Півострів «Бригантина» нині є напівдиким парком. Наразі тут храм Ксенії Петербурзької та будівельне містечко для робітників, що лагодять Київський міст.
Окрім них — розвалений громадський туалет, закинута сторожка, господарські будівлі церковників та закинуті споруди «Водоканалу», який тут діяв до 1960-х років. А ще тут можна побачити причіп, який зробили з тролейбуса та залізничний вагон.
Уся інша територія — невпорядковані хащі зі стежками та очищені від чагарників галявини. На одному з них є спортивний майданчик.
У найближчому майбутньому ця територія може перетворитися на суцільний будмайданчик.
Виконком міської ради на засіданні 8 листопада дав згоду товариству «Бригантина-В» на забудову території півострову. Чиновники видали бізнесменам містобудівні умови та обмеження для проектування будівлі. Того ж дня затвердили договір про забудову території «Бригантини» та суміжної набережної від вулиці Чорновола до Центрального мосту.
Як пояснив головний архітектор Вінниці Олександр Рекута загальна площа цієї зони 8,98 гектара. Де 2,16 гектара, тобто, майже три футбольних поля, займатиме величезний торговий багатофункціональний центр.
— Зведення будівель буде на земельній ділянці, що знаходиться на півночі півострову, біля вулиці Чорновола. Інвестор тут збудує шестиповерховий багатофункціональний центр, в якому будуть супермаркет, офіси, фудкорти, магазини, кінотеатр, ігрові зони тощо, — казав архітектор. — Перші два поверхи будівлі будуть підземними — там розмістять паркінг на 366 та 420 авто. До того ж, паркінг на 709 авто буде на покрівлі будівлі. Тобто з вулиці буде видно тільки чотири поверхи цього багатофункціонального центру.
А щоб на півострів можна було заїжджати на авто, будівельники зроблять два заїзди з вулиці Чорновола.
Іншу частину півострова (5,55 гектара) інвестор має впорядкувати: замість хащ тут побудують спортивні, дитячі зони, майданчик для проведення open-air заходів, пляж.
Крізь парк проходитиме мережа тротуарів, а довкола усіх громадських зон — дорога для авто.
Щоб все це зробити, дерева, вірогідно, зріжуть. Про це казали представники інвестора ще в 2012 році.
— Ми хочемо зберегти максимум дерев, але, одночасно, потрібно розуміти, що близько половини з них сьогодні перебувають в аварійному стані, — казав тодішній представник компанії «Бригантина-В» Олександр Скріпінский.
Чи змінилися наміри у підприємства на старі дерева нам не вдалося з’ясувати. За контактним номером товариства «Бригантина-В» ніхто не відповів.
За угодою з мерією інвестор має відновити ще шматок набережної Південного Бугу від вулиці Чорновола і до Центрального мосту. Нині ця зона закинута: розбитий асфальт, виламані частини огорожі, побитий оглядовий майданчик з куполом. А усе узбережжя заросло очеретом.
За містобудівним розрахунком на тротуар тут покладуть плитку, поставлять шість лавок та кілька десятків нових ліхтарів.
А пішохідний місток, який проходить через Тяжилівку та з’єднує півострів з набережною — замінять на новий. Переправа з’єднає вулицю Янгеля з Бригантиною напряму і по ній можна буде проїхати на машині.
— Інвестор має зробити це все за власні кошти. Йому видані обмеження на проектування забудови, наразі всі показники за містобудівним розрахунком є орієнтовними. Остаточні показники визначаться у проектно-кошторисній документації, яка ще буде проходити державну експертизу, — сказав головний архітектор міста Олександр Рекута.
Після виготовлення проекту забудови півострова та набережної не буде громадського обговорення. Як пояснив Рекута, громада Вінниці вже схвалила детальний план забудови цієї зони. Щоправда, це було у 2012 році. Тоді в громадських слуханнях взяли участь 177 вінничан, де «За» забудову проголосували 164 людини.
Ще в 2007 році мерія продала з аукціону півострів Бригантина. Тоді місто продало де-юре тільки гектар півострова. Де-факто, за умовами аукціону, хоча і без права приватизації, інвестор отримав ще 1,1641 гектара землі в оренду і майже три гектари як обтяження для благоустрою без права оренди.
У ході торгів стартова ціна лота в 4,5 мільйона гривень піднялася лише один раз. У результаті - півострів перейшов у приватну власність за 4,95 мільйона гривень (близько 1 мільйон доларів на момент проведення торгів). На аукціоні фірма-покупець півострова фігурувала як зареєстрована в Києві, але не приховувала що афільована з російською Групою Компаній «Пересвет».
Тоді фірма планувала збудувати на півострові центр сімейного відпочинку та аквапарк і робити благоустрій суміжної території «Бригантини» та набережної Південного Бугу. Але будівництво так і не почалося.
Нині, за даними аналітичної системи YouControl, засновники фірми зареєстровані в офшорі Британські Віргінські острови та в офшорі на Кіпрі. А кінцевим бенефіціарним власником є кіпріот Васіліадіс Хрістодоулос
Після оприлюднення рішення виконкому в ЗМІ на сайті міських петицій опублікували звернення «Проти будівництва торгівельного центру на півострові». У ньому авторка петиції Єва Коломієць звертає увагу, що «Бригантина» є майже єдиним місцем для прогулянок.
«Місцеві жителі категорично проти ще одного, нікому не потрібного центру. Бригантина майже єдине місце у нашому районі, в якому можна погуляти з дитиною, подихати свіжим повітрям, займатися спортом, просто помилуватися зеленою зоною. Таких місць у Вінниці майже не залишилось. Допоможіть нам зберегти шматочок природи» — йдеться у зверненні.
Станом на 16.34 22 листопада звернення підтримали 166 людей. Для розгляду петиції потрібно щонайменше 350 голосів, підписати петицію можна за посиланням.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 40 від 2 жовтня 2024
Читати номер
Зневажливий
Виктория Логунова
Вася reply Виктория Логунова
Oleksandr Stoliarov
Задунайский Торонтуй reply Oleksandr Stoliarov
Матвей Константинов