але щоб це відбувалось, лікарі повинні мати базу даних людей, які можуть стати донором органу та пацієнта.
 • Ми з’ясували, як можна стати донором органів.

У Вінницькій обласній лікарні імені Пирогова трансплантуватимуть органи, зазначив Голова Вінницької ОДА Сергій Борзов. Вінницькі хурірги пройшли навчання трансплантології за кордоном.

— 28 вересня — відтепер в історії області, — каже Борзов. — Троє дітей та дівчина отримали шанс на повноцінне життя завдяки трансплантації органів.

Подробиці та зворушливе відео, як відбувалась трансплантація, ми писали в публікаціях:

За його словами, рік тривала підготовка. Пілотний проект з трансплантації в область розпочався з середини 2020 року.

На зображенні може бути: на відкритому повітрі

— 4 хірурги-трансплантологи пройшли навчання не тільки в в Україні, а й за кордоном. Підготовлено 6 трансплант-координаторів, — каже Борзов.

Він повідомляє, що на базі обласної клінічної лікарні ім. М.І.Пирогова розгорнули відділення для трансплантації нирки. Лікарня уклала угоду з МОЗ України — це дозволило запустити процес створення трансплантологічної служби в області, підкріпивши його і фінансовою підтримкою держави. Лікарі базисних закладів навчились констатувати смерть мозку.

Новина про успішну операцію 12-річній Маргариті стала топовою. Багато людей цікавить питання, як можна стати донором органів. Ми спробували з’ясувати відповідь.

Відео дня

Закон і трансплантація

Закон про трансплантацію ухвалили ще у 2018 році. Запрацювати нові норми мали у 2019 році. Закон мав дозволити та регулювати трансплантацію в Україні. Тоді можна було б пересаджувати органи від померлого донора тільки у разі його згоди на це за життя. Для цього планували створити реєстр донорів та підготувати спеціалістів — трансплант-координаторів. Проте досі нововведення так і не запрацювали.

2019 року Верховна Рада ухвалила новий закон, яким врегульовували законодавство у цій галузі. Національна Служба Здоров'я України розширила перелік осіб, які є близькими родичами, — до нього включили двоюрідних братів і сестер, дядьків, тіток, племінників, що дозволить розширити коло осіб для родинного донорства. Законом передбачено, що сімейний лікар може отримувати згоду на посмертне донорство та матиме право вносити таку інформацію до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, а також визначено можливість донорства кісткового мозку від повнорідних братів або сестер віком до 18 років.

Окрім того, документом конкретизується, що дозволяється лише міжнародний обмін анатомічними матеріалами, а щодо гемопоетичних стовбурових клітин — дозволяється їх купівля-продаж. Водночас внесено зміни до статті 290 Цивільного кодексу України, завдяки чому надається право на донорство гемопоетичних стовбурових клітини у випадках, передбачених законом, особам віком до 18 років.

Як відбувається трансплантація

Бригада хірургів та медиків, які провели трансплантацію серця 12-річній Маргариті від 38-річного вінничанина

В Україні узаконили два вида донорства — родинне та посмертне. У першому випадку донором є родич, в іншому — випадкова людина, аналізи якої сумісні з реципієнтом. В обох випадках люди, які можуть віддати свій орган, проходять обстеження. Медикам необхідно визначити, чи не «відчужить» організм донорський орган, та скільки він зможе «послужити» пацієнту після трансплантації.

Алгоритм трансплантації виглядає так:

 • збір медичної інформації про можливого донора та реципієнта;
 • запис в чергу на трансплантацію;
 • пошук «найкращої пари»,
 • трансплантація;
 • реабілітація опісля.

Трансплант-координатор шукає «найкращу пару». Через електронну систему він бачить, що з'явився орган, який придатний для трансплантації. Медик шукає людину, яка його потребує і має найкращу сумісність. Це треба зробити якомога швидше.

Як стати донором органів

Щороку в Україні донорського органу потребують приблизно п'ять тисяч людей. Найбільший попит на нирки — до 2,5 тисяч органів на рік. Трансплантують також печінку, серце, легені, підшлункову, кістковий мозок. В Україні довгий час не могли виконувати такі складні операції. Однак від 2019 року запрацювало законодавство, яке дозволило українцям ставати донорами посмертно.

Для того, аби трансплантувати орган, потрібно пройти декілька досліджень. На операції повинні бути хірург, трансплантолог, анестезіолог, медсестри. Це дуже складний технологічний процес, де важлива швидкість. Для того, аби трансплантувати серце, у медиків є максимум чотири години, нирку — доба.

Донором може бути повнолітня людина, яка дала на це згоду. Планується, що цьогоріч дати згоду можна буде у додатку «Дія». Також є намір ввести такий пункт у водійські права. У випадку раптової смерті згоду можуть дати ваші родичі.

Якщо лікарі констатують смерть мозку, втім вирішать, що органи придатні для донорства — вони можуть сконтактувати з трансплант-координатором, який питатиме дозволу у родини.

Живим донором анатомічних матеріалів (органи або їхні частини, тканини, анатомічні утворення, клітини тощо) може бути лише повнолітня дієздатна фізична особа. Але є виключення. Наприклад, неповнолітня людина може стати донором за певних умов:

 • відсутній повнолітній дієздатний сумісний донор за результатами медичних показань;
 • реципієнт є повнорідним братом або повнорідною сестрою донора;
 • трансплантація здійснюється для збереження життя реципієнта;
 • відсутні заперечення з боку донора;
 • вилучення гемопоетичних стовбурових клітин погоджене зі спеціалізованою державною установою — «Українським центром трансплант-координації».

У цьому випадку неповнолітнього донора має супроводжувати його представник чи представниця.

За життя ви можете віддавати органи лише родичам. Всім іншим — лише за умови перехресного донорства. Виключення — стовбурові клітини. Їх можна пересаджувати й від донорів, які не є членами сім’ї реципієнта.

Заборонено пересаджувати органи абощо від деяких категорій людей:

 • від тих, хто перебуває у в’язниці;
 • від іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні;
 • від пацієнтів із тяжкими психічними розладами;
 • від людей із захворюваннями, що можуть передатися реципієнту органа або нашкодити його/її здоров’ю, крім випадків наявності поінформованої згоди цієї людини;
 • від тих, хто раніше надавав орган або частину органа для трансплантації (крім гемопоетичних стовбурових клітин);
 • від вагітних.

Що робити, якщо я хочу стати донором посмертно?

Слід попіклуватися про це ще за життя чи обговорити це питання з родичами. Ви можете підписати згоду або відмову від пересадки ваших органів посмертно. Якщо ви згодом зміните своє рішення, то зможете написати зворотню згоду або відмову. 

Форму, за якою має бути написана заява про згоду або незгоду, знайдете нижче в публікації.

Заяву можете подати її сімейному лікарю, медзакладу, в якому обслуговуєтеся, чи уповноваженому органу з питань трансплантації.

Також ви можете призначити свого повноважного представника. Він/вона зможуть після вашої смерті надати згоду на вилучення у вас органів для трансплантації. Повноважним представником може бути тільки повнолітня та дієздатна людина, яка дала на це згоду. Представника також можна змінити, а сам представник може з часом відмовитися від цієї ролі.

Якщо за життя людина не виявила бажання бути або не бути донором і не визначила поважного представника, згоду на вилучення органів може дати або чоловік/дружина, або хтось із близьких родичів — діти, батьки, рідні брати чи сестри. Якщо таких родичів немає, рішення ухвалює людина, яка взялася поховати померлого. Але якщо за життя людина написала відмову бути донором, цього рішення ніхто змінити не зможе.

Надання письмової згоди донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів

Юристи Безоплатної правової допомоги розповіли про порядок надання письмової згоди живого донора або з тіла померлої особи на вилучення анатомічних матеріалів

Кожна повнолітня дієздатна фізична особа має право у будь-який час:

 • надати письмову згоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть (смерть мозку або біологічна смерть) (далі — згода на посмертне донорство) шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 1;
 • надати письмову незгоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть (смерть мозку або біологічна смерть) (далі — незгода на посмертне донорство) шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 2;
 • відкликати надану раніше письмову згоду або незгоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення стану як незворотня смерть (смерть мозку або біологічна смерть) шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 3;
 • подати письмову заяву про призначення повноважного представника, який після смерті особи надасть згоду на вилучення з її тіла анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів (далі — заява про призначення повноважного представника), за формою згідно з додатком 4;
 • відкликати письмову заяву про призначення повноважного представника, який після смерті особи надасть згоду на вилучення з її тіла анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів, шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 5;
 • відмовитися бути повноважним представником для надання згоди на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 6;
 • надати письмову згоду живого донора на донорство анатомічних матеріалів шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 7;
 • подати письмову заяву про відмову від раніше наданої згоди живого донора на донорство анатомічних матеріалів за формою згідно з додатком 8.
 • У повнолітньої дієздатної фізичної особи може бути вилучено анатомічні матеріали лише за наявності її добровільної та усвідомленої згоди на донорство анатомічних матеріалів, наданої у письмовому вигляді за формою згідно з додатком 7.

Кількість заяв, які може подати фізична особа протягом свого життя, не обмежена.

У разі якщо донором гемопоетичних стовбурових клітин є особа, яка не досягла 14 років, згода на вилучення у неї гемопоетичних стовбурових клітин надається у письмовому вигляді її батьками або іншими законними представниками цієї особи.

У разі якщо донором гемопоетичних стовбурових клітин є особа віком від 14 до 18 років, згода на вилучення у неї гемопоетичних стовбурових клітин надається нею, а також її батьками або іншими законними представниками цієї особи у письмовому вигляді.

Згода на вилучення анатомічних матеріалів надається після надання особі лікарем об’єктивної та доступної інформації про можливість виникнення ускладнень для її здоров’я, а також про її права у зв’язку з донорством. У разі якщо донором гемопоетичних стовбурових клітин є особа віком до 18 років, інформація про можливість виникнення ускладнень для її здоров’я, а також про її права у зв’язку з донорством також надається батькам цієї особи або її іншим законним представникам.

У письмовій згоді живий донор зазначає про свою поінформованість щодо можливих наслідків вилучення у нього анатомічних матеріалів. У разі донорства гемопоетичних стовбурових клітин особою віком до 18 років інформація про поінформованість щодо можливих наслідків вилучення у неї гемопоетичних стовбурових клітин також зазначається у письмовій згоді батьків цієї особи або інших законних представників.

У заяві щодо надання згоди на вилучення анатомічних матеріалів у живого донора обов’язково зазначається вид донорства (родинне донорство, донорство особи, яка не є близьким родичем або членом сім’ї реципієнта), а також вид анатомічного матеріалу, що пропонується для вилучення.

Скільки коштує операція?

В кінці 2019 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині», повідомляє пресслужба глави держави.

Закон має на меті забезпечення побудови дієздатної та ефективної системи трансплантації в Україні й погодження національного законодавства з міжнародними актами у цій сфері.

А раніше уряд затвердив вартість операцій з трансплантації органів. Відтак, вартість алотрансплантації нирки (від живого донора або донора-трупа) визначена на рівні 323 798 грн., АВО-несумісна алотрансплантація нирки — 721 230 грн, алогенна трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин з донорським етапом коштуватиме 1 360 141, 36 грн, аутологічна трансплантація — 1 308 393,3 грн.

Опитування

Чи згодні Ви стати донором органів та на яких умовах?

Від редакції

Ми залишаємо цей матеріал у вільному доступі, щоб якомога більше людей дізналися про важливу інформацію. Підтримайте редакцію підпискою — і ми зробимо для вас більше актуальних та корисних публікацій.

 

Читайте також:

СБУ викрила аферистів,  які продавали підроблені міжнародні сертифікати

Вже з понеділка: вчені розповіли про потужну магнітну бурю на Землі

Найякісніше життя в Україні мають вінничани. Вінниця всьоме очолила рейтинг

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (2)
 • Billroth Hospital

  Ви хочете купити нирку, органи тіла чи хочете продати свою нирку чи органи тіла? Якщо ви шукаєте можливість продати свою нирку за гроші через фінансову нестабільність, і ви не знаєте, що робити, то зв’яжіться з нами сьогодні, і ми запропонуємо вам хорошу суму грошей у розмірі 500 000 доларів для вашої нирки. Мене звати доктор Максвелл, я лікар-невролог у лікарні БІЛРОТА. Наша лікарня спеціалізується на хірургії нирок, а також займаємося закупівлею та трансплантацією нирок у живого та відповідного донора. Ми знаходимося в Індії, США, Малайзії, Сінгапурі. Японія.  Будь ласка, повідомте нам, якщо ви зацікавлені в продажу або покупці нирок або

  Organ's, будь ласка, зв’яжіться з нами електронною поштою.  Електронна пошта: [email protected]

  Номер додатка:+33751490980  З найкращими побажаннями

  ГОЛОВНИЙ МЕДИЧНИЙ ДИРЕКТОР

  Д-Р МАКСВЕЛ

 • Вадим Дмитриев

  В країні, де більше половини населення боїться зробити елементарне щеплення і донорство), життя інших людей і т.п. Про що Ви взагалі!? Наші аборигени собі допогти не бажають, то які там люди навколо. Сміх, гріх і сум. Общество не стоит на месте, но наше общество еще слишком юно.

21:12 «В ексгумації тіла нам відмовили». Рідні військового припускають, що йому «допомогли» померти 21:01 Нема води: важливі поради, як підготувати запас води для надзвичайних ситуацій 20:19 Тільки зима прийшла — вся шкіра потріскалась. Що робити з атопічним дерматитом, розповідає лікар 19:59 Тісто має декілька разів підійматися: рецепт «Різдвяного штолена» від вінничанки Від читача 09:50 Який обирати генератор для помешкання - 8 порад 19:00 Ці три знаки Зодіаку отримають подарунки від долі наприкінці 2022 року 18:28 Які переваги та недоліки у вінницьких «Пунктів незламності»? Ми перевірили play_circle_filled photo_camera 18:13 Не панікувати, а діяти швидко: що робити, якщо загубилася дитина 17:39 Що означають сигнали регулювальника: Нацполіція підкорює ТікТок актуальним відео 17:05 Тест від 20minut.ua: що ви знаєте про вінницький громадський транспорт? 16:40 Новорічний корпоратив 2023. Бути чи не бути? (партнерський проект) 16:33 Нові екскурсії, тури та події: Офіс туризму Вінниці запрошує на прем'єри грудня 16:07 Гравці професіонального клубу в складі «Енергетика» в футзалі переграли «Ниву» зі Стрижавки 15:45 У Тульчинському районі чоловік хотів незаконно перетнути кордон за 400 доларів play_circle_filled photo_camera 15:43 У Вінниці відзначили 300-річчя Григорія Сковороди художніми читаннями 15:09 Ganza patriotica: вінницька дизайнерка Світлана Теренчук показала патріотичних гусей в Іспанії photo_camera 14:53 Водоканал попередив про відключення. Кому варто зробити запас води 14:45 Нова ракетна атака рф: на Вінниччині чутно вибухи, попередньо — ППО (ОНОВЛЮЄТЬСЯ) 14:14 Історії успіху під час війни: у Вінницю релокувалися 244 бізнес-підприємства 13:30 Малюк побачив батька вперше на похороні: у Хмільнику прощалися з Героєм, який загинув на війні photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up