У березні пенсії перерахують, проіндексують та підвищать

У березні пенсії перерахують, проіндексують та підвищать
 • Цьогоріч майже всім пенсіонерам України збільшать виплати.
 • В одних це будуть різного роду надбавки, в інших — доплати згідно з профільними законами.
 • Та в переважної більшості пенсії зростуть завдяки індексації. Суми різні й не надто високі.

Перерахунки

Загалом 2024 року пенсії мають зрости тричі: в січні, березні та липні. Передусім ідеться про підвищення виплат тим, хто отримує мінімальну та максимальну пенсію: відповідно з 2093 до 2361 грн та з 20 930 до 23 610 грн. Це пов’язано зі зростанням прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати.

Проте слід уточнити, що цей перерахунок почався з людей, які досягли віку 65 років, не працюють і мають повний страховий стаж (30 років — жінки, 35 років — чоловіки). Пенсії в них не можуть бути нижчими за 40% мінімальної заробітної плати.

Оскільки з 1 січня мінімальна зарплата в Україні становить 7100 грн, то в цієї категорії осіб пенсія дорівнюватиме 2840 грн (40% від 7100). Тобто розмір найменшої виплати для них спочатку збільшиться з 2680 до 2840 грн, а після чергового підвищення мінімальної зарплати — до 3200 грн (40% від 8000).

Відео дня

Причому всі згадані перерахунки проводять автоматично, тобто без звернень і подання додаткових документів. Однак якщо людина отримала додаткові документи про свій стаж, то таки слід звертатися до Пенсійного фонду, адже розмір виплат залежить і від тривалості стажу.

Індексація

У березні очікується індексація пенсій, яка охопить досить широке коло осіб. Певний час вона була під загрозою. Однак після схвалення Євросоюзом допомоги Україні в розмірі 50 млрд євро проблем із індексацією не буде. Щоправда, наразі говорити про те, наскільки зростуть пенсії, ще зарано. Все залежить від спеціальної урядової постанови, яку ще мають затвердити. 

Очікується, що після індексації середня пенсія підвищиться до 6 тисяч гривень.

Проте відразу треба зазначити, що рівень зростання буде різним, адже враховуватиме індивідуальний трудовий стаж і зарплату. Звісно, найбільше отримають ті, в кого обидва показники високі. Але тих українців, у яких пенсії зашкальні (приміром, суддів з їхнім пожиттєвим грошовим утриманням у 100 тис. грн і більше), індексація омине.

Надбавки й доплати

Окрім уже згаданих осіб із великим страховим стажем і малими пенсіями, а також вікових категорій громадян (70, 75 і 80 років), місячні компенсаційні виплати, за якими додатково звертатися не потрібно (вони призначаються автоматично) належать іще й дітям війни (вони також виплачуються автоматично ще з 2007 року).

Але для оформлення доплати на непрацездатних неповнолітніх дітей потрібно подати документи, відповідну заяву, обов'язково свідоцтво про народження дитини. Ця надбавка призначається в разі, якщо людина, яка отримує пенсію, має на утриманні неповнолітню дитину й не працює.

Причому слід мати на увазі, що ця сума не є сталою. Та якщо це стосується пенсій, призначених відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», то вона становить 150 грн.

У разі призначення пенсій відповідно до закону про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби (це всі військовослужбовці), встановлюється надбавка в розмірі 50% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Таку (вже призначену) надбавку перераховують щоразу після зміни прожиткового мінімуму.

З 1 січня також перерахували надбавки донорам. Оскільки згідно зі статтею 7 Закону «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для непрацездатних осіб із нового року становить 2361 грн, а доплата за донорство дорівнює 10% від цієї суми, то до пенсій цим людям додали 292 грн.

Надбавку до пенсії в розмірі 4200 грн щомісяця також отримуватимуть борці за незалежність України в ХХ столітті та реабілітовані після репресій за політичними чи релігійними мотивами, які відбували покарання до 1991 року.

Джерела виплат

Цьогоріч, як і в попередні роки, пенсія за віком призначається після досягнення 60 років за наявності необхідного страхового стажу. Однак якщо бракує стажу, а він щоразу зростає на 12 місяців й 2028 року становитиме вже 35 років, то на заслужений відпочинок можна вийти після 63 або 65 років залежно від тривалості наявного страхового стажу.

Отже, для виходу на пенсію цього року 60-річним необхідно мати не менш як 31 рік страхового стажу. Однак якщо 60 років виповнилося, а стажу — менш як 31 рік, то право на призначення пенсії для такої особи настане після досягнення нею 63 років 2027 року за наявності не менш як 24 років страхового стажу. Або ж це може статися у 65 років за наявності мінімально необхідного страхового стажу — 15 років.

За мінімального стажу та мінімальної зарплати гарантується мінімальний розмір пенсії. Якщо тривалість стажу більша, а розмір заробітної плати вищий, то людина отримуватиме й більшу пенсію. Та навіть якщо вона працювала й сплачувала з офіційної заробітної плати внески, які не відповідають мінімальному внеску, її пенсія однаково буде більшою за мінімальну.

Пенсійна система України, як і раніше, є солідарною. Тобто ті, хто працює, фінансують пенсії тих, хто закінчив трудову діяльність. До початку війни, за даними Держстату, в Україні працювали 15,5 мільйона людей. Нової статистики нині немає, адже інші дослідження після 24 лютого 2022-го не проводилися. Зате є дані ПФУ, згідно з якими 2022 року пенсію отримували 10 мільйонів 687 тисяч людей, 2024-го — 10 мільйонів 516 тисяч.

Загалом за два роки повномасштабної війни пенсіонерів поменшало на 324 580 осіб. Цифра істотна, та все ж таки це на 34% менше, ніж за ковідні 2020-2021 роки, коли чисельність упала до 493 613 осіб.

 

Читайте також:

Пенсіонери-переселенці, які живуть на Вінниччині, мають пройти ідентифікацію до 1 квітня

Які категорії вінничан продовжать отримувати щоквартальну муніципальну допомогу в 2024 році

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (7)
 • Pchesja

  У СІЧНІ НУЛЬ ДОБАВИЛИ.
 • Мария

  Та  не травмуйте ви  людей тими  копійками.!!!
  Заберіть  їх собі  до  складки, коли  поздихаєте  , нехай  вам  під  подушку  покладуть  їх  у  мішечку.  А  Бог  все  бачить.🙏🙏🙏
 • Надя

  Прийде березень і буде видно.
 • Мирослава

  На 100 гр, це смішно

keyboard_arrow_up