Православна церква України ухвалила перехід на новий календар

- Уже з 1 вересня віряни відзначатимуть Різдво 25 грудня, а не 7 січня. Так само змістяться й інші свята, такі як Покрова, Водохреща, і Святого Миколая.
- Водночас це не стосуватиметься Великодня і деяких інших свят, зокрема Трійці.
Новий календар єпископи ПЦУ ухвалять на архієрейському соборі. Однак, формальний перехід затвердять під час помісного собору церкви 27 липня. Про це повідомив митрополит Київський і всієї України Епіфаній.
Рішення перейти на новий церковний календар ПЦУ ухвалить на сьогоднішньому Соборі, який відбувається у Києві в Трапезному храмі Києво-Печерської лаври.
Після затвердження такого рішення віряни житимуть за новим календарем з 1 вересня. Та почнуть відзначати більшість релігійних свят в інші дати. Відтак, Різдво святкуватимуть 25 грудня, а не 7 січня, як раніше. Так само змістяться й інші свята – такі як Покрова, Водохреща, і Святого Миколая. Тож смакоти під подушку від Миколая українські православні дітлахи отримуватимуть 6 грудня.
Втім, Великдень та Трійцю віряни ПЦУ справлятимуть по-старому – церковники вираховуватимуть ці дати, як і раніше – вручну.
Новий календар єпископи ПЦУ ухвалять на архієрейському соборі сьогодні. Однак, формальний перехід затвердять під час помісного собору церкви 27 липня.
Перейдуть не всі
Владика Симеон з Вінниці каже, що в нього на перехідний період на старому календарі лишаться десь 20% парафій, про це пише ВВС.
Чіткого перехідного періоду не встановлюють — це буде кілька років чи більше.
За даними ВВС, після дебатів практично усі єпископи ПЦУ підтримують реформу. А на засіданні синоду (церковного уряду) 23 травня календарну реформу підтримали одностайно.
То коли ж і що святкувати
УГКЦ та ПЦУ одночасно 1 вересня перейдуть на новий стиль для нерухомих свят, але зберігають чинну Пасхалію — святкування Великодня і прив'язаних до нього подій. Найбільше з них — Трійця, яку святкують на 50-й день після Великодня.
Такий перехід зі старого Юліанського календаря на новий без врахування Великодня називають "Новоюліанським календарем". Саме так робили і православні церкви Європи, які також зберегли різний підхід до вирахування Великодня з церквами Григоріанського календаря.
Більшість українців (які послухають предстоятелів УГКЦ та ПЦУ) будуть відзначати Різдво 25 грудня, а не 7 січня. Улюблене дитяче свято Миколая тепер буде 6 грудня, а післяноворічне Водохреще — 6 січня.
Непроста ситуація буде з Покровою, яку звикли святкувати 14 жовтня. Тепер релігійну частину цього симбіозу свят переносять на 1 жовтня.
Повний перелік нових дат релігійних свят дивіться тут.
Читайте також:
«Мирно і без провокацій». Настоятель храму став ініціатором переходу до української церкви
Трійця – 2023: коли припадає свято цьогоріч. Історія та традиції
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Анатолий Гордийдавно пора