Замкові бастіони та палац графа Комара: розповідаємо історію Мурованих Курилівців
- Назва «Муровані Курилівці» з’явилася у XVI столітті, коли на схилі річки був зведений замок із місцевого вапняку, що вирізнявся унікальною технологією будівництва. У XIX столітті на його місці збудували палац у стилі класицизму, який отримав назву «подільський Версаль» за свою витонченість і гармонію, доповнений елементами старих укріплень.
Муровані Курилівці — мальовниче містечко на південному заході Вінниччини, неподалік кордонів із Буковиною та Молдовою. Його околиці вражають краєвидами: дороги петляють між річковими долинами та піднімаються серпантинами в гори. Розташоване на схилах річки Жван, містечко вперше згадується в 1493 році як поселення Чурилівці, назване, ймовірно, на честь козака Чурила, який став його засновником. Про це розповідає Україна Інкогніта.
Назва «Муровані» Чурилівці (згодом Курилівці) з’явилася у XVI столітті, коли представники роду Чурилів звели на схилі річки замок із місцевого вапняку. Особливістю цієї споруди була унікальна технологія будівництва: каміння укладали без розчину, стикуючи їх виступами та заглибленнями.
Залишки замку збереглися до наших днів. Найкраще збереглися кам’яні укріплення XVI століття з північної, східної та південної сторін, а також підземні склепінні каземати. З західного боку можна побачити фундаменти та руїни замкових мурів.
У 1795 році, після конфіскації маєтку в Катарини Коссаковської російською владою, імператриця Катерина ІІ подарувала садибу графу Станіславу Комару. У 1805 році на місці старого замку він збудував новий палац, який увібрав у свою композицію частину замкових укріплень.
Новий палац, оточений старовинним парком, отримав назву «подільський Версаль» за свою витонченість і гармонію. Зведений у стилі пізнього класицизму, він мав прямокутну форму з трьома ризалітами на кожному фасаді. Завдяки перепаду висот палац із парадного боку був двоповерховим, а з боку парку — триповерховим.
Фасад, звернений до парку, прикрашений чотириколонним портиком іонічного ордеру. Перший, цокольний поверх формував галерею на квадратних стовпчиках, із якої відкривався вхід до парадних кімнат другого поверху. Балкон із ажурними поручнями нависав над цокольним поверхом, створюючи ефектну гру тіней і підкреслюючи два верхні поверхи.
Фасад з боку парку доповнюють західний та східний бастіони старого замку, які перетворилися на оглядові майданчики, обнесені глухим парапетом. Ця архітектурна перлина є свідком багатої історії Мурованих Курилівців і продовжує вражати відвідувачів своєю витонченістю.
Читайте також:
У Вінниці ветеранам війни та військовим надають безкоштовні стоматологічні послуги
На Вінниччині витратили на дорожні роботи у 2024 році найбільшу суму в Україні
Вінничани цього місяця можуть отримати гроші на книги в «Дії». Як це зробити?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.