Як стягнути аліменти з чоловіка, якщо мати з дитиною виїхали за кордон: юридичні поради

- Як стягнути аліменти з чоловіка, якщо матір з дитиною виїхали за кордон? Чи можливе взагалі таке стягнення?
- Відповідь на це питання однозначно є позитивною, однак таке стягнення має безліч нюансів. Про них розповіла адвокатка.
За останній час багато українських сімей опинилися по різні боки кордону. Хтось намагається зберегти шлюб на відстані, а хтось вирішує, що краще буде розлучитися. І тут виникає питання: як утримувати дітей, якщо батьки проживають у різних країнах. Адже, незалежно від місця перебування, за добробут дитини відповідальні обоє.
На жаль, дійти взаємної згоди щодо сплати аліментів на дитину вдається не завжди. За потреби, жінка може стягнути виплати на утримання дітей з їхнього батька навіть з-за кордону.
Міжнародне законодавство
Жінка, яка виїхала за кордон, має повне право отримувати виплати на дітей від батька, що залишився в України. Адже те, що колишнє подружжя проживає по різні боки кордону, юридично ніяк не впливає на обов’язок утримувати дитину, поки вона не досягне повноліття.
Питання стягнення аліментів з-за кордону регулюється кількома міжнародними актами. Україна приєдналася до низки двосторонніх та багатосторонніх міжнародних угод, включаючи:
- Конвенцію про стягнення аліментів за кордоном — міжнародний документ, який прийняли ще у 1956 році, але він є чинним і досі. Наша держава приєдналася до цієї Конвенції у 2006 році;
- Конвенцію про міжнародно-правове стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання — це схожий документ, до якого Україна долучилася у 2013 році, що значно посилило можливості стягнення аліментів, без прив'язки до країни проживання.
Якщо мати з дитиною за кордоном, батько в Україні
Припускаємо, що мати з дитиною виїхали за кордон, батько залишився в Україні. При цьому батьки не можуть домовитись про утримання дитини, і батько відмовляється сплачувати якусь погоджену суму в якості аліментів на дитину. Як це можна врегулювати на відстані — пояснила адвокатка Мар'яна Слізяк.
Більшість міжнародних угод прив’язують вирішення питання щодо аліментів до законодавства держави громадянства дитини.
Отже, у більшості випадків, у ситуаціях, коли мати з дітьми виїжджає за кордон для отримання тимчасового захисту у зв’язку з війною, а батько залишається в Україні, при цьому громадянство дітей не змінюється, компетентними у справах про стягнення аліментів є суди України.
У такому випадку, необхідно звертатись до українського суду з позовною заявою про видачу судового наказу або з позовною заявою про стягнення аліментів.
Важливо, що для легалізації рішення суду України за кордоном необхідно, щоб особа, з якої стягуються аліменти, під час розгляду справи відносно неї була належним чином повідомлена, та їй була надана можливість висловити свої аргументи та заперечення.
Але у випадку, якщо позивач також має зареєстроване місце проживання в Україні, то позов про стягнення аліментів можна подати і за зареєстрованим місцем проживання позивача.
На які аліменти можна розраховувати?
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Це те, що точно можна отримати. Далі — все залежить від обставин.
Наприклад, мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину дорівнює розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, але він може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
На 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років становить 2 тисячі 563 гривані, а для дітей віком 6-18 років — 3 тисячі 196 гривень.
Аліменти можуть встановлюватись у частці від доходу матері або батька-платника аліментів. Частку визначає суд, але вона становить на одну дитину — 1/4, на двох дітей — третина, на трьох і більше дітей — половина доходів платника, але не більше 10-ти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.
Аліменти стягуються у позовному провадженні. При цьому, до уваги судом береться:
- стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
- стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
- наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків чи дочки/сина;
- наявність на праві власності, володіння або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
- інші обставини, що мають істотне значення.
При стягненні аліментів у твердій грошовій сумі позивач не обмежений у сумі аліментів. Заявлятись до стягнення може половина суми, що фактично витрачається щомісячно на утримання дитини (іншу половину повинен забезпечувати той із батьків, з ким дитина проживає). Але не потрібно забувати, що сума аліментів, інша, ніж гарантована або рекомендована, повинна бути обґрунтована та доведена позивачем належними та допустимими доказами.
Якщо платник аліментів не виконує обов’язки?
За законом України «Про виконавче провадження» передбачені різноманітні обмеження та штрафи за несплату аліментів. Так, за наявності заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, виконавець виносить постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України, у праві керування транспортними засобами, у праві користування вогнепальною зброєю.
Також виконавець виносить постанови про накладення штрафів у випадку наявності заборгованості зі сплати аліментів (20% у разі наявності заборгованості за 1 рік, 30% — за два роки, 50% — за три роки).
Насамкінець, за злісне ухилення від сплати аліментів передбачена кримінальна відповідальність у вигляді громадських робіт на строк від 80 до 120 годин, або пробаційного нагляду на строк до двох років, або обмеження волі на той самий строк.
Читайте також:
Повістка поштою. Кому відправляють і як карають за ігнорування
Процес бронювання працівників через «Дію» змінився: роз'яснення юриста
Військові самі зможуть вирішувати, хто отримає виплати, якщо з ними щось станеться
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Светлана КуриневскаяА якщо батько чи мати виїхали за кордон,а діти залишилися в Україні,то як добитися аліментів?