Цар сарматів Інісмей похований біля Дністра. Виставку «Золото Поділля» перервав карантин

Цар сарматів Інісмей похований біля Дністра. Виставку «Золото Поділля» перервав карантин
Через карантин виставку "Золото Поділля в Національному музеї історії України в Києві закрито до 24 січня. Але вона ще триватиме до 28 лютого. Фото з сайту НМІУ і автора.
  • Вінницьке золото у ці дні показують у Києві у Національному музеї історії України.
  • З 8 до 24 січня доступ відвідувачів припинено — музей зачинили на карантин.
  • В Інтернеті можна прочитати відгуки про унікальність експонатів.
  • Вражає історія віднайденого у кургані на березі Дністра поховання сарматського царя Інісмея.
  • Що знайшли археологи?

У жовтні 1984-го археологи Борис Лобай, Олександр Симоненко та Володимир Прилипко повідомили про унікальну знахідку. Вони відкопали поховання, в якому був меч із золотою рукояттю, а також інші вироби із золота і срібла. Серед них - жіночі прикраси, зокрема, і люстерко. У кургані було і жіноче поховання.

Меч із золотою рукояттю

Тієї осені київські і вінницькі археологи працювали у селі Пороги Ямпільського району. Село розтягнуто уздовж Дністра. Саме тут, на полі, під час розкопок натрапили на «золотий» курган.

Відео дня

Село на деякий час стало місцем паломництва журналістів. Пригадую, як Володимир Прилипко до пізнього вечора розповідав нам про свої припущення, кому могло належати таке багате поховання. Разом з нами його розповідь уважно слухав молодий хлопець, учень школи. Він не відходив від археологів, допомагав у всьому. Він одним з перших став очевидцем унікальної знахідки. Це був Михайло Потупчик. Згадую про нього тому, що Потупчик дотепер займається справою, якою цікавився ще зі шкільних років.

Меч із золотою рукояттю, обтягнутий шкірою, срібний кубок, золоті прикраси, навіть люстерко.... Була ще монета з чоловічим профілем. На знайдених речах, зокрема, на срібному кубку, є тамга, царський знак.

За словами археологів, поховання датоване I століттям н.е.

Допомогло зображення на монеті

Як археологи встановили, що воно належить сарматському царю  Інісмею?

Таке само зображення, як на монеті у селі Пороги, знайшли на монетах, на півночі Причорномор’я.

Як відомо, на території нинішньої Миколаївської області знаходилося давньогрецьке місто Ольвія. Правителем у ньому був цар Інісмей. Він чеканив срібні монети із своїм зображенням.  

Чому Інісмей покинув Ольвію і опинився на березі Дністра на території нинішньої нашої області, цей факт поки що не досліджено.

Однак археологи розкопали у Порогах ще декілька поховань, в яких також були золоті речі. На підставі цього припускають,  що це місце для сарматів щось означало.

До речі, на виставці можна побачити реконструкцію костюма царя Інісмея. Представлена історична стаття про давньоукраїнського царя сарматів.  

Найбільша в Європі колекція бурштинового намиста

Загалом наш обласний краєзнавчий музей, якому належить колекція, передав для огляду на виставці 436 експонатів. Це вироби із золота, срібла, бронзи, бурштину, є також фрагменти знахідок часів Трипілля.

Їм від шести до тисячі років. Перевозити такі експонати потрібно з надзвичайною обережністю. Не тільки тому, що вразливі до ушкоджень. Вони мають велику цінність. Музейники розповідають, що такий вантаж перевозять під охороною.

На виставці є колекція бурштинового намиста. Ця знахідка належать до доби пізньої бронзи. Датовані XIV- X ст..до н.е.

Бурштинову колекцію прикрас з нашого обласного краєзнавчого музею називають найбільшою в Європі саме того періоду, про який згадується вище. Її знайдено біля села Гордіївка Тростянецького району.

Виставка запланована до 28 лютого.

Після послаблення карантинних заходів 24 січня з її експонатами знову зможуть ознайомитися кияни і гості столиці.

До речі, у Вінниці її бачив кінорежисер зі світовим ім’ям Кшиштоф Зануссі.  

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Сонце палитиме в неділю. На Вінниччині очікують до +34°C 20:26 У Гайсинському районі з річки Південний Буг дістали тіло 47-річного чоловіка 20:06 У Вінниці вручили житлові сертифікати 60 родинам військових і загиблих Героїв photo_camera 19:05 У Тростянецькій громаді за понад вісім мільйонів відремонтували дві ключові дороги державного значення Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба ! 18:09 Ведмежата Подільського зоопарку тішать відвідувачів літніми водними іграми play_circle_filled 17:06 У Вінницькій області за пів року зафіксували 79 випадків сказу серед тварин 16:02 Як будували мазанки на Поділлі: від глини і соломи до саману й кізяка photo_camera 15:07 Рецидивіст з Одещини побив, зв’язав та вкрав майно у старенької – суд виніс вирок 14:14 У Вінниці почали змінювати головну вулицю. Що робитимуть найближчим часом? (Візуалізація) 13:06 На набережній Roshen відбувся благодійний концерт на підтримку бригади «Червона калина» play_circle_filled 11:43 Смертельні аварії на Вінниччині: у Барі загинула 75-річна велосипедистка, у Турбові — 24-річний мотоцикліст 11:11 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 10:43 У Вінницьких Хуторах сварка під чарку закінчилася ножовим пораненням 10:18 Над Україною летіли 322 дрони. Основний удар — по сусідній Хмельниччині 09:56 До Дня спортивного журналіста у Вінниці започаткували футбольні змагання пам’яті колег photo_camera 09:52 На Магістратській водій KIA збив мотоцикліста. Подробиці аварії play_circle_filled 09:12 Вінниця прощається з Героєм: пішов із життя легкоатлет і захисник Анатолій Зерук 08:16 Цей день, 5 липня: яке сьогодні свято: традиції, заборони і прикмети
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up