Скасували новий український правопис, який ввели у 2019 році. ОПИТУВАННЯ

Скасували новий український правопис, який ввели у 2019 році. ОПИТУВАННЯ
  • Нещодавно Окружний адміністративний суд Києва визнав протиправною та нечинною постанову уряду про новий український правопис.
  • У Міністерстві юстиції України заявили, що таке рішення суду буде оскаржене.
  • Про новації Українського правопису 2019 року читайте у матеріалі.

У травні два роки тому Кабінет міністрів України схвалив нову редакцію українського правопису. Документ підготувала спеціально створена Українська національна комісія з питань правопису, до якої увійшли вчені-мовознавці Національної академії наук та національних університетів з різних регіонів України. Новий правопис почав діяти 3 червня 2019 року.

Позов до суду через нововведення

Одразу після введення нового правопису на Кабмін подали до суду. Позивачі: ГО «Правова держава» та жителька міста Херсон, яка представляла свою неповнолітні дитину.

Справа розглядалася за правилами загального позовного провадження, суд провів 8 судових засідань. Вчора, 28 січня, суд підтримав позивачів та скасував новий український правопис.

Відео дня

У Міністерстві юстиції України заявили, що таке рішення будуть оскаржувати.

— Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконною та скасував постанову Кабміну про запровадження нового українського правопису. У зв’язку з цим хочу повідомити, що ми вважаємо незаконним відповідне рішення ОАСК та оскаржуватимемо його в апеляційній інстанції, – повідомила у фейсбуці заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць.

Адвокат Дмитро Ільченко у фейсбук пояснив чому був поданий позов. Цитуємо його допис:

«Щойно Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив наш позов та скасував Постанову КМУ про так званий «новий правопис». Нагадую, це той самий правопис, в якому запроваджують «павзу», «Атени», проєкт та Марта замість Марфи. Підставою позову було те, що Уряд не має права змінювати правопис, оскільки подібне просто не є його компетенцією. Також під час розгляду з'ясувалося, що «мовна комісія» мала суттєві суперечки та не розробляла правопис саме в тій редакції, в якій він був затверджений урядом. Тобто в наш правопис вносилися зміни, фактично, на колінах. Рішення вступає в силу після його апеляційного перегляду - якщо КМУ подасть апеляцію. Нагадую, що позов був направлений на захист української мови від її спотворення на користь регіональних діалектів».

Опитування

Підтримуєте відміну нового українського правопису 2019 року?

Галас через новий правопис

Перед введенням нового правопису було чимало чуток. Деякі джерела настільки спотворювали деякі слова і вказували, що саме так українцям доведеться скоро писати чи розмовляти.

Був галас і через деякі слова, які повернули до форм використання, як 1930-х роках. Нагадаємо про них далі.

За новим правописом слід писати икати, Ирод та индик. Раніше слова на букву «и» були недозволені. Також на «и» мали закінчуватися іменники третьої відміни в родовому відмінку однини — гідности, незалежности, радости, смерти, чести, хоробрости.

Назви сайтів та інших інтернет-сервісів за новим правописом варто вказувати виключно українською: твітер, ґуґл та мережа «Фейсбук»

Ще одна зміна, написання слів з пів у значенні половини тільки окремо: пів аркуша, пів відра, пів години, пів літра, пів міста, пів огірка, пів острова, пів яблука, пів ящика, пів ями; пів Європи, пів Києва, пів України.

Слово «священник» тепер пишемо з двома Н. З'явилося і слово етер, замість ефір. Проєкт, замість проекту. Повний перелік нововведень можна проглянути за посиланням.

 


Читайте також:

У Жмеринці жертвами розбещення стало 11 дітей від 12 до 14 років

Водій, який був «під кайфом», скандалив з патрульними та шарпав їх за форму

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (10)
  • Ivan Tykhoniuk
    Ех к=ня радіє,накінець їм суди догодили.
    Jon Walker reply Ivan Tykhoniuk
    Ivan Tykhoniuk Обзивати кацапньою половину країни - це так певне у вашій голові виглядає патріотизм?
  • Serhii Mazur
    Хоть где-то адекватный судья попался
  • Вадим Трубников
    «Туда, сюда, обратно» вся суть реформ аби бабло списати...
  • Aleksandr Dvirniy
    Правильно сделали
    Max Nikolyuk reply Aleksandr Dvirniy
    Aleksandr Dvirniy Не зовсім правильно
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
16:03 У Подільському онкоцентрі відкрили нове онкогематологічне відділення 15:05 У Вінниці презентували поштову марку на честь українських матерів 14:09 Вінницькі рятувальники вдосконалюють навички розмінування з дронами 13:13 Сплав на каяках, йога та велопробіг: безплатні заходи у травні для ветеранів та їхніх родин Від читача 14:59 Регіональний форум «10 років. Пробація – майбутнє зараз» у Вінниці 12:22 У Могилів-Подільському районі сімейна сварка ледь не закінчилась трагедією play_circle_filled 11:56 АРМА шукає управителів для двох спиртзаводів Жеваго на Вінниччині: хто зможе взяти на себе активи? 11:25 Під час пиятики в Шаргороді чоловік побив знайомого ногою по голові 11:11 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 09:55 Книжковий фестиваль у Вінниці: що пропонує VinBookFest play_circle_filled 09:15 Травень - місяць обізнаності про меланому: чому варто обстежити родимки і де це зробити у Вінниці (партнерський проєкт) 08:52 У Вінниці попрощаються з полеглим воїном Юрієм Білим 08:12 Сьогодні Всесвітній день руху для здоров’я. Історія, заборони та прикмети 10 травня 21:00 Тут творилась історія: сторінки минулого Гонтівки 20:07 Весна — сезон загострення астми. Чому хвороба завдає шкоди дитячому організму і як з цим боротись 19:46 Вихідні не для пікніка: на Вінниччині обіцяють холод та дощ 18:44 Пʼять порад від лікаря, як обрати сонцезахисні окуляри для дітей 18:18 Субсидія на оренду житла для переселенців: як працює новий механізм допомоги 18:15 Гурт ТІК святкуватиме 20-річчя у Вінниці великим концертом просто неба 17:05 В Томашпільській громаді врятували підлітка, який замерзав у полі на шляху додому play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up