Про історію дівчинки з багатодітної родини розповів вінницький письменник Михайло Каменюк. У «Плеяді» відбувався фестиваль подільських громад. Презентували десять книг про населені пункти області. Одна з книг – про село Лозна, що у Хмільницькому районі. Саме в цьому селі проживає дівчинка.
На обкладинці книги про Лозну значиться прізвище Борис Лознянський. Насправді прізвище автора – Борислав Панасюк. Як розповіли земляки, їхній відомий односелець дуже любить малу батьківщину. Настільки залюблений в неї, що навіть прізвище змінив. Взяв від назви села.
На сцену вийшли представники громади Лозни – сільський голова Світлана Якушевська, учасники ансамблю «Берегиня», одягнуті у сценічні костюми.
Сільський голова Світлана Якушевська розповіла присутнім, що книгу «Лузна-Лозна: село на Поділлі» написав академік Борислав Панасюк, нині він працює і проживає у Києві. Багато років збирав матеріали. Працював в архівах, зустрічався з сучасниками. Записував спогади старожилів.
Перша презентація книги відбулася безпосередньо у селі. На неї зібралося чимало односельців. Якраз тоді Михайло Каменюк познайомився з маленькою дівчинкою.
-Вона сиділа у першому ряду, - розповідає письменник. – Мене здивував сам факт присутності на презентації такої малої дитини. Підійшов до неї, запитав як звати. Запропонував сфотографуватися.
Фото з маленькою Валерією письменник виставив на своїй сторінці у Фейсбуці. Його приємно здивувала велика кількість відгуків на світлину. За словами Михайла Каменюка, фото набрало понад 200 лайків.
-Такою великою кількістю відгуків користувачі Інтернету підказали нам ідею зробити маленьку дівчинку обличчям нашого видавничого дому, - зазначає письменник.
Під час спілкування з сільським головою Світланою Якушевською письменник дізнався, що Валерія Добровольська з багатодітної родини. У них у сім’ї шестеро дітей.
-Багатодітна родина з числа переселенців, розповідає сільський голова. - Тільки не з Донбасу, вони переїхали з іншої області. Нині мати Валерії Олена Миколаївна у декретній відпустці по догляду за наймолодшою дитиною. Батько на заробітках. Взагалі родина унікальна. Але то окрема розповідь. Треба у них про це розпитувати.
Дівчинку запросили на фестиваль подільських громад. Під час презентації книги про Лозну вона вийшла на сцену разом з іншими представниками їхньої делегації.
Після розповіді про дитину і про її нову роль Валерії почали вручати подарунки. Один з них передала дружина народного депутата Любов Юрчишина. Їй дістався також комплект нарядного вбрання від одного з відомих брендів. Представники видавництва «Твори» передали нові дитячі книги. Казки "Пригоди дівчинки Агаїй" німецького письменника Генріха Діка у перекладі михайла каменюка також отримала дівчинка. Не обійшлося без квітів і солодощів.
У залі Валерію чекала її сестричка Ліза. Дівчинка каже, що вона на рік старша. Сказала, що дуже пишається тим, як все було гарно. «Вікторії плескали як артистці, - каже сестра. – І квіти давали».
-Мені ніби це все приснилося, - говорить Валерія. – Дуже все сподобалося.
Перед презентацією книги у селі відбулося освячення унікального місця. Воно знаходиться на Княжій горі. Так у Лозні називають цю місцину.
-Там з давніх-давен зберігається у камені відбиток стопи, - розповідає сільський голова Світлана Якушевська. – Так само здавна люди передають переказ про те, що це слід стопи Божої Матері.
Громада вирішила встановити на цьому місці пам’ятний знак. Його освятили у день храмового свята.
Вінниччина єдина область в державі, де за підтримки обласного бюджету реалізують проект «Моя Вінниччина» - видають книги про населені пункти краю.
Його мета – написати і видати книги про кожен населений пункт. Зініціювала проект обласна письменницька організація, очолювана Вадимом Вітковським, та видавничий дім «Моя Вінниччина, редактором серії є письменник Михайло Каменюк.
Як стверджують видавці, уже надруковано 50 книг. Загалом в області 1300 сільських населених пунктів. Презентація книги у селах перетворюється у справжнє свято.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер