-Я не кровожадний, я християнин, зловтішатися з чужої смерті не можу, - сказав пан Микола у телефонній розмові журналісту «20 хвилин/ RIA». - Видно, так розпорядилися вищі сили.
-Миколо, йди подивився по телевізору про тебе говорять, - чути жіночий голос. – Кажуть, помер прокурор, який тебе обідив.
Нині Пасічник хворіє на грип. Каже, чека' виклику до суду. Як далі воно буде, не знає. Диктує номер телефону адвоката. Мовляв, вона розповість більше.
Адвокат Пасічника Марина Ліліченко у понеділок, 11 лютого, була присутня у залі судового засідання. За її словами, слухання справи за підозрою колишнім прокурору, його заступниці і слідчому ще не розпочалося. Підозрюваним інкримінують незаконне притягнення до кримінальної відповідальності учасника Революції Гідності Миколи Пасічника. Один з них – колишній прокурор Оболонської прокуратури Києва Андрій Сайчук.
-Досудове розслідування завершено ще в червні минулого року, - каже адвокат. – Однак підозрювані дотепер не ознайомилися з матеріалами. На мою думку, зумисне відтягують час. Тому прокуратура звернулася до суду з проханням визначити розумні терміни для цієї процедури. Рішення з цього приводу суддя має повідомити у наступний понеділок.
Як пояснила адвокат, колишній прокурор Андрій Сайчук (з сивим волоссям - фото Данила Мокрука), у залі судового засідання зовні виглядав спокійним. Щоправда, трохи нервував тоді, коли журналісті фотографували його. Чим він займається нині? По-моєму, адвокатською діяльністю. Після суду він пішов у Генпрокуратуру. У приміщенні головного слідчого управління знайомився з матеріалами справи.
-Слідчий розповів мені, що Сайчук провів в управлінні одну годину, - каже адвокат Ліліченко. – Попрощався, вийшов у коридор, підійшов до ліфта і там йому стало зле. Коли викликали швидку, у нього було посиніле обличчя. Медики, які прибули на місце, констатували смерть людини.
-Сьогодні зранку знімав його в Подільському суді, - написав 11 лютого на своїй сторінці у Фейсбуці київський журналіст Данило Мокрук. Буквально за хвилину до того ми сварилися на тему: "Я не даю дозволу, щоб ви мене знімали".
- Ми - у відкритому судовому процесі, - кажу. - На якій підставі ви забороняєте мені вас знімати?
- На підставі Конституції! - каже.
- Якої статті?! Я от вам можу сказати, на підставі якої статті вас знімаю. А ви?
Він затих, я собі знімав. Суддя швидко відклала засідання на тиждень. А потім Сайчук пішов знайомитися з матеріалами провадження в Управління спецрозслідувань ГПУ - і помер.
Миколу пасічника затримали 22 січня 2014 на вулиці Грушевського біля входу на стадіон «Динамо». Як все відбувалося, він розповів журналісту "20 хвилин/RIA" під час перебування у київській лікарні швидкої допомоги.
Щороку у День Соборності України пан Микола приїздив до Києва. Зробив це і у 2014-му, хоча за плечима уже мав на той час 72 роки. Марш патріотів мав розпочатися о 16-й. чоловік пішов на Майдан. Спілкувався з майданівцями. В якийсь момент на Грушевського «беркутів ці» прорвали оборону революціонерів. Каже, били всіх підряд. Йому теж дісталося. Міліцейською палицею вдарили ззаду по голові. Одразу упав. Знепритомнів. Кров розлилася по обличчю. Його за руки волокли до автозака.
Арештували на два місяці. Помістили у слідчий ізолятор. Згадує, як в ізолятор до нього приходили Віталій Кличко, Марія Матіос й Ірина Луценко. Щоправда, згодом відправили під домашній арешт. Чоловікові потрібне було лікування.
-У торбі у мене було сало. А слідчі написали, що мав там аж сім пляшок коктейлів Молотова, - згадує пан Микола.
Його вважали винуватим ще й у тому, що вчинив опір працівникам міліції, відбиваючись від них, застосовував у вигляді зброї вибухові предмети, каміння, ножі та інші предмети. За висновком слідчих, під час такої жорстокої битви діда з міліціонерами, останнім завдано побоїв та тілесних травм різного ступеня важкості. Каже, «беркутівців» дратував його «оселедець» на голові. Дід Микола розповідав, що завів його тоді, коли президентом став Янукович. Щоб показати, що в Україні є ще козаки. «Майдан підтвердив, що в народу справді є ще козацький дух», - запам’яталися слова патріота Пасічіника.
За поданням прокурора Сайчука суд звинуватив діда в організації масових заворушень, опорі представникам влади із застосуванням зброї, що призвело до тяжких наслідків і загибелі людей (стаття 294 ч.2 КК України). Все це тягнуло за собою покарання шляхом позбавлення волі на строк від 8 до 15 років. На щастя, тоді переміг Майдан і з чоловіка зняли всі звинувачення.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер