В Україні понад десять тисяч хворих на коронавірус. Яка ситуація у нашому місті?
- Медики фіксують стрімке поширення вірусу. Вінниця та область не стали виключенням. Чи є у нас випадки захворювання новим штамом ковіду? Скільки людей хворіє загалом? Чи можливі карантинні обмеження?
Впродовж останнього місяця в країні у шість разів зросла захворюваність на COVID-19. За даними МОЗ, кількість хворих за липень сягнула майже 12 тисяч. Крім того, вже офіційно підтвердили випадки мутаційного штаму — «Флірт». Однією з його особливостей є те, що він дуже легко передається.
«Три випадки субваріанта коронавірусу FLiRT виявили минулого тижня: два у Києві та один в Івано-Франківській області. Захворіли дві жінки та чоловік старший 60 років», – повідомив головний державний санітарний лікар Ігор Кузін. Наразі вже відомо про пʼять випадків.
У МОЗ також пояснили, що штам FLiRT походить від варіанту Omicron. Він швидше вражає ослаблений імунітет через те, що краще зв’язується з клітинами та уникає імунної відповіді.
Яка ситуація у Вінниці?
За словами лікаря-інфекціоніста, генерального директора Вінницького обласного Центру профілактики хвороб МОЗ України Ігоря Матковського, минулого тижня вони відправили кілька зразків на спеціальне дослідження до Києва. Наразі очікують на результати. У разі підтвердження, обіцяють про це повідомити громадськість. До того часу офіційно у Вінниці та області мутованого штаму ковіду не зафіксовано.
— Якщо говорити про коронавірус загалом, то кількість хворих збільшується. До прикладу, минулого тижня ми провели 530 ПЛР-досліджень, з яких 130 були позитивними, — пояснює лікар. — Цього року такої кількості ще не було. Ми наближаємося до показників грудня-листопада 2023-го, коли були найвищі показники за рік. Ймовірно, починається нова хвиля коронавірусу.
За совами заступниці директорки департаменту охорони здоровʼя та реабілітації Вінницької ОВА Тетяни Бондаренко, нова хвиля справді починається. Лікарка говорить, що спалах прогнозований, щоправда, розпочався він на кілька тижнів раніше.
— На ранок 12 серпня в стаціонарах з ковідом перебувало 99 пацієнтів. Загалом підтверджених випадків, звісно, більше, але точними цифрами я не володію, — сказала Тетяна Бондаренко.
У Центрі профілактики хвороб МОЗ України нам також не озвучили точних даних. Однак, за нашою інформацією з медичних кіл, мова може йти про 80-90 підтверджених випадків коронавірусу щоденно.
Медики наголошують, що проти COVID-19 й надалі ефективними лишаються вакцини. За словами Ігоря Матковського, вакцинуватися можна в пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря. Вакцин у місті та області вистачає.
Оновлені рекомендації від МОЗ
Міністерство охорони здоровʼя затвердило оновлені рекомендації про вакцинацію проти коронавірусу.
Схеми вакцинації для населення спрощуються: для більшості людей достатньо зробити одне щеплення проти COVID-19.
Для людей, які входять до групи ризику тяжкого перебігу COVID-19, передбачено введення більшої кількості доз — тобто ревакцинація через 6-12 місяців.
Також для лікарів та пацієнтів змінюється визначення етапів вакцинації:
Одне щеплення (*або два щеплення для окремих груп) — це первинна вакцинація.
Всі наступні щеплення — ревакцинація проти COVID-19.
Ревакцинацію рекомендовано робити через 6-12 місяців не усім, а людям із груп ризику:
- дорослим і дітям, які мають ослаблений імунітет чи супутні або важкі хронічні захворювання;
- вагітним;
- людям, старшим за 60 років;
- дорослим і дітям, які перебувають у групі ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної інфекції,
- представникам професійної групи ризику (наприклад, лікарі, вчителі, військові та ін.).
Потребу у ревакцинації визначає лікар — враховуючи затверджені МОЗ рекомендації.
Люди, які в попередні роки пройшли базовий курс щеплення (*два або три щеплення, залежно від вакцини) та зробили 4 або 5 за рахунком бустерне щеплення минулого року, — можуть і надалі безоплатно ревакцинуватись.
Основні симптоми COVID-19
- втома, дуже сильна слабкість;
- нежить;
- підвищена температура;
- кашель;
- головний біль;
- болі в м’язах або тілі
За словами медиків, наразі немає потреб вводити карантинні обмеження. Однак вони просять вінничани уникати скупчень людей, ретельно мити руки, при наявності симптомів ГРВІ залишайтеся вдома, або, якщо немає такої можливості, носіть захисну маску.
Читайте також:
Безкоштовна психологічна допомога: як та де скористатися послугами Центрів життєстійкості
Медичні гарантії для ВПО: які послуги можна отримати безплатно в 2024 році
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Ирина Гоя
Lida Pyatkovska
Наталья Борщевская
Олег Каськов