Облаштувати дитячий майданчик, створити парк відпочинку, встановити камери відеоспостереження у школах - ці кілька із 80 подібних проектів можуть бути реалізовані за міські кошти. За умови, якщо за них на сайті міської ради проголосує найбільша кількість людей. Але… щось пішло не так - система реєстрації на сайті, щоб проголосувати, працює з перебоями.
Люди скаржаться, що витрачають купу часу на реєстрацію - від 30 хвилин до декількох годин - щоб просто віддати голос за той проект, що їх цікавить.
- Я намагалася зареєструватись, але у відповідь на мої спроби на моніторі комп'ютера постійно з'являється повідомлення про помилку, - розповідає вінничанка Наталя, яка звернулася до редакції.
Те ж саме каже і Оксана. Жінка вже другий день не може зареєструватися на сайті міськради, щоб проголосувати за проект благоустрою П’ятничанського парку.
- У формі треба ввести логін та пароль. У мене є дані, які я використовую як “ключі” на багатьох сайтах. Тож, наскільки я можу судити, з ними проблем нема. В усіх системах таким чином зареєстрована, а тут — не можу й усе. Уже два дні намагаюся змінювати пароль і так, і сяк — все безрезультатно, - розповідає жінка.
Оксана каже, що вводила різні варіації тексту — букви із цифрами кирилицею, латиницею і т. д. Але її постійно “відштовхує” система.
- Хотіла просто вже йти до міськради і розбиратися. Якщо людям дали можливість проголосувати, то йдіть вже до кінця й зробіть доступну та спрощену систему реєстрації. Люди середнього віку, що трішки розбираються у цих питаннях, на кшталт мене, й ті заплутуються. А що буде, якщо зареєструватися захоче людина старша, що недосвідчена в усьому, що пов'язано з інтернетом? Йти до “Прозорого офісу”, вичікувати там годину для того, щоб заповнити анкету? Це нікуди не годиться. Тим паче, якщо на голосування відведено усього 10 днів, - каже Оксана.
Реєстрація: польові дослідження
Журналіст RIA спробувала зареєструватись на сайті міськради http://my.vmr.gov.ua. і проголосувати за один із проектів. На перший погляд — нічого складного: стандартна процедура. Тільки одне зауваження: реєструватись краще через комп'ютер, бо смартфон сайт чомусь вперто ігнорує.
Перелік даних для реєстрації ширший, ніж зазвичай на сайтах: тут від вас вимагається номер та серія паспорта, ідентифікаційний код та адреса проживання. На цьому етапі ніяких проблем не виникло. А от на стадії підтвердження акаунту з допомогою смс-повідомлення на мобільний і почалися складнощі. Вірніше, “глюки”. Замість “підтвердити акаунт” постійно висвічувало “зберегти” - і це при неодноразовому збереженні даних. Через хвилин десять кнопка “підтвердити акаунт” все ж з'явилась унизу анкети.
Після підтвердження акаунту із допомогою номера телефону просто шукаєте вкладку із проектами. Потім віддаєте по одному голосу: за малий проект — до 200 тисяч гривень, та за великий (вартість реалізації — від 200 тисяч до мільйона гривень). Єдине що — після голосування ви автоматично повертаєтеся на початок сторінки, і, щоб подивитись, зараховано ваш голос чи ні, треба буде її прокрутити донизу ще раз.
Сам процес реєстрації, враховуючи збої роботи реєстраційної форми, зайняв у журналіста хвилин 25.
Проблему вирішить… правильний пароль
Володимир Хорошев, начальник інформаційно-аналітичного відділу Департаменту правової політики так коментує скарги містян:
- Головна проблема, із якою зіштовхуються вінничани під час реєстрації — у паролі. У полі “пароль” треба ввести три різновиди знаків — і щоб обов'язково із заголовною буквою. Фактично, неправильний вибір паролю під час реєстрації — найбільш розповсюджена помилка. Але незначна — бо, наприклад, тільки сьогодні на сайті зареєструвалось понад 600 людей. Ми передбачали, що така проблема виникне. Адже це пілотний проект. Тому на сайті міськради у розділі “Новини” і у інформації про проект “Бюджет громадських ініціатив” розміщені контакти довідкової, куди люди можуть звертатися (за телефонами 59-53-21, 59-51-59, 59-51-53 - авт.) п'ять днів на тиждень з 9.00 до 17.00.
Час - це гроші
Олександр Печалін, голова правління Спілки підприємців СТІНА:
- У Європі будь-які питання, що стосуються часу громадян, прораховують із секундоміром. Житель нашого міста витрачає 30-40 хвилин на те, щоб усього лише взяти участь у онлайн-голосуванні за громадський проект. Вартість години середньостатистичного українця складає близько 30 гривень. Якщо порахувати, скільки містян брало участь у голосуванні й взяти до уваги економічний ефект, вийдуть значні грошові та часові витрати. А час, як відомо, — це гроші. Спеціально прийти до “Прозорого офісу” та заповнити анкету — взагалі не варіант. Ми ж живемо у європейському місті? Тоді треба відмовлятися від таких атавізмів.
Проблеми із сайтом є. Але їх можна позбутися
Яна Бадя, керівник відділу онлайн-проектів «Медіа Дому «РІА»
- Коли почула про те, що можна проголосувати за проекти від громади, вирішила підтримати цікаві ідеї. На сайті стільки інформації, що відразу не зорієнтуєшся, де можна знайти ці проекти. Поле “пароль” при реєстрації - найважче, так як вимог до створення паролю забагато (к-сть символів, великі літери, маленькі літери). Люди зазвичай пишуть якийсь простий пароль, або такий, який використовують у інших сервісах, а тут потрібно придумувати новий. Після першої реєстрації потрібно було пройти наступну - вже у персональному кабінеті. Система реєстрації на сайті для подальшого голосування незрозуміла, незручна, складна і через це займає багато часу. Для такого типу проектів вона має бути більш простою і зручнішою, щоб люди розуміли, які наступні кроки потрібно здійснити, щоб досягнути його цілі. Через ці труднощі, я думаю, що не всі бажаючі зможуть проголосувати за проект. А ті, хто навіть цілеспрямовано зайшов туди, має витратити не менше ніж 30 хв. для реєстрації і пошуку проектів.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
И ЗАЧЕМ????
Ведь вряд ли оператор сайта может это проверить-подтвердить (код и цифры паспорта - любые цифры, код иден. - правильно кол-во цифр и контрольную сумму, адрес - любой)!!!!!