«Цвітіння» водойм: основні причини та чим воно небезпечне

- З настанням спекотного періоду все частіше спостерігається, як вода у більшості водоймах стає зеленуватою. Відбувається «цвітіння» води, або інша назва цього процесу — евтрофікація
- Чому це стається та чи небезпечне таке явище для нас? Про це у матеріалі.
Масштаб цвітіння у кожній водоймі залежить від унікального набору факторів. Основним стримуючим фактором розвитку цвітіння є швидкість течії. Найбільш масштабне цвітіння спостерігається на мілководді в умовах штилю та високих температур.
На сторінці головного управління Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, пояснили, чому відбувається «цвітіння» води. Дізнавайтеся деталі далі.
Що це та чому ж це відбувається?
«Цвітіння» води — це природне явище, яке проявляється в зміні забарвлення води. Вода з прозорої стає мутнувато-зеленою, а незабаром і зовсім набуває яскравого темно-зеленого кольору.
Це результат масового розмноження синьо-зелених водоростей — ціанобактерій. Вони є невід’ємною частиною кожної водойми та поширені в стоячій воді і річках, що повільно течуть. Синьо-зелені водорості масово поширюються при температурі від 20 °C. Вони розвиваються тоді, коли у воді є достатньо фосфору та азотовмісних органічних сполук. Шкідливим є саме надмірне цвітіння.
Що таке «цвітіння» води?
- Це природне явище, яке проявляється в зміні забарвлення води з прозорої на мутнувато-зелену або темно-зелену.
- Викликається масовим розмноженням синьо-зелених водоростей (ціанобактерій).
Що призводить до надмірного цвітіння?
На розмноження і розвиток синьо-зелених водоростей впливають екологічні умови, серед яких: метеокліматичні — швидкість вітру, температура середовища, інтенсивність сонячного випромінювання, опади; гідрологічні – прозорість води, швидкість течії; біологічні — водяна рослинність та ін.
Безумовно, «цвітіння» води є наслідком і впливу діяльності людини, а саме — потрапляння у водойму значної кількості мінеральних, особливо азотних і фосфатних добрив, синтетичних мийних засобів, органічних забруднюючих речовин, скид побутових відходів.
Тобто, масштаб цього явища визначає велика сукупність чинників і у кожній водоймі — це свій унікальний набір.
Вважається, що основним стримуючим чинником розвитку цвітіння є швидкість течії. В умовах штилю і відносно високих температур на мілководді можна спостерігати найбільший масштаб цвітіння.
Водорості піднімаються на поверхню водойми, утворюючи щільний шар 10-15 см завтовшки. Згодом ця маса починає відмирати та розкладатись з утворенням токсичних речовин. З’являється неприємний запах, знижується вміст кисню, активізуються анаеробні процеси. Нестача кисню гальмує процеси самоочищення і мінералізації органічних речовин. Літні задухи риби збігаються з так званим «цвітінням» водойм. Інколи це явище стає масовим.
Чим шкідливе надмірне цвітіння?
- Водорості відмирають та розкладаються, утворюючи токсичні речовини.
- З'являється неприємний запах.
- Знижується вміст кисню у воді.
- Активізуються анаеробні процеси.
- Це призводить до загибелі риби.
Воду перевіряють
З метою систематичного контролю спеціалісти відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Вінницькій області не менше як один раз у квартал, відповідно до затвердженого плану-графіку спостережень за станом поверхневих вод річок Вінницької області, проводять відбір проб для виконання дослідження вмісту забруднюючих речовин.
Сучасні портативні прилади, якими забезпечені фахівці лабораторії, оксиметр, рН-метр, портативний фотометр дають можливість на місці виконувати вимірювання.
Які заходи вживаються для контролю?
- Спеціалісти Державної екологічної інспекції у Вінницькій області проводять відбір проб води не менше одного разу на квартал.
- Використовуються сучасні портативні прилади для вимірювання оксигену, рН, прозорості та інших показників води.
Читайте далі:
Церковний календар на травень 2024 року: дата Великодня та інших важливих релігійних свят
Сьогодні — Страсна п'ятниця. Про суть п'ятого дня Страсного тижня та що не можна робити
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
CergeyЦвітіння це таке,а ось що скидає водоканал у воду?