Коли одна смерть рятує життя інших. Ми з’ясували, як можна стати донором органів

Коли одна смерть рятує життя інших. Ми з’ясували, як можна стати донором органів
Від 2019 року запрацювало законодавство, яке дозволило українцям ставати донорами посмертно
  • Вчора, 28 вересня, у Вінниці вперше провели унікальну операцію. Лікарі взяли органи для трансплантації від донора, який помер. Його родичі погодилися на донорство.
  • Ще живе серце транспортували в Київській інститут серця, де зробили пересадку 12-річній Маргариті. А дві нирки та печінку пересадили дітям та 17-річній дівчині.
  • Одна смерть врятувала чотири життя. Але щоб це відбувалось, лікарі повинні мати базу даних людей, які можуть стати донором органу та пацієнта.
  • Ми з’ясували, як можна стати донором органів.

У Вінницькій обласній лікарні імені Пирогова трансплантуватимуть органи, зазначив Голова Вінницької ОДА Сергій Борзов. Вінницькі хурірги пройшли навчання трансплантології за кордоном.

— 28 вересня — відтепер в історії області, — каже Борзов. — Троє дітей та дівчина отримали шанс на повноцінне життя завдяки трансплантації органів.

Подробиці та зворушливе відео, як відбувалась трансплантація, ми писали в публікаціях:

Відео дня

За його словами, рік тривала підготовка. Пілотний проект з трансплантації в область розпочався з середини 2020 року.

На зображенні може бути: на відкритому повітрі

— 4 хірурги-трансплантологи пройшли навчання не тільки в в Україні, а й за кордоном. Підготовлено 6 трансплант-координаторів, — каже Борзов.

Він повідомляє, що на базі обласної клінічної лікарні ім. М.І.Пирогова розгорнули відділення для трансплантації нирки. Лікарня уклала угоду з МОЗ України — це дозволило запустити процес створення трансплантологічної служби в області, підкріпивши його і фінансовою підтримкою держави. Лікарі базисних закладів навчились констатувати смерть мозку.

Новина про успішну операцію 12-річній Маргариті стала топовою. Багато людей цікавить питання, як можна стати донором органів. Ми спробували з’ясувати відповідь.

Закон і трансплантація

Закон про трансплантацію ухвалили ще у 2018 році. Запрацювати нові норми мали у 2019 році. Закон мав дозволити та регулювати трансплантацію в Україні. Тоді можна було б пересаджувати органи від померлого донора тільки у разі його згоди на це за життя. Для цього планували створити реєстр донорів та підготувати спеціалістів — трансплант-координаторів. Проте досі нововведення так і не запрацювали.

2019 року Верховна Рада ухвалила новий закон, яким врегульовували законодавство у цій галузі. Національна Служба Здоров'я України розширила перелік осіб, які є близькими родичами, — до нього включили двоюрідних братів і сестер, дядьків, тіток, племінників, що дозволить розширити коло осіб для родинного донорства. Законом передбачено, що сімейний лікар може отримувати згоду на посмертне донорство та матиме право вносити таку інформацію до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, а також визначено можливість донорства кісткового мозку від повнорідних братів або сестер віком до 18 років.

Окрім того, документом конкретизується, що дозволяється лише міжнародний обмін анатомічними матеріалами, а щодо гемопоетичних стовбурових клітин — дозволяється їх купівля-продаж. Водночас внесено зміни до статті 290 Цивільного кодексу України, завдяки чому надається право на донорство гемопоетичних стовбурових клітини у випадках, передбачених законом, особам віком до 18 років.

Як відбувається трансплантація

Бригада хірургів та медиків, які провели трансплантацію серця 12-річній Маргариті від 38-річного вінничанина

В Україні узаконили два вида донорства — родинне та посмертне. У першому випадку донором є родич, в іншому — випадкова людина, аналізи якої сумісні з реципієнтом. В обох випадках люди, які можуть віддати свій орган, проходять обстеження. Медикам необхідно визначити, чи не «відчужить» організм донорський орган, та скільки він зможе «послужити» пацієнту після трансплантації.

Алгоритм трансплантації виглядає так:

  • збір медичної інформації про можливого донора та реципієнта;
  • запис в чергу на трансплантацію;
  • пошук «найкращої пари»,
  • трансплантація;
  • реабілітація опісля.

Трансплант-координатор шукає «найкращу пару». Через електронну систему він бачить, що з'явився орган, який придатний для трансплантації. Медик шукає людину, яка його потребує і має найкращу сумісність. Це треба зробити якомога швидше.

Як стати донором органів

Щороку в Україні донорського органу потребують приблизно п'ять тисяч людей. Найбільший попит на нирки — до 2,5 тисяч органів на рік. Трансплантують також печінку, серце, легені, підшлункову, кістковий мозок. В Україні довгий час не могли виконувати такі складні операції. Однак від 2019 року запрацювало законодавство, яке дозволило українцям ставати донорами посмертно.

Для того, аби трансплантувати орган, потрібно пройти декілька досліджень. На операції повинні бути хірург, трансплантолог, анестезіолог, медсестри. Це дуже складний технологічний процес, де важлива швидкість. Для того, аби трансплантувати серце, у медиків є максимум чотири години, нирку — доба.

Донором може бути повнолітня людина, яка дала на це згоду. Планується, що цьогоріч дати згоду можна буде у додатку «Дія». Також є намір ввести такий пункт у водійські права. У випадку раптової смерті згоду можуть дати ваші родичі.

Якщо лікарі констатують смерть мозку, втім вирішать, що органи придатні для донорства — вони можуть сконтактувати з трансплант-координатором, який питатиме дозволу у родини.

Живим донором анатомічних матеріалів (органи або їхні частини, тканини, анатомічні утворення, клітини тощо) може бути лише повнолітня дієздатна фізична особа. Але є виключення. Наприклад, неповнолітня людина може стати донором за певних умов:

  • відсутній повнолітній дієздатний сумісний донор за результатами медичних показань;
  • реципієнт є повнорідним братом або повнорідною сестрою донора;
  • трансплантація здійснюється для збереження життя реципієнта;
  • відсутні заперечення з боку донора;
  • вилучення гемопоетичних стовбурових клітин погоджене зі спеціалізованою державною установою — «Українським центром трансплант-координації».

У цьому випадку неповнолітнього донора має супроводжувати його представник чи представниця.

За життя ви можете віддавати органи лише родичам. Всім іншим — лише за умови перехресного донорства. Виключення — стовбурові клітини. Їх можна пересаджувати й від донорів, які не є членами сім’ї реципієнта.

Заборонено пересаджувати органи абощо від деяких категорій людей:

  • від тих, хто перебуває у в’язниці;
  • від іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні;
  • від пацієнтів із тяжкими психічними розладами;
  • від людей із захворюваннями, що можуть передатися реципієнту органа або нашкодити його/її здоров’ю, крім випадків наявності поінформованої згоди цієї людини;
  • від тих, хто раніше надавав орган або частину органа для трансплантації (крім гемопоетичних стовбурових клітин);
  • від вагітних.

Що робити, якщо я хочу стати донором посмертно?

Слід попіклуватися про це ще за життя чи обговорити це питання з родичами. Ви можете підписати згоду або відмову від пересадки ваших органів посмертно. Якщо ви згодом зміните своє рішення, то зможете написати зворотню згоду або відмову. 

Форму, за якою має бути написана заява про згоду або незгоду, знайдете нижче в публікації.

Заяву можете подати її сімейному лікарю, медзакладу, в якому обслуговуєтеся, чи уповноваженому органу з питань трансплантації.

Також ви можете призначити свого повноважного представника. Він/вона зможуть після вашої смерті надати згоду на вилучення у вас органів для трансплантації. Повноважним представником може бути тільки повнолітня та дієздатна людина, яка дала на це згоду. Представника також можна змінити, а сам представник може з часом відмовитися від цієї ролі.

Якщо за життя людина не виявила бажання бути або не бути донором і не визначила поважного представника, згоду на вилучення органів може дати або чоловік/дружина, або хтось із близьких родичів — діти, батьки, рідні брати чи сестри. Якщо таких родичів немає, рішення ухвалює людина, яка взялася поховати померлого. Але якщо за життя людина написала відмову бути донором, цього рішення ніхто змінити не зможе.

Надання письмової згоди донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів

Юристи Безоплатної правової допомоги розповіли про порядок надання письмової згоди живого донора або з тіла померлої особи на вилучення анатомічних матеріалів

Кожна повнолітня дієздатна фізична особа має право у будь-який час:

  • надати письмову згоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть (смерть мозку або біологічна смерть) (далі — згода на посмертне донорство) шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 1;
  • надати письмову незгоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть (смерть мозку або біологічна смерть) (далі — незгода на посмертне донорство) шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 2;
  • відкликати надану раніше письмову згоду або незгоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення стану як незворотня смерть (смерть мозку або біологічна смерть) шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 3;
  • подати письмову заяву про призначення повноважного представника, який після смерті особи надасть згоду на вилучення з її тіла анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів (далі — заява про призначення повноважного представника), за формою згідно з додатком 4;
  • відкликати письмову заяву про призначення повноважного представника, який після смерті особи надасть згоду на вилучення з її тіла анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів, шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 5;
  • відмовитися бути повноважним представником для надання згоди на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 6;
  • надати письмову згоду живого донора на донорство анатомічних матеріалів шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 7;
  • подати письмову заяву про відмову від раніше наданої згоди живого донора на донорство анатомічних матеріалів за формою згідно з додатком 8.
  • У повнолітньої дієздатної фізичної особи може бути вилучено анатомічні матеріали лише за наявності її добровільної та усвідомленої згоди на донорство анатомічних матеріалів, наданої у письмовому вигляді за формою згідно з додатком 7.

Кількість заяв, які може подати фізична особа протягом свого життя, не обмежена.

У разі якщо донором гемопоетичних стовбурових клітин є особа, яка не досягла 14 років, згода на вилучення у неї гемопоетичних стовбурових клітин надається у письмовому вигляді її батьками або іншими законними представниками цієї особи.

У разі якщо донором гемопоетичних стовбурових клітин є особа віком від 14 до 18 років, згода на вилучення у неї гемопоетичних стовбурових клітин надається нею, а також її батьками або іншими законними представниками цієї особи у письмовому вигляді.

Згода на вилучення анатомічних матеріалів надається після надання особі лікарем об’єктивної та доступної інформації про можливість виникнення ускладнень для її здоров’я, а також про її права у зв’язку з донорством. У разі якщо донором гемопоетичних стовбурових клітин є особа віком до 18 років, інформація про можливість виникнення ускладнень для її здоров’я, а також про її права у зв’язку з донорством також надається батькам цієї особи або її іншим законним представникам.

У письмовій згоді живий донор зазначає про свою поінформованість щодо можливих наслідків вилучення у нього анатомічних матеріалів. У разі донорства гемопоетичних стовбурових клітин особою віком до 18 років інформація про поінформованість щодо можливих наслідків вилучення у неї гемопоетичних стовбурових клітин також зазначається у письмовій згоді батьків цієї особи або інших законних представників.

У заяві щодо надання згоди на вилучення анатомічних матеріалів у живого донора обов’язково зазначається вид донорства (родинне донорство, донорство особи, яка не є близьким родичем або членом сім’ї реципієнта), а також вид анатомічного матеріалу, що пропонується для вилучення.

Скільки коштує операція?

В кінці 2019 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині», повідомляє пресслужба глави держави.

Закон має на меті забезпечення побудови дієздатної та ефективної системи трансплантації в Україні й погодження національного законодавства з міжнародними актами у цій сфері.

А раніше уряд затвердив вартість операцій з трансплантації органів. Відтак, вартість алотрансплантації нирки (від живого донора або донора-трупа) визначена на рівні 323 798 грн., АВО-несумісна алотрансплантація нирки — 721 230 грн, алогенна трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин з донорським етапом коштуватиме 1 360 141, 36 грн, аутологічна трансплантація — 1 308 393,3 грн.

Опитування

Чи згодні Ви стати донором органів та на яких умовах?

Від редакції

Ми залишаємо цей матеріал у вільному доступі, щоб якомога більше людей дізналися про важливу інформацію. Підтримайте редакцію підпискою — і ми зробимо для вас більше актуальних та корисних публікацій.

 

Читайте також:

СБУ викрила аферистів,  які продавали підроблені міжнародні сертифікати

Вже з понеділка: вчені розповіли про потужну магнітну бурю на Землі

Найякісніше життя в Україні мають вінничани. Вінниця всьоме очолила рейтинг

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (6)
  • Читач85

    Я доктор РАКШАН САІ. Я нефролог у RAKSHAN HEALTH CENTER INDIA. Наша клініка спеціалізується на нирковій хірургії, і ми також лікуємо. Купівля та трансплантація нирок у відповідних донорів Якщо вас цікавить продаж або покупка нирок

    або вам потрібні гроші для кращого рівня життя, або ви в боргах і хочете продати свою нирку за гроші сьогодні, зв'яжіться з нами, і ми здійснимо вашу мрію, ми купуємо одну нирку за $480 000 доларів ( ЧОТИРИСТА ВІСІМДЕСЯТ ТИСЯЧ доларів), будь ласка, зв’яжіться з нами за допомогою електронної пошти, указаної нижче.

    Ми щедро платимо за донорів нирок, і ці гроші можуть назавжди змінити ваше життя. Зв’яжіться з нами зараз, щоб отримати додаткові рекомендації

    Ми знаходимося в Індії, Франції, Нігерії, Сполучених Штатах, Малайзії, Великій Британії. Зараз ситуація погано впливає на наше життя. Багато з нас у боргах, багато хто з нас хоче жити краще, платити оренду та піклуватися наших батьків і любити свою серйозну людину слід зв'язатися з нашими даними електронної пошти: [email protected]

    WhatsApp +1501 530-9061

    Телеграма: +44 7429 784618

    Viber: +44 7429 784618

  • Читач18

    Ласкаво просимо до  MCMAHON HOSPITAL SERVICES INDIA

    [email protected]
    whatsap +4368860326436
    VK.com+4368860326436
    Telegram +4368860326436

    Будинок для трансплантації нирки та хірургії за 600 000 доларів США. Наш головний офіс розташований в Індії, а головний офіс – в Індії. Ми також маємо філії в Малайзії, США, Південній Африці, Нігерії, Бразилії, Німеччині, Австрії. Нижче наведено наші вимоги до лікарні, перш ніж ми зможемо купувати у вас

    Дякуємо, що звернулися до нашої лікарні,
    Ми спеціалізуємося на лікуванні захворювань нирок, а також загальної дисфункції органів організму.

    Примітка: Проживання, харчування, транспортування та медичне обслуговування будуть забезпечені лікарнею безкоштовно.
    Ми обіцяємо добре ставитися до вас і принести вам максимальне задоволення

    ДОКТОР. МАКМАХОН

  • Nana Fatima

    ГАТОВЫ МАЕ СВЕДЧАННЕ



    Мяне завуць Алі Алааэльдзін з Кувейта, я звязаўся з аддзяленнем Unicredit у Італіі па пазыцы для бізнес-пазыкі ў памеры € 40 000,00, потым мне сказалі, што трэба пагадзіцца на неабходную суму пазыкі, пасля таго, як я зноў рызыкнуў, таму што я так адчайна хацеў стварыць кампанію да найбуйнейшага сюрпрыз, сума пазыкі была дададзена на мой банкаўскі рахунак на працягу 48 гадзін без аніякага ціску, каб атрымаць пазыку. Я быў здзіўлены, таму што я першапачаткова стаў ахвярай афёры! Калі вы зацікаўлены ў атрыманні любой сумы пазыкі і пражываеце ў любой краіне, я раю вам звязацца з філіялам Unicredit Italy па пазыцы па электроннай пошце: [email protected]

    WhatsApp ; +393509811524

  • Rick Atmcardoffer

    Сайн байцгаана уу... Миний гэр бүл болон миний бахархал болсон доктор Коллинзийн дүрд би талархал илэрхийлмээр байна, тэр миний нэг бөөрийг өвчтөндөө маш их хэмжээний доллараар худалдаж авсан. Нэг Мишель, Лопез хоёрын нийтэлсэн доктор[email protected] цахим хуудаснаас түүний и-мэйл хаягийг олж харан түүнд талархал илэрхийлж, бөөрийг нь ямар ч стрессгүйгээр худалдаж авсны үр дүнд хэрхэн санхүүгийн хувьд аврах болсон тухайгаа дэлхий дахинд хэлжээ. Долоо хоног хүрэхгүй хугацаанд эмч надад шаардлагатай бүх анхаарал халамжийг үзүүлсэн бөгөөд би бүх шаардлагыг хангасан бөгөөд миний хагас мөнгө шилжүүлэн суулгахаас өмнө миний дансанд орж ирэхэд зүүд шиг байсан тул доктор Коллинзтой холбоо барихыг уриалж байна. дамжуулан; Хэдэн сарын өмнө минийх шиг таны санхүүгийн гайхалтай байдлыг даван туулахын тулд [email protected]. Би эцэст нь томрохдоо үүнийг хийнэ гэж амласан.

    ([email protected]) WhatsApp_Дугаар +27783198318.

    Би бол Blexx. Тайландаас

keyboard_arrow_up