За її словами, у містобудівному обгрунтуванні на будівництво полігону допущене порушення вимог, принаймні трьох статей Земельного Кодексу України.
- У червні 2008 року, коли піднялася Стадниця і люди перекрили рух транспорту на міське сміттєзвалище, тодішній губернатор, пан Домбровський, нарешті почув мої аргументи, які я наводила, починаючи з 1996 року, про те, що полігон у Стадниці вже загрожує водозабору Вінниці. А тому треба негайно припиняти його експлуатацію, - каже Олена Яворська. Нагадаємо, тоді вона була головним екологом області.
- Спочатку сміттєсортувальний комплекс планували розмістити у глиняному кар'єрі поблизу села Лука-Мелешківська, - розповідає Олена Яворська. – Першим виступив категорично проти такого місця пан Антемюк. А тоді вже й людей підняли на протести. Було завдання продовжувати пошуки можливого місця. Найбільш прийнятним варіантом визнали територію колишньої військової частини біля Людавки. Зверніть увагу на те, про що конкретно йшлося. По-перше, встановити мали тільки лінію для сортування і переробки відходів. По-друге, не в лісі, а на місці будівель військової частини, на площі всього лише 15 гектарів. Це за умови, що на цій території будуть ще й поля для складування органіки – продукту переробки відходів. 148 гектарів лісу під полігон – таке мені навіть у жахливому сні не могло привидітися.
- Те, що пропонують нині в Людавці - 117,8 га під виробничу зону та 31 га під адміністративно-господарчу - це в 15 (!) разів більше, ніж потрібно за існуючими містобудівними нормами, - каже Олена Яворська
Олена Яворська говорить, що згідно з чинними екологічними нормативами, для розміщення сміттєпереробного заводу необхідно не більше чотирьох гектарів землі, а для захоронення залишку після переробки (20% від маси відходів) - близько п’ять гектарів.
- Те, що пропонують нині в Людавці - 117,8 га під виробничу зону та 31 га під адміністративно-господарчу - це в 15 (!) разів більше, ніж потрібно за існуючими містобудівними нормами, - каже Олена Яворська.
Вона наводить приклади порушення чинного законодавства у містобудівному обгрунтуванні:
- Вилучати ліси площею більше одного гектара для несільськогосподарських потреб має право тільки Кабмін (ст.149 Земельного Кодексу України). Рішення Кабміну з цього приводу відсутнє.
- Зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства (ст.20 Земельного Кодексу України). Висновок органів лісового господарства у містобудівному обгрунтуванні відсутній.
- Висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області виданий з перевищенням повноважень: всупереч наказу Мінприроди №187 від 30.04.2010 р., яким зобов’язано усі Держуправління в областях направляти містобудівні обґрунтування розміщення об’єктів на земельних ділянках площею більше 0,5 га для погодження з міністерством.
- Прикро, що некомпетентність авторів управлінського рішення губить технічно обґрунтовану можливість розмістити на забудованій ділянці, замість розформованої військової частини, на площі не більше 15 га сміттєпереробний комплекс, а ліс навколо цієї ділянки якраз би і виконував роль санітарно-захисної зони, - говорить досвідчений еколог.
Читайте також:
Вінниця завалить сміттям каскад ставків і дендрарій
Місто знайшло, куди вивозити сміття
Стадниця-2: гори сміття височітимуть… у лісі
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер