8 грудня у Вінницькому прес-клубі пройшла конференція, присвячена переселенкам зі Сходу, які на новому місці створили власну справу. Проект під назвою «Інтеграція внутрішньо переміщених жінок через започаткування бізнесу та самозайнітість» реалізувався ГО «Прогресивні жінки» протягом трьох місяців.
- На жінок припадає найбільше труднощів - каже віце-президент організації Наталя Козлова. – Зазвичай, вони піклуються про дім, дітей. А якщо немає чоловіка, то ще потрібно шукати роботу. Вінниччина – це не Донбас: у нас немає шахт, важких підприємств, і зарплати менші. Фінанси – це перше, про що думають переселенці на новому місці. Тому ми запропонували переселенкам зі Сходу та Криму такий цікавий проект: зробити власну справу, а не працювати наймом.
У проекті приймали участь 21 жінки, які пройшли інтенсивні тренінги з основ бізнесу. І 12 з них – отримали стартовий «капітал» для впровадження власної ідеї. Загалом було виділено 101 тисяча гривень. А середній розмір гранту – 6-9 тис. грн. Кошти на гранти отримали від Агентства ООН у справах біженців у рамках Програми малих грантів, яка впроваджується Данською радою у справах біженців.
Універсальна перукарня
Інна Шавернєва переселенка з Луганської області відкрила у Вінниці перукарню. Зараз вона єдиний перукар, але згодом планує розширятися.
- У Луганську я працювала перукарем, - каже Інна. – Але приїхавши у Вінницю не змогла знайти роботу з вільним графіком. Вдома немає на кого залишити дітей, тому я почала шукати шляхи вирішення цієї проблеми. Побачила оголошення від «Прогресивних жінок», і вирішила: я хочу започаткувати власну справу. У моїй перукарні роблять стрижки різної складності для чоловіків, жінок та дітей. В перспективі – найм нових працівників. З малої Батьківщини приїхали ще дівчата, яким ніде працювати. А я люблю Вінницю, яку можу вже назвати своїм новим домом.
Грибні ферми
Кримчанка Юлія Гаврилюк переїхала із теплої Ялти у село Степанівка. Вона працює лідером бізнес-групи косметичної компанії«Mary Kay». Але Юлія з чоловіком вже давно мріяли зробити «грибний» бізнес.
- Я ніколи б не подумала, що з комфортної квартири у Ялті доведеться переїхати у село, - розповідає Юлія. – Мені дістався дім у спадок, і разом із чоловіком ми переїхали сюди та здивувались: на Вінниччині мало де можна купити гливи (гриби – авт.). Тому ми вирішили зробити на цьому власну справу: облаштували підвал, вирили траншеї, провели комунікації, закупили міцелі. Скоро буде перша партія. Згодом будемо наймати селян, в яких немає роботи. Важливо розкрутитися, розширитися.
Ексклюзивний дитячий одяг
Світлана Солдатко, переселенка з Донецьку, працювала маркетологом. Але у Вінниці за спеціальністю знайти роботу не змогла. Тому вона зробила бізнес на пошитті одягу для дітей та ексклюзивних речей.
- Я давно захоплююсь шиттям одягу, - розповідає Світлана. – Але це було лише хобі, бо я працювала маркетологом.У вільний час робила ексклюзивні речі для знайомих та шила одяг для своїх діточок, яких в мене троє. Раніше я робила вишивку, витинанку, яскраві орнаменти на постільній білизні. Створювала в’язані ляльки, ведмедиків Тедді. Після того як я сходила на курси по трикотажу від «Прогресивних жінок», я можу робити будь-яку одежу та іграшки для дітей.
Агентство з реклами та поліграфічних послуг
Луганчанка Світлана Дмітрієва покинула рідні місця із «пустими валізами». Після 10 років досвіду у поліграфії, вона вирішила у Вінниці зробити з цього власну справу.
- Напередодні війни хотіла відкрити власне поліграфічне агентство у Луганську, - каже Світлана. – Дякувати богу, я так не зробила. Я приїхала у Вінницю розгублена із маленькою сумочкою, але бажанням досягти більшого. Місцеві жителі мене зустріли якнайкраще: допомагали, розповідали де й що тут. А «Прогресивні жінки» навчили мене правилам бізнесу. У моїй фірмі я виконую рекламні та поліграфічні завдання. Поки що зробила шість замовлень, але навіть і не думаю зупинятися.
Усі жінки не бояться труднощів, бо вони тепер не самі.
- Коли ми проходили тренінги, - каже Інна Шавернєва. – Ми всі добре здружилися. Тепер є кому подзвонити, з ким зустрітися та на кого залишити діточок, якщо потрібно. Навіть в бізнесі підтримуємо один одного: ходимо у перукарні, замовляємо одежу для дітей та інше.
Всі жінки, що отримали гранти найближчі кілька років планують жити на Вінниччині. Як каже віце-президент ГО «Прогресивні жінки» Наталя Козлова, ведення власної справи сприятиме інтеграції жінок-переселенок в місцеву громаду.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер
"Мріяло" Занавес!