Знайшли радон і побудували санаторії. Історія створення курортів в Хмільнику і Немирові

- В санаторіях Хмільника і Немирова здавна полюбляли відпочивати та оздоровлюватися гості з усієї України, близького і дальнього зарубіжжя. Усе завдяки цілющим радоновим водам.
- Розповідаємо історію оздоровниць Вінниччини.
Санаторії Вінниччини вже багато десятиліть поспіль вважаються улюбленим місцем відпочинку і оздоровлення для сотень тисяч українців та гостей з різних куточків світу. Відпочивальників в наші краї приваблюють мальовничі подільські краєвиди. А ще Вінниччина багата мінерально-лікувальними столовими водами. І найголовніше — на наші курорти їдуть через цілющі радонові води, які 90 років тому відкрили в Хмільнику.
Радонові води Хмільника
Історія курорту Хмільник бере свій початок із 1934 року. Тоді з Києва приїхала гідрогеологічна експедиція з метою відшукати питну воду і в районі «Старого базару» була пробурена артезіанська свердловина.
Отримана з глибини 65 метрів вода була жовтого кольору, солона на смак та дуже жорстка, що не давало можливості використовувати її для пиття чи технічного водозабезпечення. Свердловину не засипали, як в таких випадках роблять, а навпаки — воду направили на дослідження в Науково-дослідний інститут. Водою зацікавились спеціалісти.
В період 1935-1938 рр. працівники Інституту геологічних наук НАН України проводили вивчення хімічного складу води та фізико-хімічних властивостей. Вчені Українського НДІ курортології в період 1935-1939 рр. проводили експериментальні та клінічні дослідження цієї води. Шляхом ретельних досліджень у видобутій рідині було виявлено радон та інші мінерали. Висновок фахівців був вражаючим — Хмільницька радонова вода володіє унікальними цілющими властивостями й не має аналогів серед відомих мінеральних вод.
Згодом вчені розробили перші показання для лікування радоновою водою. Тому уряд України в 1938 році визнав район залягання лікувальних вод навколо Хмільника курортною місцевістю. З того часу в місті розпочинається будівництво водолікарень, перерване Великою вітчизняною війною. Це й дало нове життя і новий шлях на майбутнє в розвитку і становленні міста, як курорту в цілому.
У 1960 році Хмільник стає курортом союзно-республіканського значення і вже через рік в листяно-хвойному лісі, осторонь міста зростають перші корпуси профспілкового санаторію «Хмільник». Нині — це найпотужніша оздоровниця курорту з прекрасно розвинутою сучасною інфраструктурою.
Базовим методом лікування більшості недуг у Хмільнику є саме радонотерапія. Радонова вода з успіхом використовується в терапії патологій опорно-рухового апарату, нервової, серцево-судинної, ендокринної систем, гінекологічних, урологічних, дерматологічних, стоматологічних захворювань, розладів обміну речовин.
Нині в Хмільнику працює сім санаторіїв, куди щороку приїжджають лікуватися понад 70 тисяч чоловік.
«Авангард» у палаці Щербатової
В 1787 році тодішній власник міста Немирова граф Вінцентій Потоцький заклав ландшафтний парк площею 75 га. Потім новий власник Болеслав Потоцький поповнює парк рідкісними породами дерев та кущів, упорядковує його архітектуру. З 1840 року він будує в центрі парку палац, який в 1885 році був знесений.
В 1894 році нова володарка маєтку — княгиня Марія Щербатова на його місці розпочала будівництво нового палацу. Палац запроектовано чеським архітектором Іржі Стібралом, а побудовано його колегами Крамаржем та Зімою. Будівництво завершилось в 1900 році, а окремі, незначні будівельні роботи продовжувались до 1920 року.
У газеті «Подолія» (№ 93 від 10 вересня 1914 року) повідомлялося, що в Немирові княгиня М. Г. Щербатова підготувала лазарет на 50 ліжок (згодом він розширився до 250), лікуванння, харчування за рахунок княгині. Сама працювала в ньому сестрою милосердя разом із трьома доньками Столипіна, які були їй ріднею і спеціально приїхали в Немирів допомагати пораненим». Заклад функціонував до дня трагічної загибелі княгині, але йому судилося ще довго служити справі відновлення здоров’я людей.
Після остаточного встановлення радянської влади у Немирові, постало питання про збереження розграбованого палацу княгині Щербатової та культурних цінностей, які ще залишались в ньому. Велику роботу в цьому питанні провів Густав Бріллінг — в минулому немирівчанин, випускник Немирівської гімназії, юрист, колекціонер предметів старовини та мистецтва, засновник та перший директор Вінницького краєзнавчого музею. Це саме він на початку лютого 1921 року створив та очолив комісію Наркомосвіти з питань збереження «безхозного майна» (саме так охрестила палац радянська влада). Завдяки йому, частину художніх творів вдалось врятувати і зараз вони зберігаються в музеях Вінниці та Києва.
Згідно рішення комісії Наркомосвіти палац було віддано агрономічному училищу (західна частина палацу), там же було створено музей; решту палацу було віддано під народний театр, який дав перші вистави уже 24 лютого та 10 березня 1921 року.
У травні 1921 року, за декретом Леніна на базі маєтку княгині М.Г.Щербатової був створений перший на Україні санаторій для відпочинку жителів Подільської губернії. Новостворений санаторій мав всесоюзне значення і перебував у Республіканському підпорядкуванні.
В 1925 році у власності санаторію було 70 десятин присадибної землі, 32 десятини орної землі, 7 десятин ставків та 17 десятин соснового лісу. При санаторії діяла дільнична поліклініка з шістьма кабінетами та консультацією для вагітних жінок. За кожних шість тижнів санаторій обслуговував в середньому 150 чоловік дорослого населення та біля 70 дітей. За рік оздоровлювались десь 900-1000 чоловік.
Згодом санаторій був перетворений у будинок відпочинку «Авангард». З березня 1944 року в палаці знаходився військовий шпиталь з санаторним відділенням. Після закриття шпиталю закладу було повернуто статус санаторію. З 1947 року — це знову будинок відпочинку, який проіснував до 1989 року, коли оздоровниця втретє стала санаторієм. До послуг відпочивальників були природні лікувальні фактори (власні радонові джерела та привозна мінеральна вода «Збручанська»)
В 2018 році поширились чутки, що держава планує продати або здати в оренду санаторій «Авангард», який розташований в м. Немирів Вінницької області. Про це повідомив голова міської Немирівської ОТГ Віктор Качур.
«Санаторій «Авангард» був профспілковим,— сказав Качур.— За часів Януковича вирішили, що він не має належати профспілкам, а повинен бути в фонді держмайна. За позовом прокуратури, санаторій відсудили в профспілок і передали в фонд держмайна. Сьогодні фонд держмайна виставляє санаторій в оренду або на продаж. Для нас головне, щоб був ефективний власник, щоб санаторій залишався «перлиною Поділля». Нам належить парк — пам’ятка архітектури XIX століття садово-паркового мистецтва. Він в комунальній власності Немирівської міської ради, але охоронне свідоцтво у санаторія «Авангард».
На сьогодні стало відомо, що санаторій «Авангард» припинив свою роботу.
Читайте також:
Санаторії Хмільника: скільки коштує оздоровитись восени на курортах Вінниччини
Осінній відпочинок в межах міста: де можна організувати пікнік у Вінниці
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Досить піаріти комуняків
Кому цікава історія?