Озаринецька фортеця на Вінниччині: не просто руїни, а 300-річна історична пам'ятка
![Озаринецька фортеця на Вінниччині: не просто руїни, а 300-річна історична пам'ятка](https://vn.20minut.ua/img/cache/news_main/news/0036/44/3543227-ozarinetska-fortetsya-na-vinnichchini-ne-prosto-ruyini-a-300-richna-istorichna-pamyatka.jpeg?hash=2024-10-26-14-54-32)
- У селі Озаринці Могилів-Подільського району знаходяться рештки колишньої могутньої Озаринецької (Турецької) фортеці. Яка історія цієї старовинної пам'ятки? Розповідаємо.
На крутому правому березі річки Немійка, у західній частині села Озаринці Могилів-Подільського району Вінницької області, в 1657 році була зведена фортеця.
На сайті LiveJournal згадується, що фортеця закріпилася в місцевій топоніміці як «Турецька крепость», оскільки її будували для захисту від турецьких нападів ще в 1657 році.
![Новини Вінниці - фото з Озаринецька фортеця на Вінниччині: не просто руїни, а 300-річна історична пам'ятка](https://img.20minut.ua/uploads/ckeditor/0036/44/a0c778c9c9b0deebd1eb334582a4aa6a7e248e2a.jpeg)
Фортеця мала захищати місто та торгові шляхи, які проходили через село, від постійних турецьких нападів. Про це пишуть на сайті Landmarks.in.ua.
З цього ж джерела відомо, що поблизу Озаринців проходив так званий Волоський шлях — один із великих чотирьох татарських шляхів. У 1690 році турецьке військо напало на замок та зруйнувало його. За даними історика Володимира Антоновича, у 1699 році фортеця була відбудована козаками під керівництвом Остапа Гоголя (предка письменника Миколи Гоголя). За іншими даними, відбудову здійснювали під керівництвом козацького полководця Івана Богуна.
З часом фортеця занепала. Каміння з фортеці місцеві жителі використовували для будівництва своїх осель. Один із власників навіть облаштував у руїнах замку хлібне сховище. Сьогодні від колишньої потужної фортеці залишилися руїни, які з часом покриваються землею та влітку заростають травою. Збереглися лише одна вежа та арка.
Український історик та археолог Юхим Сіцинський в одній зі своїх праць описав фортецю: вона мала квадратну форму, її площа становила 0,3 га, сторона — 55 м. В'їзд до фортеці знаходився посередині південного боку. У північно-західному розі фортеці залишалися фундаменти вежі, яка була круглою всередині та восьмигранною зовні. Ймовірно, башти стояли й в інших кутах, оскільки в північно-східному куті було виявлено підземні склепіння.
Уся площа фортеці була оточена мурами. Вздовж західної та північної сторін мурів розташовувалися кам’яні будинки. Під східним будинком були льохи, а зовнішню частину східного муру підпирали контрфорси.
![Новини Вінниці - фото з Озаринецька фортеця на Вінниччині: не просто руїни, а 300-річна історична пам'ятка](https://img.20minut.ua/uploads/ckeditor/0036/44/a7259cd579e3ad4dfb3aba16c24e2c4a42b5ab1c.jpeg)
«У західному мурі залишилися амбразури. На півночі від площі був ще один двір, теж квадратний і обнесений нижчим муром. Відомо, що в Озаринецькому замку були підземні ходи, де колись знаходили стару зброю та монети часів римських імператорів», — пише Landmarks.in.ua.
Читайте також:
У чотирьох селах області провели толоки на старих цвинтарях
Церква Іоанна Богослова у Косаківці: декоративний шедевр на Вінниччині
Таємниця зарослого цвинтаря у Болгані. Чи справді він проклятий?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.