Скульптурна композиція – Тарас Шевченко і його героїня Катерина з однойменної поеми, з’явилася на головній площі села Ольгопіль Чечельницького району. Її урочисто відкрили минулої неділі, коли в селі відзначали літературно-мистецьке свято «Русалка Дністрова». Фестиваль традиційно організовує Єврорегіон «Дністер». Участь у ньому беруть літератори з України й Молдови.
Площу Поетів планує створити керівник місцевої агрофірми «Ольгопіль» Павло Каленич. Сім років тому тут встановили пам’ятник Пушкіну. Пан Павло тоді зізнавався, що йому прикро від того, що першим відкрили пам’ятник російському, а не українському генію літератури. Він звернувся до скульптора Миколи Крижанівського, який викував постать Пушкіна з міді, з проханням продовжити співпрацю. Таким чином тепер Ольгопіль має ще дві скульптури – Великого Кобзаря і його Катерини. З їх появою роль Пушкіна стала незавидною у цій композиції. Таку думку висловив у розмові з журналістом RIA автор скульптур Микола Крижанівський.
-Памятник Пушкіну в Ольгополі вирішили встановити після того, як хтось з місцевих віднайшов в архівах рядки, що належать класику російської літератури. Звучать вони так:
Ай да Ольгополь, чёрт бы тебя драл,
Запомнится мне этот городишко!
Здесь я в повозке ось сломал
Да сто рублей спустил в картишки.
Керівник агрофірми "Ольгопіль" Павло Каленич:
-Мені розповідали, що під час подорожі з Тульчина до Одеси Пушкін змушений був затриматися в нашому Ольгополі.
У новій скульптурній композиції автор роботи «начепив» на класика іншу роль – роль москаля,я кий втікає ввід зґвалтованої ними українки.
Коли скульптор Крижанівський створював композицію Шевченка і Катерини, десятки разів переглянув живописну роботу Тараса Григоровича. Мова про ілюстрацію до поеми «Катерина». Відомо, що її ілюстрував автор поеми. «Привязав» малюнок до площі в Ольгополі.
Скульптор Микола Крижанівський:
-Скільки разів не дивився на малюнок Шевченка, стільки ж бачив на місці солдата-москаля, який тікає від зґвалтованої Катерини, зображення Пушкіна. Вся композиція побудована на одній лінії. Шевченко з сумом дивиться на свою героїню, а далі видно постать Пушкіна. Такий сюжет, що вдієш.
Внизу на пам’ятнику слова Кобзаря «Кохайтеся, чорноброві….» Скульптор мав намір процитувати всю строфу «Кохайтеся, чорноброві, та не з москалями». Каже, замовники не хотіли цього робити.
-Дотепер бояться образити братів-росіян, - ділиться думками скульптор. – Ті не бояться їздити в гості на танках, вбивати наших кращих синів, які захищають країну, а ми боїмося повторити слова Кобзаря. Він мав сміливість про це писати. Писати у ті часи, коли йому забороняли це робити, коли відбирали ручку й чорнило, коли відправляли у заслання, а ми…
Павло Каленич неодноразово повторював, зробив це ще раз у розмові з журналістом , що виношує плани створити в Ольгополі площу Поетів. Місце дозволяє додати ще низку скульптур. Місце дуже гарне. Центр села, сквер, завжди людно. Ще буде радитися з відомими літераторами, з якими має тісні контакти, хто, на їхню думку, міг би доповнити уже встановлені постаті.
-Моя пропозиція, - каже скульптор Крижанівський, - виготовити пам’ятники борцям за волю України. Це могли бути насамперед наші земляки - Василь Стус, Михайло Коцюбинський, Степан Руданський. Прекрасне сузір’я! Але вирішувати господарям села, його жителям.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 13 від 26 березня 2025
Читати номер
Ols Kat