Екс-міністр оборони України Анатолій Гриценко оголосив про формування передвиборчого блоку партії та злиття двох політичних сил: «Громадської позиції» та партії «Альтернатива». І почав передвиборну гонку. З Вінниці… Про що говорив?
Передвиборні перегони почались. Для Гриценка — з Вінниці. З міста, де дуже впевнено відчувають себе Президент і прем’єр. 10 травня, у приміщенні готелю «Франція», Гриценко разом з лідером партії «Альтернатива» Єгором Фірсовим говорили про об’єднання партій. Що обіцяють зробити? Ми зібрали основні тези з прес-конференції.
На годиннику 10.30 ранку. До дверей готелю входить Гриценко і ще кілька людей. В ті ж двері, попереду журналіста RIA/20minut.ua, заходить Микола Кетеринчук, лідер «Європейської партії України». Раніше на деяких сайтах вихваляли цей тандем, цитуємо:
«Одним з найбільших успіхів цієї команди стала реалізація Помаранчевої революції та забезпечення потужного економічного зростання України після неї.»
Також писали, що між Гриценко-Катеринчуком і діючею владою є розходження. І тут головне питання — щодо корупції.
І от на прес-конференції перед журналістами сидять Анатолій Гриценко, Єгор Фірсов і голова вінницької обласної організації «Громадянська позиція» Сергій Гайструк, який з 98-го року балотується то в міські голови то в депутати. Микола Катеринчук за столом відсутній… Хоча зі 100 % впевністю він заходив до готелю.
До речі, на в’їзді до Вінниці фото Гриценко та Катеринчука розміщені на білбордах поряд, з написом «сила в єдності».
Тільки починається конференція і молодий лідер партії «Альтернатива» Єгор Фірсов, якому в грудні виповнилось 29 років, починає говорити про Анатолія Гриценка і називає його найкращим кандидатом на посаду президента.
— Такий вибір обумовлений тим, що кандидатура Гриценка максимально відповідає критеріям патріотичності, професіоналізму і порядності, — каже лідер партії «Альтернатива», народний депутат Єгор Фірсов. — Його діти і онуки живуть в Україні, у нього немає бізнес інтересів, він не виводив грошей в офшори. Він професіонал, який мас успішний досвід, в тому числі у військовій сфері, що важливо.
До речі, Єгор Фірсов має зуб на «Блок Петра Порошенка». В 2016 році будучи депутатом цієї партії, заявив про те, що не бажає залишатися в партії і фракції, чиї лідери займаються «корупційною діяльністю». Вже через місяць його виключили з партії. Цікаво і те, що Фірсов був у рядах «Нашої України» і вийшов з партії, нібито через «платні масовки». Також в свій час був помічником Ірини Геращенко (2011–2012рр), балотувався у народні депутати від «Удару» і був головою обласної організації у Донецькій області. Тепер… підтримує Гриценка.
За словами Анатолія Гриценко нова коаліція формується не лише на президентські вибори, а буде працювати і надалі. А рішення про створення коаліцію прийнято задовго до оприлюдення соціологічних рейтингів, де «Громадянська позиція», нібито, займає перші місця. І відверто називає себе «шансом» України.
— Нам важливо висунути одного кандидата, який переможе і тоді в країни з’явиться реальний шанс, — каже Анатолій Гриценко. — Гарантую, що додам до цього максимум зусиль і вже ближчим часом, в цьому місяці, ви побачите приєднання нових політичних сил до нашої команди.
За словами політика, зараз ведуться перемовини з такими політичними силами як «Самопоміч», «Народний контроль», «Європейська партія», «Демократичний альянс», «Силу людей», «Рух нових сил» та інші. Але ці перемовини йшли ще минулого року… Тоді Гриценко зустрічався з Садовим і Саакашвілі у Львові. В результаті «Рух нових сил» Саакашвілі і партія «Воля» Юрія Дерев’янка об’єднались. Але Гриценко мав свою «позицію» і притримав коней.
До речі згадали під час прес-конференції і про Юлію Тимошенко.
— Юлія Тимошенко публічно заявила всій країні, що вона йде на вибори не об’єднуючись ні з ким, — каже Анатолій Гриценко. — Вона говорила, що не хоче брати відповідальності за когось. Ми поважаємо це рішення і бажаємо їй успіху.
— Хто хотів, той оцінив життя по-новому. Я хотів би зробити акцент на боротьбі з корупцією та тих, кого обирають у президенти, — каже Анатолій Гриценко. — Зараз у суспільстві дуже сильне розчарування діючою владою. Без прізвищ, але в Фейсбуці можете прочитати приблизно таке: «После следующих виборов мы снимать чиновников не будем, пускай повисят». І таке є. Ми не кровожерливі, це просто відбиття того, що є страшенна несправедливість. Коли голову сільської ради можуть посадити за вкрадений велосипед, а ті, хто мародерствують мільярдами, відкупаються. Це люди не сприймають.
За словами Анатолія Гриценка, для нинішньої влади втрата посадових крісел буде не такою простою, як, наприклад, для політиків у Франції.
— Частина тих, хто при владі зараз, найвища верхівка, працює в режимі мародерства, — каже Анатолій Гриценка. — Я говорив, що декому доведеться заплатити, а декому — сісти. Я не просто так говорив це ще в січні 16 року. Я пішов в генеральну прокуратуру і протягом семи годин давав покази на одинадцять посадових осіб, включаючи Порошенка.
За словами Гриценка, він надав беззаперечні факти злочинних дій та бездіяльності, які навіть у «лінивому режимі» перевіряються максимум за тиждень.
— Чому не пішли під суд? Тому що кум — генеральний прокурор, — каже Анатолій Гриценко. — Але генеральний прокурор не завжди буде кумом. І буде акт відповідальності.
За словами політика у державі важливо створити механізм відкликання тих, хто не працює. Називає кілька ініціатив, які він гарантуватиме у разі обрання в президенти:
1. Створення процедури імпічменту президента.
2. Законопроект про відкликання депутата, який порушує конституцію або не працює.
3. Створення антикорупційного суду.
— Депутат, який виходитиме за межу закону, по якому зафіксовано факт корупції, буде відповідати негайно, — каже Анатолій Гриценко. — Якщо цей парламент не прийме таке рішення, то це гарантовано зробить наступний.
Але у нас в країні депутати і так відповідають. При цьому в Раді розігруються цілі спектаклі зі зняттям недоторканності, взяттям під варту. Згадати лише про Розенблата, якого взяли на хабарі.З обвинуваченого він став свідком.Про Добкіна і інших, які просто сміялись прокурору в обличчя. А ось Надія Савченко і досі перебуває у СІЗО.
Політик закликав відділяти соціологічні рейтинги від реального вибору людей. За словами Анатолія Гриценка, ніхто з шоуменів поки не заявляв про участь у виборах президента, включаючи Володимира Зеленського та Святослава Вакарчука. Причиною розгляду таких кандидатур назвав розчарування, зневіру та не виконання обіцянок владою.
— Хто піде на вибори, я не знаю. Думаю, що і вони не знають, — говорив Анатолій Гриценко. — Суспільство шукає, можливо інтуїтивно, якогось Макрона (прим. Емануель Макрон — президент Франції). Але хто говорить про Макрона, повинні розуміти, що він не взявся з нізвідки. Макрон був міністром економіки.
Незручне питання від журналістів RIA/20minut.ua отримав Анатолій Гриценко про кошти, завдяки яким діє партія. Політик розповів, що під час всіх виборчих компаній на офіційному сайті відомості про витрати були у відкритому доступі. Під час минулої президентської компанії було витрачено менше 3 мільйонів доларів…
— Останню парламентську кампанію жоден олігарх не фінансував і жодного представника олігархату у списках не було, — відмахнувся Анатолій Гриценко.
Про що ще може згадати екс-міністр оборони? Звісно про те, що схвилювало всю Україну — про склади з боєприпасами, зокрема про Калинівські склади, які вибухнули в вересні минулого року.
Усі новини про Калинівку читайте тут: Вибухи в Калинівці
За словами Анатолія Гриценка у бюджеті міністерства оборони є програма забезпечення живучості арсеналів і складів з боєприпасами.
— Поодинокий випадок ще можна списати на диверсію чи технічну помилку. Але коли за період війни вже було чотири таких випадки, коли в повітря вилетіли мільярди в доларах, на найпотужніших складах і це, нажаль повторюється в тій чи іншій формі, тут уже очевидно, є системні проблеми на рівні генерального штабу, на рівні міністерства оборони, які потрібно вирішувати. Не можна все списувати на диверсії, — говорив Анатолій Гриценко.
Щодо формування системи оборони Анатолій Гриценко зазначив, що в країні має бути професійна контрактна армія, резерв постійної готовності населення (щось схоже на національний резерв армії США) та сили територіальної оборони.
Анатолій Гриценко посідає в соціологічних опитуваннях (яке провів Київський міжнародний інститут соціології) друге місце (!). Отже, якби вибори президента України відбулися наступної неділі, українці проголосували б за Тимошенко — 8 відсотків виборців, за Гриценка — 6.3.
Це самий вищий показник з усіх політиків. А в другому турі за прогнозами Анатолій Гриценко переміг би всіх кандидатів в президенти.
Ще одне соцопитування провів інститут соціології “Янус” та Центр соціальних маркетенгових досліджень (Соціс). На питання якби вибори президента в Україні відбулися найближчим часом, найбільше голосів українці віддали б екс-міністру оборони Анатолію Гриценку. У нього мандат довіри населення — 8.2. Його найближчими конкурентами стали Юлія Тимошенко (7.9) і Святослав Вакарчук (7.8) Петро Порошенко (7.7).
Хто прийде до влади у 2019 році — невідомо. Побачимо це вже навесні 2019 року. А поки хочемо закінчити цей матеріал висловом колишнього предстоятеля Української греко-католицької церкви Любомира Гузара:
«Я сміюся, коли чую про великі державні програми, про законодавчу боротьбу з корупцією. Все це сміх! Що таке корупція? Це гріх. А жоден гріх законом не поборете. Це треба виховувати…"
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер