Минулого тижня, 13 березня, вінницькі прокурори повідомили, що розпочали кримінальне провадження за фактом зловживання в газовій сфері. Ними було встановлено, що у платіжки вінничан були зроблені донарахування на загальну суму 98 мільйонів гривень.
Таку захмарну суму було нараховано додатково до рахунків протягом минулих шести місяців. Прокуратура відкрила кримінальне провадження і доручила правоохоронцям провести досудове слідство. Звідки взялися «зайві» мільйони і чи треба платити донарахування?
З жовтня 2018-го газові компанії застосовують до побутових споживачів (ті, хто використовує газ для підігріву їжі, води та інших побутових потреб - авт.) коефіцієнти приведення до стандартних умов.
Це треба, бо газ у теплі розширяється, а у холоді стискається. Тому лічильники неправильно обраховують блакитне паливо. І як «точку відліку» законодавцем були виведені ще в 2004 році стандартні умови постачання газу: 20 градусів тепла за Цельсієм та тиск 760 метрів ртутного стовпчика.
Щоб привести до стандартних умов, газовики користуються спеціальною формулою: об’єм спожитого газу множать на коефіцієнт приведення. Він різниться від області до області України та залежить від місця встановлення лічильника. І дорівнює 0,98 — 1,08, на які газовики множать пораховане лічильником.
Для прикладу, ви живете у приватному домі та маєте газовий лічильник на стіні, ззовні дому. У березні ви спожили 200 кубометрів газу. Цей показник множать на коефіцієнт 1,05 і виходить, що вже маєте заплатили за 210 кубів.
Але ця методика не мала бути застосована до побутових споживачів, вважає президентка коаліції ГО Ліга «Ніка» Юлія Грига.
Вона аргументує це наказом Нацрегулятора, який прямо заборонив робити такі донарахування облгазам ще у листопаді 2018 року.
— Ця постанова прямо забороняє їм застосовувати коефіцієнти до побутових споживачів і вимагає зробити перерахунок платіжок за жовтень 2018-го, — сказала Грига. — Але такого не було зроблено. І ми порахували, що вінничани переплатили щонайменше 98 мільйонів гривень за останні півроку. Сума є умовною, адже точно не знаємо, чи всім споживачам на Вінниччині газовники застосовували такі коефіцієнти та чи всі платили це.
У центрі обслуговування клієнтів «Вінницягаз» розпитали людей, щоб дізнатися, чи знають вони, що таке коефіцієнти приведення до стандартних умов та що з ними робити?
Жодної ствердної відповіді не отримали, а у деяких випадках пенсіонери просили «пояснити, що це таке».
Володимир Борзик
— Що таке ці коефіцієнти... взагалі не знаю. А платіжок я не отримую, бо живу в селі. Приходить контролер, знімає показники, а я потім оплачую. Якщо бачу, що щось не сходиться — приїжджаю у Вінницю та звіряю показники, — розповів пенсіонер Володимир Борзик.
Олена Трай (на фото зліва)
— Раніше цих коефіцієнтів приведення не було. Досі газ рахувало правильно, а зараз став стискатися, так? Лічильник роками ззовні стояв. А тепер щось потрібно множити... коефіцієнти якісь. Це вони самі собі таке придумати, — розказала вінничанка Олена Трай.
Любов Чухрий (на фото праворуч)
— У мене все наболівше! Субсидії дали 200 кубів, і цього близько не вистачає. Про коефіцієнти говорили трошки тут, в центрі обслуговування. Але ці донарахування, мені воно не треба. Бо і так субсидії мало, — казала пенсіонерка Любов Чухрий.
Чому ж стали застосувати ці коефіцієнти, розпитали у речниці «Вінницягаз» Лариси Логінової. Жінка роз’яснила, що вони мають усі законні підстави робити це для всіх. Адже самі купують так газ у «Нафтогазу».
Лариса Логінова, фахівець зі зв'язків з громадськістю ПАТ «Вінницягаз»
— «Вінницягаз збут» купує газ із приведенням до стандартних умов у «Нафтогазу», а продає кінцевому споживачу без приведення. І виникає шалений касовий розрив, який не покриває діючий тариф на розподіл та постачання газу, — розказала Логінова.
Тому побутовим споживачам стали робити донарахування через приведення обсягів спожитого газу до стандартних умов. Ці коефіціенти облгаз та облгаз збут беруть з наказу Міністерства палива та енергетики від 2004 року. А постанову НКРЕКП, яка забороняла застосовувати методику до побутових споживачів, облгази оскаржили у суді.
— А те, що вінницька прокуратура відкрила кримінальне провадження проти нас, ми дізналися як і ви — у Інтернеті. Адже станом на сьогодні, 19 березня, не було жодного звернення від правоохоронних органів, — сказала речниця «Вінницягаз».
Нацрегулятор проводить перевірку в справі використання коефіцієнтів всіх облгазів України. «Вінницягаз» перевірили одним з перших.
Під час перевірки виявили, що облгаз порушив ліцензійні умови чинного законодавства у газовій сфері, а нарахування додаткових обсягів газу побутовим споживачам із використанням коефіцієнту є незаконними.
На розгляд Нацкомісії, 22 березня, винесли пропозицію накласти штраф на вінницький облгаз розміром 850 тисяч гривень; здійснити перерахунок споживачу, до якого були застосовані коефіцієнти приведення та всім іншим побутовим споживачам, починаючи з жовтня 2018 року. Проект постанови НКРЕКП
— У 2015 році НКРЕ затвердила правила ринку, в яких вказали, що реалізація природного газу здійснюється з приведенням до стандартних умов. За великим рахунком, це і робить «Нафтогаз»: через своє дочірне підприємство «Укртрансгаз» продає облгаз збутам паливо з приведенням до стандартних умов.
А ми на сьогодні маємо невідповідність у тарифах, штучне зменшення обсягів виробничо-технологічних втрат без пояснень і рекомендацій. І це призводить до багатомільйонних збитків, — висловив позицію підприємства технічний директор «Вінницягаз» Володимир Білаш.
Як роз’яснила прес-секретар ПАТ «Вінницягаз» Лариса Логінова, вимоги до побутових споживачів платити донарахування через застосування коефіцієнтів, зараз немає:
— На сьогодні ці донарахування мають інформаційний характер. Жодному споживачу не було припинено газопостачання через те, що людина не платила додаткові рахунки.
Чи можна отримати компенсацію, якщо вже заплатили по коефіцієнтам приведення?
— Наразі говорити про компенсацію ми не можемо. Адже немає рішення на рівні держави. Як тільки з'явиться пояснення, як діяти — так і будемо робити, — відповіла Логінова.
У такому випадку фахівці порталу «Газ Правда» радять вимагати від облгазів-збутів перерахунок. Та додали інструкцію як цього домогтися:
Ознайомитися з інструкцією та завантажити бланки для листів та заяв можна за цим посиланням.
Читайте також:
Фото: Михайло Курдюков, 104.ua, youtube.com
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Блин - кроме, как улицы переименовать не умеют, дебилы.
В советское время продавцы (таакие же советские, как и время) могли ошибиться - не додать сдачу, недовесить... Но в мою ползу как-то они не ошибались...
Похоже?