Наприкінці грудня ПАТ «Вінницягаз» провела відкриті громадські слухання, щоб розповісти про потребу збільшення тарифу на розподіл. Як потім з’ясували активісти, громадськість, що була присутня на зборах — це 12 людей. І вони поставили підписи за все місто, що погоджують новий тариф (протокол зборів)
— Тому ми покликали представників компанії, щоб вони роз’яснили людям для чого потрібний в кілька разів більший тариф на розподіл, — розповіла одна з організаторів зустрічі голова правління Асоціації ОСББ Вінниччини Ельвіра Мрясова.
Утім, присутні люди не зовсім зрозуміли, про що буде мова. І кожна людина заготовила власні питання:
— Чула, що сьогодні будуть говорити про тариф на газ, який є дуже великим. Доводиться віддавати десь половину свого доходу, щоб сплатити за комуналку. Хочу розпитати чому такий великий тариф, — казала вінничанка Жанна Нагорна.
— Два роки тому без нашої згоди поставили загальбудинковий лічильник. У мене лічильника немає, і завжди на 10-15% плачу більше. І така ж ситуація у наших мешканців, в яких немає індивідуального лічильника. А як цей загальнобудинковий рахує — один Бог тільки знає! Тому ми будемо платити по нормах споживання, що я хочу донести «Вінницягазу», — казав старший по будинку Олександр Мазур.
Директор фінансовий ПАТ «Вінницягаз» Сергій Кібітлевський показував презентацію, пояснював, що без нового тарифу підприємство «стане» і немає кому буде обслуговувати тисячі кілометрів газопроводу по області.
Він зазначав, що тариф на розподіл газу — це не є повністю тарифом на газ, а лише його складовою.
— Для прикладу, з кожного кубометра газу ми отримуємо близько 3 копійок. На ці копійки ми маємо кожного року повіряти та ремонтувати близько 60 тисяч лічильників, обслуговувати 17 тисяч кілометрів газових мереж, виплачувати зарплату майже 2 тисячам робітників, які в середньому отримують не більше шести тисяч гривень. А це дуже низька зарплата для промисловості, де середній показник — 11-12 тисяч гривень. Тому від нас втікають люди, і якщо залишиться все як є, то просто не буде кому обслуговувати мережі, — казав Кібітлевський.
І щоб подолати цю кризу газовики хочуть збільшити тариф на розподіл газу в чотири рази — з 0,025 грн за куб до 0,061 грн за кубометр.
Прес-секретар газовиків Лариса Логінова додала, що це зростання має відбутися за рахунок перерозподілу складових тарифу і на загальну вартість газу немає вплинути. І також вона додала, що рішення «затвердити або не затвердити» прийматиме Нацрегулятор (НКРЕКП).
На зустріч з представниками «Вінницягазу» прийшли до сотні вінничан. І тільки пару питань стосувалися тарифу на розподіл. Зокрема, їх ставили самі активісти:
— А чому ви заклали у тариф на розподіл погашення боргу підприємства перед «Нафтогазом»? — запитувала голова правління Асоціації ОСББ Вінниччини Ельвіра Мрясова.
— Підприємство збиткове, і ми не можемо розрахуватися одразу з «Нафтогазом» за газ, який нам потрібний для покриття втрат у мережах. На жаль, далеко не всі газопроводи в задовільному стані, і щоб заповнити «прогалини» в мережах — доводиться додатково закуповувати газ. По ціні на 6 тисяч, а 12 тисяч гривень. Через що ми і не можемо одразу розрахуватися перед НАК «Нафтогаз», — відповів директор фінансовий Сергій Кібітлевський.
А далі люди розпитували, чому завищені норми споживання, чого лічильники неправильно рахують газ та чому газовики не міняють труби в будинках. Переказуємо одні з найпоширеніших питань та відповіді на них:
— У заяві-приєднання газконтора взагалі виключила всі права споживачів, які стосуються повірки лічильників, ремонту газопроводу в будинку, загальнобудинкового лічильника. І залишили тільки вимоги до споживачів! Я хочу, щоб ми створили робочу групу та змінили типовий договір на приєднання! — заявляв Віктор Маліновський.
— Ми не можемо щось викреслювати з типового договору, а щось додавати. Це може робити тільки законодавець, — відповідала речниця газовиків Лариса Логінова.
— У нас загальнобудинковий лічильник поставили, без згоди мешканців. Чому нам не ставлять індивідуальні?! — питала жінка, яка представилася старшою по будинку.
— Значить ваш будинок виключили з переліку, бо на ньому вже є облік спожитого газу. Ми ставимо індивідуальні газові лічильники зараз на ті квартири, де немає загальнобудинкового. Так постановив Нацрегулятор, — відповідав Сергій Кібітлевський.
— Чому ви нараховували газ по нормам споживання 9,8 кубів газу на людину? — питала представниця асоціації громадських організацій «НІКА» Юлія Грига.
— Бо така була вимога Верховного суду України. Ми повернулися до тих норм, які були встановлені кілька років тому, — відповів представник газовиків.
— А скільки у вас був чистий прибуток минулого року? — запитував управляючий ОСББ, який керує п’ятьма будинками.
— Мінус 300 мільйонів гривень. Компанія наша збиткова, і при нинішньому тарифі ситуація буде тільки погіршуватися, — відповів Кібітлевський.
— Лічильники «Самгаз», які ви ставите, неправильно рахують. Робив експеримент, де на плиту ставили спочатку сертифікований в Україні, французький лічильник і «Самгаз». Закордонний нарахував 1 кубометр спожитого газу, а «Самгаз» — 1,24! Хочу поставити французський. Чи можу я це зробити? — питав голова ОСББ однієї з секцій «Набережного Кварталу».
— Якщо він сертифікований в Україні — так. Ви ще маєте замовити зміни технічних умов, що ми маємо внести в документацію. Бо цього вимагає закон, — казав директор фінансовий.
Оскільки питань було багато, то організатори зустрічі вирішили записати їх та розглянути вже на новій зустрічі з газовиками. Таким чином, громадські активісти хочуть налагодити діалог між громадою та «Вінницягаз».
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
А загалом, ситуація з тарифами якась абсурдна. Ніхто не може аргументовано і грамотно пояснити, що в них закладено, окрім, як бачимо, премій для Нафтогазу.
и где тут в 4 раза????
В 2,5 РАЗА !
Скоро не кубами, а ведрами будемо купувати
"Все у нас гарно - газ чудовий, хоя російський, але ж фільтрований через Юропу (за додаткову платню), цукерки найсмачніши (головне досягнення), війна - також красива. Бранці-моряки начебто на курорті.
Все гарно