Гроші на реставрацію пам’ятки архітектури національного значення – Вороновицького палацу Грохольських-Можайських – отримали завдяки участі в проекті Євросоюзу. Матеріали на конкурс подавала Вінницька районна рада. Найбільше зусиль до написання проекту доклав Юрій Царук, керівник ГО «Центр регіонального розвитку». Він же є керівником проекту, що має назву «Туризм – запорука динамічного соціально-економічного розвитку сільських громад». На конкурс проект подали у 2013 році. Для проведення експертиз і розробку проектно-кошторисної документації знадобилося ще понад два роки. роботи розпочали у липні 2016-го.Їх виконували будівельники вінницького підприємства «МУР». Урочисте відкриття оновленого палацу відбулося у п’ятницю, 9 червня.
Координатор проектів ЄС в Україні Мирослава Дідух розповіла, що зарубіжні експерти тримали під постійним контролем витрачання коштів.
Загалом, за її словами, було проведено п’ять зарубіжних експертиз.
Навіть під час відкриття палацу у коментарях посадовців називалися різні суми витрачених грошей. Журналіст «20 хвилин» уточнив у керівника проекту Юрія Царука, чим викликано такий різнобій.
•90% від названої суми надали структури Євросоюзу
•10% розділили між собою структури місцевої влади: 450 тис.грн. виділено з обласного бюджету, по 130 тис.грн – районного і селищної ради.
За словами Юрія Царука, європейці десятки разів приїжджали у Вороновицю. Приємно вразили тим, що істина для них, як мовиться, дорожча за гроші.
Один з експертів висловив здивування таким підходом до справи. Йому пояснили, що зроблено це з метою економії коштів.
-Європеєць наполіг на внесені змін у проектно-кошторисну документацію,- продовжує Юрій Царук. – Всі вікна встановили дерев’яні, такої само форми, як вони були у час забудови палацу. дізнатися про це вдалося з фотографії і малюнків первісного вигляду будівлі, що збереглася до наших днів. Отож, усі вікна тепер з дерева. Металопластикові довелося демонтувати. на таку заміну додали коштів.
На третьому поверсі палацу можна побачити частину знятої з фасаду ліпнини. Це зображення голів тварин, є також голова людини-лева, деякі інші вироби, що символізують хліборобську працю. Грохольські займалися хліборобством, відповідними символами оздоблено фасад палацу.
-У цьому залі, де висота стелі 8 метрів, був клас біології, - розповідає чоловік. – Коли вчитель повертався обличчям до дошки, ми одразу піднімали голову вгору. Чому? Щоб розгледіти оголених жінок, які зображені на ліпнині. Знаю, що так було не тільки з нашим класом. Коли вчитель бачив учнів із задертими до стелі головами, то сам червонів і опускав очі донизу.
Два наступні етапи передбачають ремонт всередині приміщення і благоустрій території.
-Проект на ці роботи уже написаний, але чи знайде він підтримку, а це відповісти не можу, - продовжує Юрій Царук. – Європейці ніколи не дадуть гроші, якщо ви скажете, що треба відремонтувати будівлю, навіть якщо вона пам’ятка архітектури. Їм важливо, щоб вона служила нинішньому поколінню.
-А чи не можна було ці мільйони витратити на лікарню, наприклад, чи на щось інше, що зараз потрібно людям? - запитує одна з мешканок Вороновиці. - Я не проти палаців, їх мали колишні пани, мають і нинішні, ще й набагато кращі. мене дивує, чому про палаци дбають, а про людей - ні. Якщо вмієте так гарно випролшувати гроші, то зробіть, щоб вони пішли на благо тим, хто нині живе у злиднях.Красивий палац на фоні убогих напіврозвалених хатів декого з наших людей - якось воно виглядає, погодьтеся, не зовсім добре.
Про 500 пам’яток архітектури
У нашій області загалом нараховується 500 пам’яток архітектури, - каже Михайло Потупчик, завідувач сектору памяток архітектури обласного управілння культури. -0 Більшість з них у сільській місцевості. Всі вони унікальні. Їх стан різний – деякі збереглися краше, деякі гірше, а частина взагалі зруйнована. Наприклад, в Андрушівці Погребищенського району. Там від пам’ятки національного значення залишилися руїни. В Ободівці Тросятнецького району теж руйнується палац.
Палац Грохольських почали будувати у 1770 році, закінчили через сім років. Але служив він шляхетній польській династії менше ста років. У 1863, після визвольного повстання у Польщі, тодішній власник палацу виступав проти царського уряду Росії. За поділом Польщі ця територія відійшла до Росії.Палац у Грохольських відібрали.
У 1917 після жовтневого перевороту більшовиків приміщення дісталося різним структурам нової радянської влади. У роки Другої світової війни фашисти розмістили в ньому штаб школи німецької розвідки. Один з радянських офіцерів, який влаштувався простим робітником, планував підірвати будинок разом з фашистами. Його наміри вирахували, затриманого розстріляли на подвірї палацу. Після війни тут багато десятиліть знаходилася школа №1. Починаючи з 1971-го, діє музей авіації.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер