Медицина vs пацієнти: на які лікарні і чому скаржаться вінничани?

Медицина vs пацієнти: на які лікарні і чому скаржаться вінничани?
Зображення ілюстративне
  • Понад пʼять років вінничани мають можливість подавати скарги на лікарні, якщо там у них вимагають гроші за безплатні послуги, відмовляють у лікуванні або поводяться неетично.
  • За цей час НСЗУ отримало 231 скаргу, і у 205 випадках перевірки підтвердили порушення.
  • Які медзаклади отримали найбільше нарікань і як домогтися справедливості?

Наприкінці 2019 року в українців зʼявилася можливість подавати скарги до НСЗУ, якщо у медзакладах з ними несправедливо поводяться, вимагають гроші за безплатні послуги, препарати, розхідники тощо. За даними Національної служби здоровʼя, за ці роки вони отримали понад 12,5 тисяч скарг з різних регіонів України. 

Наша область не є виключенням. За понад пʼять років на медзаклади вінничани скаржилися 231 раз. У 205 випадках перевірка виявляла порушення. Варто зазначити, що мова про офіційні скарги, що надходили до НСЗУ. Очевидно, що чимало суперечок розвʼязувалися на місці, або замовчувалися, зокрема самими пацієнтами. 

Від початку 2025 року у місті та області зафіксували 14 порушень. Найбільше таких було в Подільському регіональному центрі онкології — 4, та регіональному кардіоцентрі — 3. 

Відео дня

З останнім, нагадаємо, нещодавно стався скандал, коли з ветерана російсько-української війни вимагали 80 тисяч гривень за лікування, яке йому мали надати безплатно. Після перевірки, яка виявила численні порушення, керівник медзакладу залишив посаду. 

Лідирують за кількістю скарг, зафіксованих за весь час, вже згаданий онкоцентр — 15 скарг, у 14 з яких виявили порушення з боку медзакладу; лікарня імені Пирогова — 25, де 23 мали підтверджені порушення; та міська клінічна лікарня №1: 12 скарг та 10 порушень. Загалом 68 надавачів послуг на  Вінниччині, переважна більшість з яких є медичними закладами, порушували права пацієнтів. 

Найчастіше вінничани скаржилися на вимагання коштів — 49 разів. У 39 випадках пацієнтам відмовляли у наданні медичних послуг передбачених програмою медичних гарантій. Ще 34 рази вони скаржилися через примус з боку лікарів платити за безплатні послуги та витратні матеріали. Також 17 разів НСЗУ отримувало скарги через надання неякісних медичних послуг та 14 разів через неетичне поводження з пацієнтами. Майже в усіх перелічених випадках перевірка виявляла порушення з боку медзакладу чи окремих лікарів. 

Нижче надамо перелік медзакладів міста та області, де порушення виявляли цьогоріч:

Подільський регіональний центр онкології 

Від початку року скаржилися 4 рази. Серед вказаних категорій порушень: вимога оплачувати безплатні послуги за програмою медичних гарантій; недотримання електронної черги або запису на прийом за телефоном до обраного лікаря; обмеження пацієнта в записі на прийом до обраного лікаря або обмеження кількості безплатних прийомів. 

Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології 

Маємо 3 скарги з виявленими порушеннями. Мова про вимагання грошей за безплатні послуги, лікарські засоби та витратні матеріали. Усе це оплатила НСЗУ, але медики все одно змушували пацієнтів платити. 

Вінницька обласна клінічна лікарня імені Пирогова 

Цього року надійшло 2 скарги. Їх зафіксували через неналежну організацію роботи закладу, як ось, коли пацієнта записався на прийом до лікаря, але потрапити до нього не зміг з вини цього самого медика. 

Проти решти медзакладів від початку року НСЗУ реєструвала по одній скарзі. Тульчинський центр первинної медико-санітарної допомоги, Вінницькі міська клінічна лікарня №3, Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня та Ладижинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги. 

Скарги у цих випадках стосувалися надання неякісних медичних послуг, або марковані категорією «Інші порушення». 

Як подати скаргу до НСЗУ

Подати звернення до НСЗУ можна через електронну форму на сайті або за безплатним номером 16-77. 

Рекомендації щодо подачі звернення:

1. Зазначте прізвище, ім’я та по батькові пацієнта, дату народження (у форматі день, місяць, рік народження) і зазначте дату події, яка сталася з пацієнтом.

2. Правильно вкажіть назву лікарні. Якщо маєте змогу, додайте код ЄДРПОУ — його легко знайти в інтернеті.

3. Напишіть посаду, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка вимагала оплату за медичні послуги, ліки чи інші матеріали.

4. Детально опишіть ситуацію. Наприклад, які саме ліки у вас вимагають докупити. За можливості зазначте суму коштів, яку вам довелось витратити або яку з вас вимагали. Додайте копії чеків на ліки чи медичні послуги, які довелося придбати за власний кошт.

5. Вкажіть свої контакти, які допоможуть з вами зв’язатися: номер телефону, електронну адресу.

У НСЗУ додають: для того, щоб скарга мала позитивний результат, важливо надати якомога більше фактів та доказів того, що сталося.

Подати звернення до НСЗУ може сам пацієнт або його уповноважена особа. В останньому випадку потрібно надати документ, який підтверджує право подавати звернення від імені пацієнта. 

Документами, що підтверджують повноваження представника, можуть бути, наприклад, довіреність фізичної або юридичної особи, свідоцтво про народження дитини або рішення про призначення опікуном. Довіреність фізичної особи має бути посвідчена нотаріально.

Скаргу через вимагання грошей можна подати й до Міністерства охорони здоровʼя. Для цього телефонуйте на гарячу лінію МОЗ: 0 800 505 20.

Читайте також:

Безоплатні обстеження та послуги у сімейного лікаря, про які ви могли не знати

Після контакту з «чужим» біоматеріалом потрібно зробити кілька речей

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (3)
  • Люда Маевская

    Подільський регіональний центр онкології, це щось особливе! У відділеннях відносяться нормально. Поліклініка - страхи Господні! Мало того, щоб попасти на прийом потрібно за днізаписатися
  • Люда Маевская

    Подільський регіональний центр онкології, це щось особливе! У відділеннях відносяться нормально. Поліклініка - страхи Господні! Мало того, щоб попасти на прийом потрібно за днів 20 записатися
  • Віта Устименко

    На НСЗУ  де можна скаргу написати???? 🤣🤣😅😅🤣

keyboard_arrow_up