Суди скасовують штрафи від ТЦК на Вінниччині: яка причина?

Суди скасовують штрафи від ТЦК на Вінниччині: яка причина?
  • У судовому реєстрі з’являється все більше справ про оскарження протоколів за порушення військового обліку, складених ТЦК та СП. Сума штрафу — від 17 000 до 25 500 гривень.
  • Багато військовозобов'язаних оскаржують такі постанови. Які рішення приймає суд?

До 16 липня всі військовозобов'язані повинні були оновити свої облікові дані в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або через ЦНАПи й додаток «Резерв+». Тим, хто цього не зробив, загрожують штрафи від 17 до 25,5 тисяч гривень.

Згідно з даними Опендатабот, українські суди розглянули щонайменше 34 справи, у яких громадяни оскаржували штрафи від ТЦК з моменту впровадження нових норм з порушення правил військового обліку. У більшості з них — а саме, в 30-ти справах — суди ухвалили рішення на користь позивачів і скасували штрафи. У чотирьох справах суди відмовили громадянам і залишили штрафи в силі.

Таким чином, у 88% випадків суди скасовували штрафи, накладені Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відповідні постанови вже є і на Вінниччині.

Відео дня

Майже у всіх справах про притягнення до відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері військового обліку, з нарахуванням штрафів у розмірі 17 000 або 25,5 тисяч гривень, суд визнавав такі рішення неправомірними.

17 тисяч штрафу пенсіонеру

У Вінницькому районному суді було скасовано постанову про штраф у розмірі 17 000 грн за порушення частини третьої статті 210 КУпАП. Чоловік, який вже на пенсії, прибув до ТЦК для уточнення своїх військово-облікових даних і дізнався, що він на обліку не перебуває, і на нього склали протокол про адміністративне правопорушення.

«Позивач у січні 2004 року не прибув до РВК за місцем реєстрації/проживання та не став на військовий облік військовозобов'язаних і не отримав військово-обліковий документ, що є порушенням правил військового обліку, передбаченим ч. 3 ст. 210 КУпАП з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 за № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» під час дії особливого періоду», — пояснили причину складання протоколу на чоловіка пенсійного віку.

Як позивач, так і суд вважали, що ця постанова є необґрунтованою, оскільки чоловік не міг вчинити правопорушення, яке йому інкримінували, у січні 2004 року, бо ця норма вступила в дію лише 19 травня 2024-го року. Крім того чоловік навіть оновив дані протягом 60-ти днів, які на це відводились.

У результаті 6 серпня суд скасував внесену йому постанову.

Штраф за неявку до військкомату в 2017-му

У Ямпільському районному суді розглядалася справа, в якій військовозобов'язаний отримав лист від «Укрпошти» з постановою від 21 червня 2024 року про притягнення його до адміністративної відповідальності. У ній зазначалося, що його штрафують за частиною третьою статті 210-1 КУпАП на 17 000 грн.

«По досягненню 27-річного віку у 2017 році, відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», він був зобов'язаний особисто з'явитися до військкомату за місцем проживання для постановки на військовий облік військовозобов'язаних. Вищезазначений обов'язок обвинувачений не виконав вчасно, оскільки до 12 червня 2024 року не з'являвся до ТЦК чи військкомату. Таким чином, з 2017 року він фактично ніде не перебував на військовому обліку. На підставі цього було складено протокол», — йдеться у справі.

Але доказів того, що військкомат у 2017 році вжив відповідних заходів для взяття призовника на військовий облік, немає. Обвинувачений стверджував, що у тому році звертався до військкомату, але там йому лише повідомили, що з ним зв'яжуться. Також не було підтверджень, що його повідомляли про необхідність з'явитися до ТЦК та СП.

Крім того, як і в попередній справі, постанова спирається на норму закону, яка набрала чинності лише 19 травня 2024 року. Тому здійснити відповідне правопорушення чоловік не міг.

Тож і в цьому випадку суд скасував постанову. Рішення за 29 липня.

Отримав повістку по дорозі в ТЦК

Піщанський районний суд також задовольнив позов військовозобов'язаного, якому, на думку суду, протиправно склали протокол за адміністративне правопорушення та призначили штраф у розмірі 17 тисяч гривень.

Чоловік зазначає, що ще у 2020 році, коли йому виповнилося 27 років, і це був граничний вік для призовника, він мав обов'язок стати на військовий облік. Однак на той момент в законі не було визначено строків виконання цього обов'язку.

Крім того, чоловік розповів, що за день до складання протоколу у Вінниці за місцем фактичного проживання він хотів оновити військово-облікові дані. Проте йому дали там витяг про необхідність з'явитися в ТЦК. Тож 11 липня 2024 року, коли він їхав до Піщанки для взяття на військовий облік, його зупинили працівники Національної поліції на мобільному блокпосту. В нього не було при собі військово-облікового документа, то через це склали адмінпротокол.

Згідно із законодавством, як зазначається у справі, чоловіка мали викликати до ТЦК та СП. Доказів, що це було зроблено, не надали, як і доказів, що він ігнорував такі повідомлення. І, як в попередніх справах, постанова спиралася на частину тертю статті 210 КУпАП і на те, що він мав стати на облік ще у 2020 році.

Оскільки ці норм на той момент ще не існували, то суд скасував постанову про накладення адміністративного стягнення.

Довідка: 


 

Читайте також:

У нардепів з Вінниччини працює 130 помічників: хто вони та скільком з них платять?

П’ять разів давали бойову повістку та відпускали додому. Огляд вироків для ухилянтів

П'яний командир вистрілив в голову підлеглому? Нові деталі вбивства 20-річного поліцейського з Вінниччини

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
  • Ирина Ирина

    ТЦК официально не имеют права работать на территории республики Украина.
  • Петро Свершок

    Давно пора
  • Оксана Юнова

    Молодці

    Химка Слобідська reply Оксана Юнова

    буряти чи сєпари?

keyboard_arrow_up