У вівторок, 5 листопада, експерти з місцевого самоврядування зібрали круглий стіл, щоб обговорити перспективні плани щодо поділу Вінниччини на повіти. На початку спікери виступили з вступним словом, в якому пояснили чому назріла зміна меж районів.
Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко розказав, що реформа місцевого самоврядування триває з 2014 року. З того часу в Україні з’явились близько 900 об’єднаних територіальних громад, і цей етап вже фактично завершується.
Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ
— Другий етап — зміна районів. Україна на сьогодні має поділ на 490 районів, які дуже сильно відрізняються за розмірами: найменший має сім тисяч жителів, а найбільший — 180 тисяч населення. У кожному районі є своя райдержадміністрація і вже маємо такі райони, територія яких повністю поділена на об'єднанні тергромади. А це значить, що райони не мають можливості здійснювати свої повноваження. Реформування районів назріло, — каже Коліушко.
Екс-міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко публікував модель поділу Вінниччини, де замість 27 діючих районів буде тільки три: Вінницький, Ладижинський та Могилів-Подільський об'єднані райони.
Директор вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко каже, що концепція щодо поділу Вінниччини на три райони все ще є актуальною. Дискусії ще тривають. Зокрема, є пропозиції розділити один з районів на два (таким чином в області буде чотири мегарайони) і замість Ладижина адмінцентром може стати Тульчин.
— У Вінницькій області немає жорстокого протистояння щодо об'єднання районів. Є дискусії щодо центрів районів, припускається і чотири райони - округів. Для мене новий адмін устрій — не є політичним процесом, а є економічним питанням, зміною якості надання послуг державою її громадянам. Надання послуг державою в тих межах районів, які вони є, наразі є неефективним, не результативним, — каже Левченко.
Олег Левченко, директор вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування
Питаємо, чи є якийсь кінцевий термін, коли мають ухвалити новий адмін устрій Вінниччини?
— План такий: до кінця року має з'явитися проект закону про внесення змін до Конституції України щодо змін місцевого самоврядування. Їх має перевірити Конституційний суд, аби в лютому 2020 року Верховна Рада остаточно затвердила зміни до місцевого самоврядування. А на цій основі можна робити зміни щодо адмінподілу України, аби встигнути провести місцеві вибори восени 2020 року вже у нових адміністративних одиницях, — каже голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.
— Якщо до 1 січня не будуть проголосовані зміни до Конституції в першому читанні, то реформа місцевого самоврядування буде затягнута ще на невизначений термін. Якщо народні депутати проголосують «за», то зміни в Україні відбудуться дуже швидко, — додав Олег Левченко.
Уряд планує відмовитися від практики добровільного об’єднання територіальних громад та самостійно формувати ОТГ, відповідно до перспективних планів. Міністерка розвитку громад і територій Альона Бабак зазначала, що так вони утворять економічно спроможні громади, а не дотаційні. Процес об’єднання має завершитися у 2019-2020 році.
Робоча група Вінницької ОДА з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою в кожному з районів області рекомендувала модель області, в якій буде 64 ОТГ. Зараз на Вінниччині утворено 42 об’єднаних тергромади, а в чотирьох ще не відбулися місцеві вибори.
Після завершення процесу утворення ОТГ має бути реформування районів. Якщо план попереднього Уряду затвердять без змін, то Вінницька область матиме три райони. Серед їхніх повноважень буде:
Цей список не остаточний, і після консультацій з представниками громад, районів та областей може змінитися.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
С праздником, товарищи!