Один з найскорботніших днів Страсного тижня: що означає Велика середа для вірян

- Сьогодні, 16 квітня, православні християни в Україні відзначають Велику Середу — день, що символізує зраду Іуди Іскаріота, який за тридцять срібняків погодився видати Ісуса Христа.
- Цей день є одним з найскорботніших днів Страсного тижня, періоду суворої підготовки до світлого свята Великодня.
У Велику Середу завершуються багато важливих приготувань до Великодня. Віряни традиційно закінчують прибирання своїх осель, готують необхідні продукти для святкового столу, зокрема яйця для фарбування та писанки.
У храмах цього дня відбувається остання в Страсному тижні Літургія Передосвячених Дарів. На вечірньому богослужінні віряни згадують помазання Ісуса Христа миром у домі Симона прокаженого, що стало прообразом Його поховання. Також читається Євангеліє про зраду Юди.
Велика Середа є днем покаяння та роздумів про власні вчинки. Віряни намагаються очистити свої душі через молитву та сповідь, готуючись зустріти Воскресіння Христове з чистим серцем.
Попри скорботний характер дня, у повітрі вже відчувається наближення свята. Люди завершують останні приготування, сповнені надії та віри у перемогу життя над смертю.
Велика Середа, окрім свого глибокого духовного значення, також оповита народними прикметами та традиційними заборонами, пов'язаними з підготовкою до Великодня:
Прикмети на Велику Середу:
- Яка погода на Велику Середу, такою буде й решта Страсного тижня. Вважалося, що спостерігаючи за погодою цього дня, можна спрогнозувати, яким буде час до самого Великодня.
- Якщо в цей день пересадити кімнатні рослини, вони краще приживуться. Це повір'я пов'язане з підготовкою до весни та оновленням.
- Зірки на небі у Велику Середу віщують багатий врожай. Особливо це стосувалося зернових культур.
- Хмари, що швидко пливуть по небу, — до швидкої зміни погоди. Це спостереження за природними явищами.
- Якщо в цей день добре вдається якась робота по дому, то й надалі справи будуть йти гладко. Це сприймалося як добрий знак.
Що заборонено робити у Велику Середу:
- Забороняється веселитися, співати пісні, влаштовувати гучні застілля. Це день скорботи та зосередження на духовних роздумах.
- Не можна лінуватися та байдикувати. Вважається, що потрібно завершити всі важливі домашні приготування до Великодня.
- Не рекомендується займатися важкою фізичною працею. Основну роботу по дому слід було завершити напередодні.
- Не можна сваритися, лихословити та засуджувати інших. Потрібно зберігати спокій та мир у душі.
- Забороняється влаштовувати будь-які розважальні заходи. Увесь тиждень є часом стриманості та покаяння.
- Не бажано позичати гроші або брати в борг. Вважалося, що це може призвести до фінансових труднощів.
- Не можна залишати незавершеними важливі справи. Потрібно постаратися все довести до кінця перед Великоднем.
- Деякі віряни дотримуються суворого посту. Хоча загалом піст Великої Середи не є найсуворішим, багато хто намагається обмежити себе в їжі.
Важливо пам'ятати, що ці прикмети та заборони мають народне коріння і не є догмами церкви. Однак багато віруючих дотримуються їх як частину традиції та вияву поваги до цього особливого часу. Головним у Велику Середу залишається духовне очищення та підготовка до зустрічі Великодня.
Завтра, у Великий Четвер, православні згадуватимуть Таємну Вечерю, встановлення Ісусом Христом Таїнства Євхаристії (Святого Причастя) та його молитву в Гефсиманському саду. Страсний тиждень продовжується.
Читайте також:
Страсний понеділок: що означає перший день перед Великоднем та яких традицій дотримуються віряни
Сьогодні Страсний вівторок: час роздумів про останні дні Спасителя
Унікальний Великдень 2025: розповідаємо про дату святкування, традиції та особливості
Церковний календар на квітень 2025 року: дізнайтеся нові дати
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.