Молода дічина по вулиці Лялі Ратушної викидає сміття, навіть не дивлячись, чи до правильного баку воно летить. На запитання про те, чому так вчинила, відповідає просто: “Куди поцілила, туди й полетіло”. А от біля смітника по вулиці Стельмаха дідусь зі сміттєвим пакетом зупиняється, читає наліпки на баках, потім дістає зі сміттєвого пакету кілька пластикових пляшок з-під води та вкидає до “правильного” баку для сухих відходів.
З першого червня у Вінниці почали сортувати сміття. Мешканці будинків на Вишенці, Хмельницькому та Барському шосе, Поділлі та Електромережі першими звикають викидати сміття до окремих баків - для сухих та вологих відходів. За словами директора “Ековіна” Володимира Чорновола, до 20 червня жовті та коричневі сміттєві баки стоятимуть біля кожного будинку на Правобережній Вінниці. А до кінця осені вони з’являться у всьому місті.
Вінничани переважно схвалюють ініціативу міської влади сортувати сміття. Якщо для того, звісно, будуть створені необхідні умови. Але є й такі, які вбачають у цьому більше проблем для себе особисто - переживають, що на їхніх кухнях ... недостатньо місця для двох сміттєвих пакетів:
- Друзья, я предлагаю искать решение не в попытке запихнуть в хрущевку 10 ведер и пакетов, а в реализации простой идеи - дать заработать тем, кто принимает мусор. Идея в захламлении наших квартир, балконов, кухонь неживая, это бред! - написав на своїй сторінці вінничанин Ігор Чепугов.
Як це роблять німці
Сортування сміття - звична європейська практика. Вінничанка Ольга Пацар, яка побувала у Німеччині, каже, що перше, чому її вчили німці, у яких вона зупинилася - це сортувати сміття по різним бакам:
- Такої кількості сміттєвих баків, як у німців, немає в жодній іншій європейській країні, - каже дівчина. - Німці, у яких я працювала, одразу ж запитали, чи знаю я, якого кольору пакет призначений для кожного виду відходів. Минув тиждень, поки я звикла до цілої “райдуги” сміттєвих пакетів.
Оля розповідає, що у німців біля кожного приватного будинку є власні сміттєві баки. А у квартирах - від трьох до восьми пакетів для сміття. Жовтий - лише для алюмінієвих банок, пластикових упаковок, пакетів від молока чи соку. Блакитний контейнер - для паперу та картону. Контейнер для скла може бути білого, зеленого або коричневого кольору - в залежності від кольору склотари, яку туди викидають. При цьому склотара багаторазового використання викидається окремо. Коричневий бак - для органічних відходів. Недопалки, гума, предмети особистої гігієни та все, що не підлягає вторинній переробці викидається до окремого контейнеру з наліпкою “Решта сміття”.
- Німці маніакально дотримуються цих правил сортування сміття, вони дуже свідомі, - каже Оля. - Довго розповідали мені, що недопалки, наприклад, розкладаються біля п’яти років, а скляна пляшка, взагалі, мільйон років! До того ж, якщо сміття викинути не до того баку, сміттєвоз його просто не забиратиме! А потім господарі ще й штраф отримають.
Те, що у Вінниці теж починають сортувати сміття, Олі подобається. Каже, коли повернулася з Німеччини, не могла звикнути, що вінничани викидають все сміття разом.
- Це справа звички і власної організованості, - каже дівчина. - І хоча біля нашого будинку поставили поки що лише два контейнери - для вологих та сухих відходів, проте й це вже добре. Люди поступово звикнуть і, можливо, таких сміттєвих баків у нас з’явиться більше.
Вінничани готові розділяти та переробляти
Журналіст RIA вирішила поспостерігати за тим, як вінничани реагують на появу баків для роздільного збору сміття біля їхніх будинків. На вулиці Лялі Ратушної вже стоять два таких контейнери. Зазираємо до баків. Справді, в жовтому баці для сухих відходів - переважно скляні та пластикові пляшки, папір. В коричневому баці через прозорі сміттєві пакети вгадується відповідний вміст - рештки їжі.
До смітника підходить дівчина. У сміттєвому пакеті дзвенять пляшки. Дівчина викидає пакет до баку для вологих відходів, не звертаючи уваги на наліпки. Запитуємо, чому не вкинула тару до правильного баку.
- В мене немає часу дивитися, куди поцілила, туди й полетіло, - просто відповідає дівчина. - А яка різниця?
На вулиці Стельмаха сміття викидають свідомо. Дідусь зупиняється перед баками, читає надписи, потім дістає з пакету дві пластикові пляшки і викидає їх у жовтий контейнер для сухих відходів, а решту сміття - до коричневого баку.
- То ж добре зробили, - каже дідусь. - Мені нескладно викинути пляшки окремо.
Більшість вінничан, з якими вдалося поспілкуватися на Стельмаха, задоволені появою баків для роздільного збору сміття. Вінничанка Тетяна Довбуш каже, що поставила на кухні два пакети - один для паперу та скла, інший - для рештків їжі. Це зробила і її сусідка Олена. На запитання про те, чи викликає це незручності, відповідає:
- У нас однокімнатна квартира і маленька кухня, але не бачу проблеми в тому, щоб поставити ще один пакет для сміття. Ми ж не зберігаємо сміття по три дні, щодня виносимо. А зараз, в спеку, то й двічі на день.
Куди везуть сміття
А от вінничанин Денис Єремеєв обурюється, що сортоване сміття нібито забирає один сміттєвоз:
- На власні очі бачив, як все згрузили в одну машину, - каже Денис. - Навіщо тоді ми сортуємо?
До речі, про це запитували і більшість вінничан, з якими спілкувалася журналіст RIA. Директор “Ековіна” Володимир Чорновол пояснює це так:
- Одна машина забирала все сміття тільки у перший день, коли ми поставили перші роздільні баки, - каже пан Володимир. - Тоді ми ще тестували саму систему. Тепер одна машина забирає сміття виключно із жовтого, інша - з коричневого контейнеру.
Журналіст RIA дочекалася, поки до одного зі смітників на Стельмаха під’їхав сміттєвоз. Справді, працівники “Ековіну” забрали сміття лише з жовтих баків. А хвилин за 10 під’їхала інша машина, в яку забрали сміття з коричневого контейнеру.
- Далі веземо сміття на сміттєсортувальну станцію, - каже Володимир Чорновол. - Вологі відходи захоронюємо, а сухі - сортуємо на пластик, скло, папір. Відходи, які підлягають переробці, продаємо. Тому окрім екологічного аспекту, тут є ще є економічна вигода.
За словами пана Чорновола, продаж вторинної сировини дозволить утриматися від підвищення тарифів на вивезення сміття. Сьогодні за вивезення сміття вінничани сплачують 10 гривень 7 копійок з особи. А, враховуючи підвищення цін на пальне, мали б уже платити біля 15 гривень з особи.
Пан Володимир каже, що задоволений тим, як стартував проект. Особливо свідомо сортують сміття, каже, на Юності:
- Не раз бачив, як люди починали сортувати сміття прямісінько біля смітника. Згодом влаштуємо акцію типу “Найчистіший (найсвідоміший) район Вінниці”. Ну, і найбільші сподівання у нас, звісно, на те, що зовсім скоро у Вінниці запрацює переробний завод - тоді проблема сміття буде вирішена повністю.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 3 від 15 січня 2025
Читати номер
Дарья
Загурський Дмитро
Обурюватись не потрібно, адже це для екології. Для 2 смітників немає місця?! зате у всіх балкони завалені не потрібним хламом!!
Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім reply Анонім