Журналісти RIA приїхали до Іванова (раніше Янів), щоб на власні очі подивитися замок, костел Непорочного зачаття Діви Марії, до якого примикає монастир св. Бернардинів, а також побувати на місці, де розстріляли тисячі євреїв.
Палац-замок Холоневського в 16 столітті був справжньою фортифікаційною спорудою, добре укріпленою та оточеною глибоким ровом з водою. Зараз у ньому з 1963-го розташована школа-інтернат закритого типу. Але образ непідступної фортеці зберігся і досі: заходити всередину не можна, вихователі весь час наголошують, що це школа закритого типу, але що це значить, ніхто не може пояснити. У відповідь кажуть, що зараз “такі часи”. Правда, потім після телефонних дзвінків дирекції все ж таки впустили.
Замок Холоневського 16 столілля. Головний фасад
Задній фасад замкуУ будинку три поверхи. Тут навчається десь 100 дітей з діагнозом F70 – розумова відсталість. При вході зліва висить великий прапор України, на якому залишили свої побажання АТОвці. Вчителька молодших класів починає плакати, читаючи підписи.
Далі сходи нагору ведуть в спальні кімнати з акуратно застеленими ліжками.
У класах зараз проходять уроки, а тому заходимо лише в комп'ютерний клас, двері в який були привідкриті. Діти за ноутбуками не звертають уваги за грою. Довго не затримуємося, бо “вб'ють” як каже вчителька. У будинку є старі інтер'єри, які дійшли до наших днів: Колонний зал з туковими колонами, Мармурова зала зі стінами, обробленими під білий мармур, ліпні розетки на стелях.
Бібліотекар Людмила Бадрак погодилася розказати про незвичайний паркет, який колись прикрашав маєток та про образ самого його хазяїна.
- У правому крилі палацу, де граф проводив прийоми, стояло багато вазонів, - каже вона. - Поливати їх треба було дуже обережно, щоб жодна крапля не потрапила на підлогу і не пошкодила паркет. Одна жінка розказувала, як її мати ходила до графа Холоневського поливати вазони. За це він платив їй стільки коштів, що на той час вона могла купити собі найкращу хустку та хліба на всю родину.
На цьому добрі справи та щедрість графа не закінчуються. Переповідають історію про те, як Адам одним з перших випробував на своїх землях трактор американської фірми "Кейс".
Трактор фірми "Кейс". Такий вигляд він має зараз (фото взято з інтернету) Та так, що коли проїжджав по вулиці Іванова, іскра від трактора впала на подвір’я і загорілася хата. Від неї вогонь поширився на декілька інших садиб на вулиці. Холоневський відшкодував збитки, покривши будинки бляхою (жерстю). На той час, за словами Людмила Бадрак, обшити цим матеріалом будівлю була небачена розкіш.
А ще польський магнат безоплатно виділив землю для будівництва залізничної станції. Почала ходити вузькоколійка від Калинівки до Бердичева. Станція і дотепер носить його ім'я – “Холоневська”.
- Зараз на Хмільник можна їхати, на Москву — куди хоч, - каже бібліотекар. - Тому для старожилів села не настільки граф Холоневський був поганий, як, зазвичай, думали про всіх панів.
Величний та занедбаний костел
Костел Непорочного зачаття Діви Марії 17 століття, до якого примикає монастир св. Бернардинів, заснувала дружина Адама Саломея 1780 року. На дверях висить замок. За радянських часів тут був клуб, спортзал. Як розповіли місцеві, тепер він належить польській громаді. Коли були живі старші поляки, вони доглядали за костелом: підфарбовували всередині, прибирали. Там же вони відзначали свої свята, молилися. Зараз він занедбаний в більшості своїй через завідувача. Він, за словами одного із селян, заглядає в чарку і діла йому ніякого до пам'ятки немає. Коли з костьолу злетів шифер, сільська рада за свій кошт перекривала дах.
Костел Непорочного зачаття Діви Марії 17 століття
- Три роки тому я пішла подивитися, що там всередині, бо жодного разу в костелі не була, - розповідає Людмила Бадрак. - Зайшла, а там все в посліді від голубів. Кажу йому: “Давайте зберемося з вчителями та приберемо все, повимітаємо”. А він відповідає: “Ні, ні, ні, ми самі приберемо, не треба допомоги”.
До костелу примикає монастир св. Бернардинів.
Єврейське кладовище
На сьогоднішній день в селі не залишилося жодного єврея, хоча до революції їх було кілька тисяч. Багато з них виїхало в США та Ізраїль. А під час війни 30 травня і першого червня 1942 року тут було розстріляно дві тисячі євреїв. Від самого костелу до палацу, оминаючи школу, німці гнали євреїв до викопаних заздалегідь траншей поряд із польським кладовищем. Тих, хто траплявся по дорозі — “підозрюваних”, або просто чужих людей теж забирали на розстріл. Тепер на тому місці Малий Бабин Яр, стоїть обеліск в пам'ять про загиблих.
Мешканка Іванова каже, що кожного року сюди приїжджають багато автобусів із євреями. Нижче, якщо перейти залізничні колії і пройти метрів 400, одразу за городами селян знаходиться єврейський цвинтар.
Єврейський цвинтар одразу за городами селян
На чому та як доїхати до Іванова?
Приїжджаєте на Центральний автовокзал, що на вулиці Київський, та сідаєте на автобус “Вінниця-Літин”. Квиток коштує 26 гривень. Десь за годину будете на місці. Назад можна доїхати автобусом “Вінниця-Калинівка” або іншим транспортом, що прямує до Вінниці. Другий варіант — це потяг Хмельницький — Київ. Доїхавши до станції Гулівці, пересаджуєтеся на будь-яку електричку, що їде до міста.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Могли б хоча би навчити включити Ворд і подивитися погоду.
Або надати мінімальні знання хоча б офісу, безпеки в мережі і паінта, або прикрити цю лавочку і не витрачати бюджетні кошти!!!!