За зберігання дров без документів — штраф та навіть тюрма? Розбиралися у новому законі

За зберігання дров без документів — штраф та навіть тюрма? Розбиралися у новому законі
Найголовніше те, що закон ще не почав діяти. Станом на 4 листопада його ще не підписав Президент України
  • У соцмережах чергова «зрада».
  • Усі обговорюють те, що Верховна Рада прийняла закон, за яким за зберігання дров без документів можуть посадити в тюрму на сім років.
  • Розбиралися в нюансах цього закону, навіщо його прийняли та як його оцінюють фахівці.

Звідки увесь цей галас? 10 жовтня Верховна Рада України прийняла законопроєкт 9665. Але в соцмережах почали його обговорювати з минулих вихідних. Ним передбачили нову відповідальність за незаконну порубку, збут і зберігання деревини, чагарників. Як адміністративну, так і кримінальну.

За що штраф та ув'язнення

За цим документом, в Адмінкодексі буде нова стаття — 65-2. Вона передбачає відповідальність за незаконне перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини, без документів, які підтверджують законність походження дерев, чагарників або деревини, або з такими документами, які підроблено, одержано незаконним шляхом або які містять свідомо неправдиві відомості. Покарання: штраф 510 – 15 тисяч 300 гривень для громадян, і 3 тисячі 400 – 15 тисяч 300 гривень для посадовців.

А в Кримінальному кодексі буде стаття 246-1, за якою буде кримінальна відповідальність за те саме, що в статті 65-2 Адмінкодексу, тільки ці діяння мають бути «вчинені у значному розмірі». Покарання: штраф 34 тисячі – 51 тисяча гривень або обмеження волі на строк до трьох років, чи позбавлення волі на той самий строк.

Відео дня

Значний розмір шкоди, за розумінням законодавців, це вартість дерев, чагарників або деревини, яка становить більше ніж 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Це 30 тисяч 280 гривень (для кваліфікації порушення застосовується не 17 гривень, а 50% від прожиткового мінімуму для працездатних, тобто 1514 гривень).

За ті самі дії, вчинені повторно у великому розмірі (це понад 60 неоподаткованих мінімумів або 90 тисяч 240 гривень) або за змовою групи людей — штраф 170 тисяч – 425 тисяч гривень або позбавлення волі на строк від п’яти до семи років.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Станом на 4 листопада документ ще не підписаний Президентом України.

Не про дрова, а про знищення лісів

Для чого цей закон? В обґрунтуванні йдеться, що закон прийняли для невідворотності покарання за порушення у сфері лісокористування та протидії незаконній вирубці деревини. Адже чинне законодавство є недосконалим.

У пояснювальній записці пишуть, що чинна стаття 246 Кримінального кодексу визначає покарання за знищення дерев, чагарників у лісах, захисних та інших насадженнях. А якщо незаконна порубка дерев, чагарників відбулася у парках, скверах — це не є криміналом.

Збут, перевезення, зберігання дерев та чагарників без документів не є достатньою підставою для притягнення до кримінальної відповідальності. Бо спочатку слідчим треба встановити, місце, де були зрубані ці дерева і чагарники. Довести, що вони були зрубані незаконно. Найкращий варіант — спіймати «на гарячому» порушників. І тільки тоді можна притягати до кримінальної відповідальності.

Адміністративна відповідальність, на думку законодавців, мізерна. Адже тут передбачений штраф для громадян до 1020 гривень, а для посадовців — до 5100 гривень. За повторні дії: штраф до 1530 гривень для громадян, до 15 тисяч 300 гривень для посадовців. Такі штрафи не зупиняють людей від вчинення порушення.

«Ба більше, кожна десята людина, яка притягалася за незаконну порубку, вчинила цей злочин повторно», — пишуть законодавці.

Реакція соцмереж

Переглянувши стрічку в Facebook помітили, що люди розділилися на два табори: перший просуває ідею, що сільські жителі, які переважно опалюються пічками, за зберігання дров отримають ув’язнення.

Тут наративи наступні: депутати наголосували, щоб люди, які підготувалися до зими без світла, ще більше страждали. Або платили штрафи, або сіли за ґрати.

Інший «табір», значно менший за кількістю прихильників, доводить, що закон насправді не про дрова, а про посилення покарання для «чорних» лісників.

І тут твердження такі — по ночах ліс вивозять фурами, депутати прийняли правильний закон, а те, що за зберігання дров буде сім років тюрми — маячня та маніпуляція.

Вочевидь, після того, як президент України підпише закон, потрібні будуть додаткові роз’яснення від ініціаторів закону — а їх аж 26. Серед них є й вінничанин, Анатолій Драбовський зі «Слуги народу».

Або Зеленський не підпише «закон про дрова», як це відбувається зі скасуванням переведення годинників.

Що скажете Ви щодо «закону про дрова»? Пишіть у коментарях!

Проблема, що «людей будуть садити за дрова», надумана

Еколог, захисник лісів Петро Тєстов ставить під сумнів, що за зберігання дров будуть садити у в'язницю. У своєму дописі на Facebook він розклав «по поличках» закон і пояснив, для чого він все ж необхідний:

«Так, дійсно законопроектом додаються статті в Кодекс про адміністративні правопорушення та Кримінальний кодекс, за якими зберігання деревини без документів що підтверджують законність походження карається. Залежно від обсягу. Десь від пари повних вантажівок — це вже кримінал», — пише Тєстов. — А головне, законопроект не лише про дрова. А й про посилення відповідальності за незаконні рубки і за незаконне перевезення всієї деревини, в тому числі кругляка. Нагадати скільки у нас було останнім часом інформації про незаконні рубки?»

Далі він пише, що юридично дерева в нас діляться на три частини:

  1. Ті, що ростуть в лісі (лісосмузі);
  2. Ті, що ростуть в межах населених пунктів;
  3. Ті, що ростуть за межами населених пунктів.

«Тепер по черзі — дерева порубані на дрова в лісі. Тут все просто, бо є Лісовий Кодекс, лісокористувачі за цей ліс відповідають, є лісорубні квитки, і можна офіційно купити дрова. Просто так збирати дрова в лісі, між іншим, не можна. Навіть валежник. Лише в прифронтових територіях», — пише Петро Тєстов.

Наступна ситуація — дерева порубані на дрова в межах населених пунктів.

«Тут є ціла Постанова, яка це регулює. Вона дурна, дозволяє зеленбудівцям рубати все, що вони хочуть, але мова про інше. Тут є документ на рубку, ордер. Також «видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без сплати їх відновної вартості», — пише еколог.

І третя ситуація — порубка дерев за межами населених пунктів. 

«Це величезна «сіра» зона незаконних рубок. Що це за дерева на практиці? Лісосмуги, які не мають офіційного статусу, берега річок, якісь зарослі деревами ярки, самосійки, які ще не переорали тощо, — пише Петро Тєстов. — Вийдіть за межі міста — і ви побачите там пні, от це і є незаконні рубки, які часто йдуть саме на дрова. Інколи це просто люди для себе. Інколи це як раз ті хлопці, які мають на цьому бізнес і потім «привозять машину дров».

Тож, на його думку, проблема, що «людей будуть садити за дрова», надумана.

«Якщо зрубані дерева легально — то документи на це є, і якщо вже купуєте машину дров, то можна їх і спитати. Проблеми будуть у тих, хто на незаконній заготівлі дров наживався — ну так, тепер прийдеться заготовляти легально! — пише еколог Петро Тєстов. — А врегулювати питання видалення зелених насаджень за межами населених пунктів таки потрібно. Ідеально це на рівні закону чи постанови».

Раніше, нагадаємо, ми розповідали, де за скільки вінничани можуть легально купити дрова.

 

Читайте також:

У Вінниці працює чотири мережі водоматів. Перевірили, якої якості воду вони пропонують

На що плануєте витратити тисячу Зеленського? Ми запитали

Тримання в СІЗО на 60 діб без права застави: скандальному блогеру Шавлюку обрали запобіжний захід

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (55)
  • Marina Marina

    Ну а кто ж вырубывает,те кто придумывает законы!!!суки!на простых бедовых людей им плевать!бог им судья.
  • Marina Marina

    Ого!сталинизм вернулся!как свини шмалили в погребах! И самогон закапывали в землю в собственном огороде
  • Татьяна Дереновская

    Кістку кинули для зливу негативу.Ніхто той закон не писав і не підписував.Мосейчуку нема,що робити
  • Galina Sergienko

    ОЛЕКСАНДР  НЕСКОРЕНИЙ
    Зробив своє розслідування про буцім то геноцид дедушек і бабушек дровами. Мол влада прийняла Закон яким позбавляє наших стареньких опалювати свої будиночки дровами.
    Так от, сам Закон був прийнятий в 2018 році, а зараз тільки внесенні поправки. Згідно поправок без документів можна перевозити, зберігати і збувати деревини вартістю більше 20 неоподаткованих мінімумів. Зараз неоподаткований мінімум становить 1 514грн. Отже у бабулі або дідуся в сарайчику може зберігатися дровцят на суму 30 300грн. або  більше 16 кубів дров. 16 кубів це багато чи мало? Зважаючи на непередбачуваність клімату, рекомендується мати достатню кількість дров хоча б на півроку. Зазвичай, для будинку площею до 100 м² на зиму знадобиться близько 10 кубічних метрів дров. Враховуючи що у бабусі навряд чи будинок в 100 квадратів опалювальної площі. Отже безкарно в неї може зберігатися дров на дві зими. В кого не хата, а хороми то купіть офіційно більше 16 кубів дров, майте квітанцію/чек де ви їх купили і спіть спокійно.
    Питання до вумників і знатоків. В чому геноцид? Де зрада? Коли собаці немає чим зайнятися то вона яйки лиже. А вам також не має чим зайнятися?
    Так от, таке розслідування може зробити кожен. Достатньо мати калькулятор щоб порахувати, скласти 2 і 2 до купи. Але для нас це сложно. Легше зайти в Тік ток, наслухатися порохо-орковської ІПСИ і розповсюджувати.

    Larisa Medvedenko reply Galina Sergienko

    Ага, всі, кому не подобається зелені пацюки, що обкрадають країну-порохоорки.  Ті, хто вирубає Карпати, не постраждають.

keyboard_arrow_up