Колись державна санітарно-епідеміологічна служба України у разі виникнення епідемій створювала план заходів і давала рекомендації, як діяти у екстрених ситуаціях. Після того, як СЕС припинила своє існування, її функції почали виконувати сімейні лікарі, тобто колишні педіатри.
От і зараз, в період епідемії коронавірусу, Міністерство охорони здоров'я радить негайно звертатися саме у сімейну амбулаторію.
Ми так і зробили: звернулися із запитаннями у Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 Вінниці до лікаря загальної медицини із 25-річним стажем — Юрія Таранухи. І ось що він нам розповів про роботу сімейних лікарів в сьогоднішніх умовах.
До кого звертатися, якщо виникла підозра захворювання на коронавірус?
— Якщо у вас виникли такі симптоми: кашель, підвищена температура, утруднене дихання, а також якщо ви протягом останніх 14 днів відвідували країну, в якій спостерігається спалах коронавірусу краще не приходити в лікарню. Телефонуйте сімейному лікарю, на швидку за номером 103, чи на гарячу лінію Цілодобової варти 15-60.
Якщо ви телефоном звернулися до сімейного лікаря, ви маєте повідомити про свій стан та описати симптоми. Спеціаліст збере усі потрібні дані, проаналізує їх і розкаже, що потрібно робити. Якщо є підстави вважати, що це саме коронавірус — надішле екстрене повідомлення про цей випадок у спеціальні служби. Тоді до хворого відішлють обладнану бригаду швидкої у спеціальному захисті.
У зв'язку з епідемією коронавірусу, пацієнти з признаками ГРВІ так само йдуть на прийом чи частіше викликають вас додому?
— У сімейних амбулаторіях відмінили День здорової дитини та стаціонарне лікування. Загалом, прийом хворих в амбулаторії проводиться у штатному режимі. Тобто, люди з недугами так само звертаються до сімейного лікаря, викликають його додому. Якщо до нас прийде хворий з пневмонією чи грипом, або якщо у нього симптоми схожі на симптоми коронавірусу — ми оглядатимемо його у захисних костюмах. Наша амбулаторія забезпечена засобами індивідуального захисту і тестами для грипу. Тестів для коронавірусу поки немає. Надавати консультації, оглядати хворих із небезпечними симптомами на дому сімейні лікарі теж будуть. У разі підозри на коронавірус вони повинні викликати спецбригаду і залишитися з хворим, поки швидка не госпіталізує його. В нашій амбулаторії хворих із симптомами коронавірусу зафіксовано не було.
Чому хворим із симптомами коронавірусу не рекомендують йти у лікарню?
— Бо це призведе до поширення вірусу і збільшення кількості хворих. Припустимо, що хворий на коронавірус самостійно поїде в лікарню: він вийде на вулицю, сяде у громадський транспорт, прийде у поліклініку та буде спілкуватись з лікарем. За цей шлях він контактує з великою кількістю людей, і це сприятливі умови для передачі вірусу. В усьому світі працюють саме над зменшенням поширення коронавірусної інфекції. Для цього і спрямований карантин, бо спрогнозувати, як буде поширюватись вірус далі, — важко. У лікарнях також може перебувати багато людей із груп ризику.
Найголовніше — самоізолюватись: не гуляти, не ходити за покупками, не впускати гостей та не контактувати з людьми.
Хто у зоні ризику?
— Коронавірус для молодих і здорових людей не становить великої загрози. У зоні ризику ті, кому за 60. Набагато важче хворобу переносять літні люди та люди із хронічними захворюваннями: з онкологією, хронічними гіпертензіями, ураженнями організму та імунної системи. Для цих категорій людей коронавірусна інфекція часто призводить до смерті. Тому дуже важливо не поширювати вірус і дотримуватись правил профілактики: мити руки з милом, обробляти антисептиками, уникати скупчень людей, одягати маски у разі виникнення симптомів, не чіпати брудними руками обличчя.
Чи спостерігається паніка серед ваших пацієнтів?
— Паніки особливої нема, але серйозного відношення людей до пандемії теж не бачу. Дітей відправили на карантин. Але вони не сидять дома, а гуляють по вулицях. Це саме стосується літніх людей, які у зоні ризику — їм теж варто не відвідувати людні місця.
Нас, як фахівців, також турбує зворотній бік хвороби. А саме, як нечисті на руку люди намагаються заробити на здоров'ї земляків. Вибачте, упаковка масок 50 штук за ціною 1200 гривень — це занадто. Тобто хворіти, це не лише небезпечно, але й дорого. Бережіть себе та оточуючих!
Читайте також:
Засідання комісії з питань техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій (ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ)
Брифінг щодо заходів на Вінниччині через епідемію коронавірусу (ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ)
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер