Замок-палац Грохольських у районі П'ятничани будували полонені

У Вінниці на П'ятничанах стоїть замок Грохольських, від якого залишилося мало автентичності. Якщо в давнину він «тримав оборону» від сторонніх, то зараз двері його відкриті для усіх стражденних. Тут знаходиться ендокринологічний центр.
Палац стоїть у селі П'ятничани, яке тепер є одним з районів Вінниці. У головній будівлі знаходиться адміністрація медичної установи. Ззовні — це досить симпатична пісочного кольору споруда. Головний фасад (там, де вхід) відреставрований але, звернувши за нього, бачимо зовсім інший вигляд — без тиньку.
Головний фасад будівлі
Задній фасадЦя частина, як на мене, більш приваблива. На старих фотографіях замку видно, що вона сполучалася з цегляними флігелями двома напівкруглими галереями.
За словами головного лікаря ендокринологічного центру Пилипа Прудиуса, десь років 20 тому тут проводилися проектні роботи, під час яких розкопали старий фундамент, який залишився від тих будівель.
— Ми розробили два проекти реставрації: парку і приміщень, який втілив науково-дослідний інститут «Укрпроектреставрація», — каже він. — Також написали листа нащадкам Грохольських. Вони нам у відповідь надіслали документи, які використалися проектантами. А потім, років 10 тому, сюди приїхав один з синів та онук Грохольського.
Головний лікар ендокринологічного центру Пилип Прудиус
Важко сказати, чи залишилися всередині замку рештки інтер'єру, тому що він постійно перебудовувався і в різні часи у ньому діяло стільки багато різних закладів, в основному медичних: госпіталь, облтубдиспансер, онкодиспансер. Але відомо, що в садибі були такі зали: мисливська, чорна, арабська, турецька, гербова, столова, помпейська. У замку містилася також каплиця. Крім того, була велика бібліотека на 10 000 томів французькою, польською і англійською мовами та багато родинних портретів, а також колекція зброї та лицарських обладунків.
Будівля збудована татарськими та турецькими полоненими як оборонний замок-палац. На деякій відстані від самого замку були розміщені башти, від яких ішов рів та вал. До замку вели ворота з двома будинками. На рові та валах стояла ще одна циліндрична башта. До складу перебудованої садиби з того часу входять палац, флігель і павільйон, розташовані серед старовинного ландшафтного парку, частково оточеного старої цегляною огорожею.
Залишки павільйону (праворуч) і водонапірної вежі, яка стилізована під архітектуру середньовіччя
Залишки старовинної цегляної огорожіАлея, яка веде до замку-палацу, раніше була в'їздом для карет. В'їжджали зі сторони вулиці Ботанічна. Там, де зараз аптека і одне з відділень медичного закладу, раніше була стайня. Поряд — повністю відновлена водонапірна вежа, обвита диким виноградом.
При Грохольських в цій будівлі була стайня
— Як я сюди прийшов, вона була повністю розвалена, засипана сміттям і звідти береза росла, — розповідає Пилип Прудиус. — Це перше приміщення, яке ми встигли відновити в його автентичному вигляді по кресленнях Грохольських. Вежа, в основному, виконувала суто естетичну роль.
До вежі прилягає підсобне приміщення, яке зараз є частиною ресторану східною кухні «Мангал». А поряд — руїни павільйону у вигляді цегляної, круглої в плані блакитно-жовтої вежі.
Просто перехожий, який захотів сфотографуватисяНавколо садиби Грохольських розбитий старовинний парк з віковими деревами. Тут приємно прогулюватися восени серед дубів, беріз, сосен, ялин. Вдихати повітря, насичене ефірними оліями та легким димком від багаття.
Парк, до речі, збираються відновлювати і вже замовили черговий проект: хочуть підсадити дерева, зробити паспортизацію. За словами головного лікаря центру, хоча і висадили 10 тисяч дерев, але місцеві, що живуть поряд, то вирубують, то їх худоба з'їсть, то ще щось.
Як доїхати
П'ятничанський замок знаходиться на північній околиці Вінниці, вулиця Мічуріна, 32. Із залізничного вокзалу до маєтку їде маршрутка № 31А. Також із центру міста ходять маршрутки №5А, автобуси 11А (Ботанічна). Якщо їхати машруткою №5А, то виходити потрібно на провулку Герцена і підніматися ним прямо вгору.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Alex DarОстанні абзац? Виходити треба на вулиці Герцена і йти вгору
-
Вишневский ИгорьПрочитал с интересом. Спасибо.
-
АнонімГарна стаття, молодець, Альбіна.
-
АнонімПросто перехожий, який захотів сфотографуватися <=