Проблема наявності голубів складна і неоднозначна. Вони, як і загалом усі елементи живої природи, можуть бути як корисними, так і небезпечними. Голуби — це абсолютні урбаністи. Їх дуже багато у містах через те, що:
- Голуби, яких ми бачимо на вулицях міста, - це одомашнені голуби, вони можуть сягати навіть досить великих розмірів, - зазначає Олександр Матвійчук, орнітолог та доцент кафедри біології Вінницького державного педагогічного університету. - Для них достатньо їжі довкола. Тож підгодовувати їх не потрібно. Небезпечно те, що вони харчуються на смітниках, адже там найчастіше є збудники різних інфекцій, зокрема тих, якими може заразитись людина. Проте, якщо вилучити цю ланку природнього ланцюжка, то вся екосистема може зруйнуватись, або видозмінитись. Любителі голубів дуже негативно налаштовані проти хижих птахів, соколів, яструбів, і кажуть, що їх треба винищувати. Але, насправді, вони є своєрідними фільтрами. Вони обирають собі у жертви потенційно хворого голуба, який може бути носієм багатьох хворіб.
Хворого голуба можна впізнати за такими ознаками: тварина роздута, на слизових оболонках помітні виділення, оперення не гладке, тримається окремо від зграї. Орнітолог наполягає на тому, що голубів годувати не потрібно. Тим самим люди штучно збільшують їхню кількість і можливість розповсюдження різного роду інфекцій. Навіть годівнички для синичок, які ми робимо узимку, потрібно майструвати так, щоб голуби не мали до них доступу.
На що хворіють голуби?
- Птахи можуть бути переносниками більше сотні різних видів мікробів. Звичайно ж, не всі вони передаються людині. Голуби можуть заразити людину деякими вірусними, бактеріальними, грибковими і паразитарними хворобами, - застерігає Тетяна Вороновська, спеціаліст ГУ Держпроспоживслужби у Вінницій області. До прикладу, збудники орнітозу потрапляють у організм людини через слизову оболонку дихальних шляхів і вражають легені. Людина може заразитися при прямому контакті з хворими птахами, або шляхом вдихання частинок фекалій, слизу.
Як себе вберегти?
Правила профілактики зараження інфекціями голубів:
Як зазначає орнітолог, попри неприємності, які можуть завдати голуби, ці птахи є естетичною окрасою міста. Але все ж для того, щоб уберегти своє здоров’я, слід просто дати птахам спокій та не чіпати їх.
Цей матеріал було підготовлено в рамках програми міжредакційних обмінів за підтримки національного фонду на підтримку демократії NED.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер