Скільки п’яних водіїв оформили на Вінниччині за 2023 рік? Ми дізналися

Скільки п’яних водіїв оформили на Вінниччині за 2023 рік? Ми дізналися
Фото ілюстративне
 • Щотижня поліцейські ловили в середньому по 95 водіїв «під мухою». 
 • Водночас кожного тижня суди ухвалювали в середньому 134 постанов по «130» — стаття Адмінкодексу за нетверезе кермування.
 • Що ще цікавого дізналися з аналізу статистики за 2023 рік?

Ми надихнулися матеріалом наших колег з Хмельницького, де вони проаналізували статистику по «п’яних» водіях за 2023 рік.

Для аналізу вони брали звіти поліції, порахували загальну кількість протоколів по статті 130 Адмінкодексу та зробили низку цікавих висновків: найтверезішою порою року виявилася зима (550 протоколів за три місяці), найп’янішою — літо (майже 1000); найбільше п’яних оформили у період з 4 по 10 вересня — 95 водіїв.

Взявши аналогічну базу даних (матеріали на сайті вінницької поліції) ми склали свою статистику. А крім обрахунку протоколів журналіст ще переглянув, а як їх потім розглядають вінницькі суди.

Найбільше нетверезих — на початку року

Отож, за період увесь 2023 рік вінницькі поліцейські оформили 4 тисячі 956 протоколів по «130-й». Дані є неповними, адже поліція не звітувала за тижні — з 2 по 15 січня, з 27 березня по 2 квітня, а також за період 9 – 15 жовтня. Тож на графіку цих тижнів не буде, щоб не було «різкого падіння».

В середньому, поліцейські оформлювали по 95 протоколів на нетверезих водіїв щотижня. Найбільше, на початку минулого року, коли за тиждень 16 – 22 січня, виписали 129 протоколів. Найменше — наприкінці року (11 – 17 грудня), 72 протоколи.

А що ми маємо по судах? Взяли для аналізу дані з Єдиного держреєстру судових рішень. Через пошук виявили, що тільки в першій інстанції вінницькі суди розглянули аж 7 тисяч 12 справ!

Чому ж протоколів від поліцейських майже 5 тисяч, а постанов від судів — 7 тисяч? Одне з пояснень цьому — деякі справи стосуються випадків, які були вчинені у 2022-му, адже термін притягнення до відповідальності по статті 130 складає один рік. І оскільки судді ухвалювали постанови у 2023-му, то ці випадки також потрапили у нашу статистику.

Як часто визнають винними?

То які постанови щодо «п’яних» водіїв приймають судді? Частіше визнають людиною винною, чи навпаки — скасовують протоколи патрульних?

Проаналізувати усі сім тисяч справ не виявилося можливим, однак для пошуку відповідей на ці питання ми переглянули 88 постанов за останній тиждень минулого року.

Відтак, у 47 з 88 випадків водіїв визнали винними.

Найчастіше, присуджують покарання за частиною 1 статті 130 Адмінкодексу: один рік позбавлення водійських прав і 17 тисяч гривень штрафу.

Таке покарання, зокрема, присудив Липовецький райсуд водію «Опеля Вектра». Останній 12 грудня їхав по Турбову, маючи 1,15% проміле алкоголю у крові. Ці дані поліцейські отримали з алкотестера, а також виявили почервоніння очей; нечітку вимову у керманича. Процес огляду був записаний на бодікамеру патрульного. 

Цих доказів суддям виявилося досить, щоб покарати водія на 17 тисяч штрафу та один рік позбавлення водійських прав — «для виховання, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень».

Ще у 28 з 88 постанов суди скасували протоколи по 130-й.

Найбільш поширеною причиною закриття провадження є «відсутність складу адміністративного правопорушення».

Наприклад, 25 грудня судили керманича «Шкоди». Третього вересня на нього склали протокол по «130-й». Патрульні побачили у поведінці водія ознаки алкогольного сп’яніння: запах алкоголю з рота, порушення вимови та координації рухів. Від проходження медогляду водій відмовився.

На суді чоловік пояснив, що у нього натягнуті стосунки з колишньою дружиною: жінка не дає йому бачитися з сином. В останній раз він прочекав під домом екс-дружини близько двох годин, пив алкоголь через нерви.

Тоді жінка викликала поліцію, якій заявила про домашнє насилля. Поки чоловік надав пояснення правоохоронцям з підрозділу «Поліна», приїхали ще й патрульні: колишня дружина сказала, що чоловік нетверезий і керував автомобілем. Патрульних викликала саме вона.

Чоловік пояснив патрульним, що припаркував авто заздалегідь, за кермом не вживав і додому збирався йти пішки, оскільки живе неподалік. На бодікамерах патрульних зафіксували, що керманич був не в авто — він сидів на табуретці біля дому, даючи пояснення поліцейським з «Поліни».

Вінницький міський суд взяв до уваги ці доводи, і також там зазначили, що для притягнення до відповідальності, передбаченою статтею 130 Адмінкодексу, винуватець має керувати транспортним засобом. Цього в той момент не відбулося, тож справу закрили у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

А 13 з 88 проаналізованих постанов ми віднесли у категорію «Інше».

У цих документах, зокрема, судді відправляють протокол на належне дооформлення поліцейським, заявляють про свій відвід, об'єднують два провадження в одну справу. Тобто, в цих 13 випадках протоколи на п’яних водіїв не були ані схвалені, ані скасовані.

Штрафи за п’яне кермування

Вони прописані у статті 130 Кодексу про адмінправопорушення України.

 

Читайте також:

Нетверезий водій пропонував поліцейським хабаря, тепер йому загрожує до чотирьох років ув'язнення

Поліцейські Вінниці знайшли, хто в новорічну ніч запускав салют

Облив поліцейського бензином та намагався його підпалити. Хто і чому це зробив?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
 • Костя

  Конфіскація авто і прав + штраф
 • Петро

  Литва забирає у таких водіїв авто, і передає нашим захисникам.
  Скільки передала наша влада авто нашим воїнам💙💛💪🇺🇦???
  Хто дасть відповідь???
  Це тільки в нашій обл. скільки порушників, скільки по всій Україні тих???
 • Андрей

  Так  мало ??
 • Олег Корунець

  А говорили що якщо піймають п'яним за кермом то машину заберуть на ЗСУ.Цікаво хоть одну забрали чи як завжди була бла бла

keyboard_arrow_up