До нашої редакції звернулась матір трьох дітей. Жінка розповіла, що її часто б’є чоловік.
– Старший син у мене від іншого. Чоловік часто приходить додому п’яний та починає чіплятися до нього. Я, звісно, ж заступаюсь. А в результаті отримуємо обоє. Викликали поліцію не раз. Чоловікові присудили штраф та громадські роботи. Але він не змінюється. Порадьте, де можна знайти вихід, – розказує Олена журналістці "20 хвилин".
Таких, як вона, в області мешкають тисячі. Багато з них звертаються по допомогу в поліцію, деякі шукають порятунку в нас. Інші, на жаль, вже ніколи не зможуть попросити поради чи допомоги.Зокрема, у Гайсинському районі п’яний дебошир відбив жінці селезінку. Коли витверезився, побачив, що дружина вже мертва. Чоловік пішов у лісосмугу та порізав собі вени.
На щастя, були й випадки зі щасливим кінцем. Так, наприкінці минулого літа ми зконтактували матір п’ятьох дітей з «Домом мами». Родина три місяці прожила в спокої. Та зараз жінка почала налагоджувати відносини з батьком, який раніше був кривдником.
Читайте також: Насилля в сім’ї: «Тільки не бийте його», - вінничанка з немовлям благала копів
Психолог радить Олені звернути увагу на те, що її чоловік зловживає алкоголем, а значить не може в повній мірі контролювати свої дії. Алкоголь керує його станом більше, ніж здоровий глузд. Тому, якщо не вжити рішучих дій, ситуація тільки погіршиться, і все може закінчитися дуже плачевно для здоров'я і життя матері та її дітей. Про те, що діти успадковують патологічні форми спілкування, взагалі не варто говорити – це очевидно.
«Олені важливо самій собі чесно відповісти: вона хоче піти чи залишитися. Без прив'язки до майна. Без відмовок, що нікуди йти. Якщо є внутрішня готовність розірвати стосунки, тоді обов'язково знаходяться способи вижити і впоратися одній, знаходяться люди, готові допомогти. Це можуть бути родичі, друзі, колеги. Головне – дати чесну відповідь собі: "Я хочу жити і більше не можу і не хочу терпіти ці знущання!», – розказує психолог.
Анна Катрук не виключає ще один варіант.
«Якщо ж Олена хоче залишитися з цим чоловіком, не зі страху, що нікуди йти, а через віру, що вона його все таки любить, і він її, і це сталося разово і випадково, то це найбільш складний варіант. Залишити все як є не можна, все тільки погіршиться. Тут допоможе тривала і глибока сімейна терапія, коли люди вчаться поважати один одного, виявляти свої емоції конструктивно, домовлятися, нести відповідальність і багато іншого», – пояснює експерт.
За статистикою, протягом минулого року в Україні загинуло 600 жінок від домашнього насильства.
"Насильство в сім'ї – поширена проблема, особливо на пострадянському просторі", – розказує експерт Анна Катрук.
Виділяють чотири типи домашнього насильства:
– Багато людей, тільки пізнавши фізичне насильство, раптом виявляють, що у стосунках щось не ладиться. Хоча, як правило, перед цим є більш легкі форми як передумови до можливого фізичного насильства, – каже вона.
У чому ж полягають інші види насильства, нам пояснила психолог.
Президент підписав закон, який повинен зупинити сімейну тиранію. За побиття будь-якого члена сім'ї – дружини, чоловіка, дітей – тепер можна потрапити за ґрати на 2 роки, а не 3 години, як було раніше.
Що змінить новий закон про запобігання домашньому насильству, дивіться в сюжеті:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер