Переогляд на ВЛК та зростання цін на продукти. Що зміниться для вінничан у лютому?

Переогляд на ВЛК та зростання цін на продукти. Що зміниться для вінничан у лютому?
  • Наступного місяця у Вінниці відбудуться важливі зміни: чоловіки зі статусом «обмежено придатний» мають пройти переогляд у ВЛК до 4 лютого, переселенці зможуть отримати субсидії на оренду житла. Також очікується впровадження банками нових лімітів на грошові перекази.

А от щодо комунальних тарифів, пенсій, зарплат, то вони залишаться без змін.

Тарифи

Вартість опалення для споживачів у Вінниці буде на рівні 1 тисячі 314,08 гривень за Гкал (для споживачів «Вінницяміськтеплоенерго»). З лютого не зміниться вартість гарячої води: 95,28 гривні за куб. Водночас з грудня 2024 року вінничани почали сплачувати «втрати теплової енергії в системі гарячого водопостачання». Більшості з опитаних нами людей отримали донарахування у платіжки, розміром до 100 гривень на місяць.

Що стосується електроенергії, то після 1 лютого вінничани продовжать сплачувати 4,32 грн за 1 кВт-год. Цей тариф діятиме щонайменше до кінця квітня 2025 року. Для споживачів, які користуються електроопалювальними установками, збережеться пільговий тариф у розмірі 2,64 грн/кВт-год при місячному споживанні до 2000 кВт-год. Усе, що буде більше цього ліміту, оплачуватиметься за стандартним тарифом – 4,32 грн/кВт-год.

Відео дня

Вартість газу у лютому 2025 року для побутових споживачів, які обслуговуються Нафтогазом, залишатиметься на рівні 7,96 грн за кубометр.

Тариф на холодну воду також не зміниться у лютому. Питання перегляду вартості централізованого водопостачання та водовідведення поки що залишається на стадії обговорення.

Перекомісія для «обмежено придатних»

З 4 травня 2024 року в Україні скасували категорію «обмежено придатний» до військової служби. Громадяни, які раніше отримали такий статус, до 4 лютого 2025 року мають пройти повторний медичний огляд у Військово-лікарській комісії (ВЛК).

Після огляду можливі такі висновки:

  • «Придатний» – до служби в армії або в окремих частинах забезпечення.
  • «Непридатний» – до військової служби або з переоглядом через 6–12 місяців.
  • «Потребує» – звільнення від обов’язків, відпустки для лікування чи госпіталізації.
  • «Тимчасово непридатний» – з повторним оглядом у визначену дату.

Чи обов'язково проходити ВЛК, якщо не сповістили представники ТЦК, і чи дійсно з 5 лютого чоловіків зі статусом обмежено-придатний мобілізують?

Адвокатка Наталя Опольська пояснила: ініціювати огляд повинні працівники ТЦК та СП. Якщо повістка не вручена, військовозобов’язаний не порушує правил обліку. У разі складення протоколу про порушення його варто оскаржувати.

— В поясненнях до протоколу треба вказати свої заперечення та відсутність порушень правил військового обліку, — зазначила Опольська.

Самостійно пройти ВЛК можна двома шляхами:

  1. Отримати направлення в ТЦК та СП (за словами адвокатки, у Вінницькому ОМТЦК запис ведеться на березень, у районних – на початок лютого).
  2. Подати запит через мобільний додаток «Резерв+» (зараз працює у тестовому режимі).

Після 5 лютого 2025 року статус «обмежено придатний» не анулюється автоматично – необхідно пройти повторний медогляд. Однак, у разі ухвалення законопроєкту №12457 від 30 січня, переогляд для таких військовозобов’язаних можуть продовжити до 5 червня 2025 року.

Нова допомога для ВПО

З 29 січня 2025 року внутрішні переселенці можуть подати документи на отримання субсидії для оплати оренди житла. 

Як повідомляється на порталі «Дія», ця субсидія передбачена для родин ВПО, які відповідають таким критеріям:

  • не мають у власності житла з площею понад 13,65 кв. м на кожного члена сім’ї;
  • витрачають більше ніж 20% сукупного доходу родини на орендну плату;
  • їхнє житло було знищене або пошкоджене настільки, що непридатне для проживання (наявні дані в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна або відповідний акт комісійного чи технічного обстеження);
  • не отримують допомоги на проживання ВПО (для людей з інвалідністю та дітей — три тисячі гривень; для інших людей — дві тисячі гривень);
  • у членів родини немає заборгованості з виплати аліментів.

Для сімей, у яких дохід на одну особу не перевищує двох прожиткових мінімумів (5 840 гривень), субсидія покриватиме більший відсоток вартості орендного житла.

Щодо виплат для ВПО, то з 1 лютого 2025 року вони будуть автоматично продовжені для всіх, хто вже отримував ці кошти.

Нові ліміти на грошові перекази

З 1 лютого 2025 року українські банки введуть нові обмеження на грошові перекази між фізичними особами. Зокрема, буде встановлено місячний ліміт у 150 тисяч гривень для платежів за реквізитами IBAN, повідомляють в Нацбанку України.

Ці зміни стосуватимуться лише тих клієнтів, які не мають офіційно підтверджених доходів. Банки класифікуватимуть таких осіб за трьома рівнями ризику:

  • «Високий» ризик – ліміт у 50 тисяч гривень на місяць.
  • «Середній» та «низький» ризик — обмеження запроваджуватимуться у два етапи: з 1 лютого 2025 року – до 150 тисяч гривень; з 1 червня 2025 року – до 100 тисяч гривень.

До цього, нагадаємо, з жовтня 2024 року в Україні запровадили обмеження на перекази між картками фізосіб — 150 тисяч гривень на місяць. І перекази за IBAN були ледь не єдиною легальною «лазівкою», щоб уникнути обмежень.

Прогноз зростання цін на продукти

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук в коментарі «Главреду» заявив, що в лютому та березні очікується загальне подорожчання харчів, зокрема овочів. Це пов’язано з тим, що зимові запаси поступово зменшуються.

Крім того, за словами Марчука, зростатимуть ціни на молочні продукти та хліб.

Основними факторами, що впливають на цінову політику, є: інфляція та сезонні коливання; війна, що зменшує доступність робочої сили через мобілізацію, змушуючи виробників вкладати кошти в техніку, що підвищує собівартість продукції; акцизи на пальне, які з початку 2025 року почали напряму впливати на вартість товарів.

За прогнозами експерта, ціни можуть зрости на 10-15%, але це подорожчання буде поступовим.

 

Читайте також:

Встигнути до 5 лютого: у Вінниці утворилися черги на ВЛК

Ціна зросла майже на 50%: як за три роки великої війни у місті змінилися цінники на пальне?

Що загрожує «обмежено придатним» після 5 лютого? Роз’яснили у Вінницькому ТЦК

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up