Віталій Бєлов був одним із десятків викладачів, яких відібрали для навчання київських поліцейських на відкритому конкурсі. Сьогодні він у Вінниці буває від сили тиждень на місяць, бо в різних містах готує інших тренерів до викладання «копам». Паралельно Віталій консультує нових патрульних, які через Фейсбук питають, як реагувати на погрози і що робити, коли не можеш побороти злість.
- Хотів змінити щось для себе і взяти участь у змінах, які відбуваються в нашій країні, - приблизно так кажуть усі поліцейські, коли питаєш, чому вони захотіли стати «копами».
Чи не словами Віталія Бєлова, який викладав «комунікацію» новим київським патрульним, тепер усі вони говорять?
- Ні, - відповідає він. - Є якісь офіційні формулювання в них. Наприклад, представлятися належним чином, прощатися. А задача курсу «комунікація» - зробити так, щоб вони зрозуміли, що не люди їм повинні, а вони мають, як сервісна служба працювати. І що крім наказів і команд є прохання, рекомендація, попередження. Моя знайома була в Грузії, і коли там каталася на велосипеді, підійшов поліцейський. «Що, тут не можна кататися?» Він сказав у відповідь: «Давайте так, ще два кола - і буде не можна». Я на заняттях люблю розказувати цей приклад.
Не карати людей, а припиняти порушення і попереджати про відповідальність вчать поліцейських. Це коли порушник пручається - тоді наручники і протокол. На штрафи нових патрульних, як говорить Віталій Бєлов, «нариваються». Як справлятися із хамством на свою адресу і не піддатися на провокацію конфлікту, й учив «копів» вінницький тренер на своїх заняттях.
Курсантів лякає кров’ю
- Заняття зі стресостійкості я починав з питань чи кров бачили, може, відірвану руку. Показував фото, відео, і курсанти робили отак, - затуляє очі рукою тренер. - Їм доведеться далі працювати на місцях аварій, бачити зґвалтованих жінок, наркоманів. Людину без постійного місця проживання брати і кудись вести. Вони повинні зрозуміти, з чим будуть працювати. Американська статика показує, що 20% курсантів відсіюються під час навчання. І в нас десь так само. Були такі, що після двох-трьох днів підготовки уходили.
Що таке стрес і як на нього реагує людина, Віталій Бєлов не розказував по підручниках. В одній з одеських груп, наприклад, вивів всіх на зливу, щоб відчули не на словах, як воно, коли тіло у стресовій ситуації. Потім тренер дізнався, що за скаргу курсанта можуть й звільнити з викладацької роботи. Та скарги ніхто не написав.
- Я в методичних цілях дозволяв собі кричати на патрульного, ображати його, щоб перевірити реакцію, - каже Віталій Бєлов. - Якщо він не навчиться справлятися зараз, то що буде під час роботи?
Вінничанам, які ще думають, нести документи в «Плеяду» (прийом анкет у вінницьку в поліцію триває по 28 вересня), автор курсу «стресостійкість» цілком серйозно радить подивитися спершу криваві відео в Ютубі, а тоді вже приймати рішення - для тебе робота поліцейського чи ні.
- Люди повинні бути готові робити брудну роботу. Причому брудну у всіх сенсах, – говорить він. - Добре буде в поліції тим, хто дійсно хоче змінити культуру спілкування з міліцією. Непогано іти на роботу заради грошей. Але людина повинна знати ціну цій роботі й що патрульні будуть під дуже чітким контролем. В них є внутрішня система безпеки, система стеження. Якщо іти в такі умови тільки з меркантильними цілями, рано чи пізно, думаю, можна самого себе підставити.
«Прописує» валер’янку
Зараз Віталій Бєлов навчає тренерів викладати «комунікацію» і «стресостійкість» за розробленими ним програмами. І регулярно поновлює курси відповідями на питання, які ставлять його випускники у Фейсбуку. А вони просять порад.
- Один хлопець писав, що дуже швидко починає заводитися, злитися. Ми з ним проробляли ситуації, як справитися з цим, - каже тренер. - Взагалі я патрульним рекомендую задуматися, хто ти в цей момент. Людина, яка має право ображатися і злитися, чи посадова особа, яка в будь-якому випадку для когось буде поганою. Треба зрозуміти, що поганий не ти. Просто ти виконуєш роботу, яку хтось буде вважати поганою. Образили поліцейський значок - не неси це додому. Вдома треба відпочивати. Якщо ти розумієш, що прямо зараз ти - чиновник, і образи чи погрози направлені не на тебе особисто, це допомагає не звалювати все на плечі.
«Розвантажувати» мозок від негативу Віталій Бєлов радить заняттями в спортзалі, рухливими іграми, танцями. Каже, якщо пробіжиш кілометрів з десять, всі проблеми відійдуть на другий план.
- Я кажу курсантам, що є краплі валеріани, є пустирник, є магній Б6. Це те, що можете спокійно випити. Якщо треба щось серйозніше, звертайтеся до психолога, лікаря, він пропише, - говорить тренер. – І даю список ситуацій, в яких треба звертатися. Я спрощенець в якісь мірі. Моя задача - дати їм матеріал так, щоб вони зрозуміли.
Заробляє, як викладач вузу
Віталій Бєлов має дві вищі освіти, здобуває третю і тішиться, що отримав можливість зробити свій вклад у найбільш помітну українську реформу.
- Я за розробку навчальних програм нічого не отримав, - розвіяв він переконання, що на фінансованій міжнародними грантами програмі навчання поліцейських можна добре заробити. - Усі тренери отримують оплату за години занять, приблизно таку саму, як викладач вузу.
Сум тренер не називає. Коли питаємо, чи більше він отримує від репетитора, що має за годину гривень 50, каже – приблизно так само.- Для мене і для багатьох інших викладачів важлива мотивація - причетність до того, що в нашій країні щось відбувається в позитивному плані. Я їжджу в інші міста за свій рахунок, проживання і харчування – за свій рахунок. Більшу частину з грошей, які отримаю за заняття, точно залишу «за свій рахунок»... А ви що, думали, що я ношу золотий годинник? – посміхається Віталій Бєлов (30). – Ні, на годинник я заробляю іншими способами. Так, через зайнятість в підготовці поліцейських втрачаю. Але я точно знаю, раз в мене не вистачає поки що духу на фронт, можу консультувати біженців, переселенців безкоштовно. Просто для того, щоб в нашій країні щось змінилося. І працюю з патрульними теж тому, що зацікавлений у змінах. Якщо я їх краще навчу, то менша вірогідність отримати палицею по голові від них чи від злочинця, якого вони не дістали. Ця робота – це мій вклад у те, щоб в країні був порядок.
В кожному місті добирають місцевих викладачів
Учителів для поліцейських набирають також за відкритим конкурсом, в кожному місті окремо. Дають перелік дисциплін і приймають онлайн-анкети від здатних ці дисципліни викладати. Потім – співбесіда і перші заняття, які оцінюють курсанти і колеги-тренери.
Як правило, конкурс для викладачів стартує після того, як закінчується прийом анкет кандидатів у поліцейські. Поки в них ідуть тестування, а це приблизно три тижні, й проходить відбір тренерів. Інформація про конкурс з’явиться на сайті МВС після 28 вересня (це останній день запису бажаючих стати «копами»).
Які дисципліни вкладають поліцейським:
- Адміністративна відповідальність та провадження у справах про адміністративні правопорушення
- Кваліфікація злочинів та засади кримінального провадження
- Правила дорожнього руху України
- Оформлення ДТП
- Охорона місця події
- Корупція: протидія та відповідальність
- Інформаційні технології (тільки співробітники МВС України та/або викладачі з навчальних закладів системи МВС України)
- Професійна етика
- Права людини. Верховенство права. Конституціоналізм
- Толерантність та недискримінація у роботі патрульних
- Протидія торгівлі людьми
- Попередження насильства в сім’ї
- Ефективна комунікація
- Стресостійкість
- Первинна домедична допомога
- Партнерство правоохоронних органів та суспільства
- Радіаційна та хімічна безпека
- Вибухотехнічна підготовка
- Виявлення пристроїв для незаконного втручання в роботу банкоматів
- Основні види психотропних та наркотичних речовин
- Ідентифікація ознак наркотичної залежності
- Виявлення підроблених документів
- Основи діяльності патрульної служби
Читайте також:
Конкурс у нову вінницьку поліцію: 20 людей на місце
Майже півтори тисячі вінничан подали заявки до нової патрульної поліції за перший день
Хочеш стати поліцейським? Іди з паспортом в «Плеяду»
З понеділка у Вінниці почнеться конкурс в поліцію
Шестеро вінницьких красунчиків і красунь служать в поліції у Києві
Що думають про київських поліцейських вінницькі міліціонери
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Только практика научит ориентироваться в любых ситуациях