Цар сарматів Інісмей похований біля Дністра. Виставку «Золото Поділля» перервав карантин

Цар сарматів Інісмей похований біля Дністра. Виставку «Золото Поділля» перервав карантин
Через карантин виставку "Золото Поділля в Національному музеї історії України в Києві закрито до 24 січня. Але вона ще триватиме до 28 лютого. Фото з сайту НМІУ і автора.
  • Вінницьке золото у ці дні показують у Києві у Національному музеї історії України.
  • З 8 до 24 січня доступ відвідувачів припинено — музей зачинили на карантин.
  • В Інтернеті можна прочитати відгуки про унікальність експонатів.
  • Вражає історія віднайденого у кургані на березі Дністра поховання сарматського царя Інісмея.
  • Що знайшли археологи?

У жовтні 1984-го археологи Борис Лобай, Олександр Симоненко та Володимир Прилипко повідомили про унікальну знахідку. Вони відкопали поховання, в якому був меч із золотою рукояттю, а також інші вироби із золота і срібла. Серед них - жіночі прикраси, зокрема, і люстерко. У кургані було і жіноче поховання.

Меч із золотою рукояттю

Тієї осені київські і вінницькі археологи працювали у селі Пороги Ямпільського району. Село розтягнуто уздовж Дністра. Саме тут, на полі, під час розкопок натрапили на «золотий» курган.

Відео дня

Село на деякий час стало місцем паломництва журналістів. Пригадую, як Володимир Прилипко до пізнього вечора розповідав нам про свої припущення, кому могло належати таке багате поховання. Разом з нами його розповідь уважно слухав молодий хлопець, учень школи. Він не відходив від археологів, допомагав у всьому. Він одним з перших став очевидцем унікальної знахідки. Це був Михайло Потупчик. Згадую про нього тому, що Потупчик дотепер займається справою, якою цікавився ще зі шкільних років.

Меч із золотою рукояттю, обтягнутий шкірою, срібний кубок, золоті прикраси, навіть люстерко.... Була ще монета з чоловічим профілем. На знайдених речах, зокрема, на срібному кубку, є тамга, царський знак.

За словами археологів, поховання датоване I століттям н.е.

Допомогло зображення на монеті

Як археологи встановили, що воно належить сарматському царю  Інісмею?

Таке само зображення, як на монеті у селі Пороги, знайшли на монетах, на півночі Причорномор’я.

Як відомо, на території нинішньої Миколаївської області знаходилося давньогрецьке місто Ольвія. Правителем у ньому був цар Інісмей. Він чеканив срібні монети із своїм зображенням.  

Чому Інісмей покинув Ольвію і опинився на березі Дністра на території нинішньої нашої області, цей факт поки що не досліджено.

Однак археологи розкопали у Порогах ще декілька поховань, в яких також були золоті речі. На підставі цього припускають,  що це місце для сарматів щось означало.

До речі, на виставці можна побачити реконструкцію костюма царя Інісмея. Представлена історична стаття про давньоукраїнського царя сарматів.  

Найбільша в Європі колекція бурштинового намиста

Загалом наш обласний краєзнавчий музей, якому належить колекція, передав для огляду на виставці 436 експонатів. Це вироби із золота, срібла, бронзи, бурштину, є також фрагменти знахідок часів Трипілля.

Їм від шести до тисячі років. Перевозити такі експонати потрібно з надзвичайною обережністю. Не тільки тому, що вразливі до ушкоджень. Вони мають велику цінність. Музейники розповідають, що такий вантаж перевозять під охороною.

На виставці є колекція бурштинового намиста. Ця знахідка належать до доби пізньої бронзи. Датовані XIV- X ст..до н.е.

Бурштинову колекцію прикрас з нашого обласного краєзнавчого музею називають найбільшою в Європі саме того періоду, про який згадується вище. Її знайдено біля села Гордіївка Тростянецького району.

Виставка запланована до 28 лютого.

Після послаблення карантинних заходів 24 січня з її експонатами знову зможуть ознайомитися кияни і гості столиці.

До речі, у Вінниці її бачив кінорежисер зі світовим ім’ям Кшиштоф Зануссі.  

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
20:44 Вінницькі гімнастки підкорили Грузію. Привезли 21 нагороду з «Keti Cup Tbilisi» photo_camera 20:29 Родичі та бізнес-партнери у вінницьких МСЕК: знайшли багато цікавого в деклараціях членів комісій 19:35 «Ми гідно робимо свою роботу». Про історію та випробування війною Ладижинської ТЕС 18:45 Класична, сирна, шоколадна. Знані вінничани діляться рецептами великодньої паски та хліба photo_camera Від читача 13:03 EPAM Україна та ГО «Загартовані серця» передали Силам оборони 100 автомобілів 18:10 Оригінальні автозапчастини від провідних виробників тепер доступні для вінничан (Новини компаній) 18:09 У Вінниці виділять 21 мільйон гривень на потреби Захисників та Захисниць 17:48 Шукає ту, яку ніколи не цілував. Вони обоє із Джурина: хвилююча історія двох наших земляків 17:32 Як вінничанам з хронічними захворюваннями безплатно отримати ліки 17:00 Афіша Вінниці. Де і як відпочити дітям і дорослим на вихідних 27 та 28 квітня 16:35 Охорона та безпека під час війни: вінницькі охоронні фірми, сигналізація та відеонагляд (партнерський проєкт) 16:33 В останні дні квітня на вулицях біля Київського мосту обмежать рух. Яка причина та скільки це триватиме 14:45 З’явився білий бенгальський тигр. Чим ще здивує Подільский зоопарк у новому сезоні? photo_camera 13:45 У Вінниці чоловік з сокирою накинувся на контролера обленерго 13:32 «Колосівські» тхеквондисти здобули дві бронзи на турнірі «Hereya open» в Болгарії 13:20 Де смачно пообідати на Вишенці: огляд бізнес-ланчі і не тільки (партнерський проєкт) 12:45 За вбивство продавця трактора хмільничанин сидітиме 15 років 12:21 «Коли в темну пору йшли по траві, іскри сипалися з-під ніг». Спогади про аварію в Чорнобилі photo_camera 12:00 Адреси, де у Вінниці 26 квітня тимчасово не буде світла чи води 12:00 Як знайти роботу в Польщі: поради для українців (Новини компаній)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up