Школу у Кожухові опломбувала Державна виконавча служба на підставі рішення окружного Адмінсуду. Сталося це у липні нинішнього року. З позовом до Феміди звернулася Держслужба з надзвичайних ситуацій. Ще у 2016-му після перевірки виявили порушення протипожежних заходів. Частину з них усунули. Решта робіт потребувала коштів, яких навчальний заклад не має. Перед початком навчального року адміністрація школи звернулася до суду з проханням відстрочити виконання припису. Однак суддя відмовив у клопотанні. Навчальний процес опинився під загрозою. На сполох вдарили батьки учнів. У школі нараховується 125 хлопчиків і дівчаток. Що говорили першого вересня батьки, вчителі, керівник села?
Свято першого дзвоника у Кожіхівській школі відбувалося на сходах перед дверима з пломбою і на шкільному подвір’ї.
Один з учнів, який перейшов у сьомий клас, разом з мамою показали пломбу на вхідних дверях. Пломба настільки надійно закрита, що й молотком навряд чи можна збити.
-Діти не винні, що не можуть переступити поріг школи, – говорили батьки. – Ми знаємо одне: вони повинні навчатися, а школа має забезпечити для цього необхідні умови. Але навіть за це законне Конституційне право дітей у нас в селі треба боротися.
-Звичайно, я хочу, щоб моя дитина мала можливість прийти в школу і навчатися, - каже батько першокласника. – всі ми багато разів чули про програму для першокласників «Нова українська школа». Чи буде вона у нашій школі, не знаю. Все літо школа на замку.
Батьки ставили цілком логічне питання: «Невже не можна було зробити те, що вимагають пожежники протягом літа? Невже треба було ч екати до останнього дня?» Вони припускають, якби не вдарили на сполох, ніхто б дотепер нічого не робив.
Все було на святі в Кожухові – і перший дзвінок, і гарні побажання, і першокласників несли на плечах…
Така у них традиція: дівчатка-старшокласниці ведуть першачків за руку, а хлопці садять на плече. Все було, крім одного, - у школу не можна зайти, за парти не можна сісти.
Сільський голова Кожухова Володимир Слободянюк розповів, що зараз в школі працює бригада. Яким чином робітники проникли у приміщення? З’ясовується, з тильної сторони пломби зняли. Там троє дверей. Двоє з них були відчинені. На третіх також пломби не видно.
Разом з сільським головою заходимо в будівлю. Зустрічаємо декого з вчителів. Серед них в.о. директора Олеся Плюта. Каже, маємо ж ми готуватися до навчального року. За її словами, пломби зняли 20 серпня. Зробили це не вчителі. У той день в село приїздив керівник району Ярослав Чернега. Директор школи Валерій Петрик відмовився зривати пломби. Зробили це інші люди. До речі, директор школи написав заяву на звільнення з посади.
Роботи з протипожежних заходів виконує одне з підприємств з Ладижина. Робітники обладнували протипожежну сигналізацію, а також обробляли захисною сумішшю дерев’яні крокви на горищі. Пояснили, що суміш готують у себе на виробництві, звідти доставляють автомобілем у бочках. Обіцяють роботи завершити завтра, у неділю.
-У понеділок приїде комісія з ДСНС, - каже сільський голова. – Сподіваємося, що приймуть роботи, дадуть добро на зняття пломб. На вівторок ми вже замовили харчування для учнів. Думаю, у цей день вони сядуть за парти і розпочнуть начальний рік. Домовилися з педколективом, що пропущений день занять надолужать в одну із субот.
…Гурт хлопців про щось охоче спілкується. В руках одного з них – грамота. Каже, за перемогу в олімпіадах з фізики.
Перемагав на районній олімпіаді, а також був призером обласної. «Хочемо в школу, може, ще грамоту заробимо, за них тепер платять», - усміхаються юнаки. В цей час їх фотографує одна з однокласниць на мобільний телефон.
-Дійсно сільська рада нагородила семеро учнів, переможців олімпіад, грошовими преміями, - уточнив Володимир Слободянюк. – Шкільні набори придбали для першокласників. Їх у нинішньому році 13. Кожен отримав подарунок.
Школу у Кожухові, як уже згадувалося вище, опломбовувала Державна виконавча служба Літинського району. Журналіст запитав у керівника служби, яка існує відповідальність за самовільне зняття пломб. «Це вже не наша компетенція, - відповів Володимир Ільченко. – Запитуйте в ДСНС, чи в кого там. Наша справа була виконати рішення суду – опломбувати. Ми це зробили, а далі…»
Що сказали в ДСНС? Там відповіли, що за самовільне зняття пломб відповідальності не несуть. Їхня справа перевірити, скласти акт про недоліки і вимагати їх усунення. Що й було зроблено, а далі…
-Можливо, запитайте у прокуратурі, мабуть, це їхня компетенція, - порадили в ДСНС.
Запитаємо у прокуратурі. Передбачаємо, що там теж будуть свої аргументи. Можливо, на кшталт, має бути заява для перевірки. Принаймні, саме так відповідають у поліції. Є заява, чи звернення – будуть діяти, а ні…
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер