Як забезпечити економічне зростання в Україні? Як зробити так, щоб кожна родина у будь-якому селі чи селищі стала фінансово незалежною? І як при цьому можливо «бізнес для людей» вести ефективно для підприємців. Здається, група компаній AIP Community у Вінницькій області знайшла рішення.
Вже не перший раз ми брали інтерв’ю та шукали відповіді на важливі питання у Вадима Кричковського, директора одного з підприємств групи – аграрної компанії Органік-Д.
— Вадиме, розкажіть, будь ласка, про підприємницьке ноу-хау AIP Community, яке Вам вдалося «зростити» не у місті, а саме у селі. І що взагалі розуміють під агроіндустріальним парком в Україні?
— Звучить чудово! Розкажіть, будь ласка, більш детально про комплекс. Він знаходиться у Сутисках, Вінницької області?
— Так, це 30 км від Вінниці. У 2014 році там було відроджено свиноферму з добрих минулих часів. Випробуванням для семи тваринницьких приміщень стало питання утилізації відходів. Пошуки виходу закінчилися успіхом доволі швидко. І за рік була побудована новітня газову установку. Власник свинокомплексу зусиллями фермерів та місцевих інженерів спорудив без жодних інвестицій так звану біогазову станцію, яка зброджує рештки життєдіяльності тварин. Отриманою рідиною спробували вдобрювати поля. Таким чином у 2017 році народилася інша компанія – аграрна.
Наразі ми вирощуємо овочі борщового набору. Органічне добриво запатентували. Компанію так і назвали -Органік-Д, тобто Д – добриво, Органік – органічне. Сьогодні підприємстворозробило унікальну технологію, яка поєднала застосування мінеральних та органічних добрив в одне ціле. Куштувати продукцію майже з нуль нітратів та пестицидів стало доступно завдяки схемі роботи, яка застосовується у AIP community. Енергоцентр дає можливість заощаджувати всім підприємствам, які з ним працюють «у парі».
Ми продовжуємо працювати у напрямі вирощування «чистоовочів». А якість підтверджуємо щорічними лабораторними аналізами. Навмання не робимо)
— Тобто головна перевага такого агроіндустріального парку – екологічна?
— Можна сказати, що пів-на-пів екологічна та соціально-економічна.
— Розкажіть окремо про екологічний бік, якщо можливо.
— Екологічні переваги агроенергетичного сектору збільшуються з кожним новим відкритим підприємством у групі. Наприклад, хімічні добрива заміщуються органічними, виробництво енергії з біогазу дозволяє опалювати приміщення з тваринами, і, звичайно, стоки відходів не потрапляють у ґрунт, а перетворюються на паливо та добриво. Торік відкрили сушарку. Зараз ми проєктуємо тепличний комплекс, який зможе використовувати енергію біогазової станції. Все це значно скорочує викиди в атмосферу та в землю. Також зменшується опір на викопні копалини та підтримується позитивний енергетичний баланс.
Схожим чином розвиток кластеру, тобто нашого об’єднання,прискорює і оберти соціальних перспектив.Створення життєздатних агропереробних підприємств у сільській місцевості має вирішальне значення для зайнятості населення. Навіть 50 робочих місць покращують погоду «на селі», бо це достаток півсотні родин. До того ж богато робочих місць одночасно виникнуть у сфері обслуговування.
— Вражає, та одним чистим повітрям ситий не будеш! То що ж для економіки?
— Для економіки – підвищення попиту на продукцію сільського господарства. У сільській місцевості економічне зростання в більшості випадків буде вестись за рахунок примноження комерційних продовольчих систем. Для мешканців – можливість додаткового доходу або повна зайнятість, розвиток професійних навичок, цікава праця врешті решт та відчуття себе приналежним до своєї громади та країни. Виробництво енергії з біогазу дає гарну можливість для збільшення доходів і ферми, і того ж овочевого підприємства, і теплиці, і навіть житлових будинків.Всі залишаються у виграші, бо у AIP community вже сформована незалежна енергетична основа.
— А держава якось регулює такі інновації?
— Насправді, за останні десятиріччя було видано численні постанови та закони щодо енергетики, навколишнього середовища, сільського господарства. І для заохочення використання відходів тварин як сировини для виробництва біогазу теж. Але все залежить від наших зусиль. Тому зараз ми тестуємо інші види рослинної сировини для збродження у біогазовій станції. Намагаємося зрозуміти наскільки вони прибуткові на практиці у порівняння з теорією.
— Вадиме, ви можете стверджувати, що агроіндустріальні парки з власним енергетичним центром – це вектор для всієї країни?
— Цінність агропромислових парків для будь-якої країни величезна. Кількість агроіндустрільних парків (не холдингів) в Україні можна перерахувати на пальцях. Польща, наприклад, має близько 60 таких кластерів. Велика кількість об’єктів обумовлена скупченням об’єднаних виробництв, що суттєво впливає на швидкий та ефективний розвиток сільського господарства та промисловості країни. Ми це бачимо.
Прискорення попиту на викопне паливо та зменшення впливу на навколишнє середовище привертає широку увагу до відновлюваних видів палива, таких як біогаз. Разом із новими викликами суспільства та економічного становища в України появилися такі партнерства, як AIP community, що прагнуть нового ведення бізнесу. Впевнені, що агроіндустріальні парки – це наше майбутнє вдома, в Україні!
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер