Онлайн-декларації не будуть закритими. Їх зберігатимуть на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (nazk.gov.ua).
- Онлайн-декларація дійсно покаже, хто є хто з державних службовців. Цей реєстр допоможе відсіяти корупціонерів та показати дійсно чесних робітників, які працюють на благо держави. З 15 серпня і до 13 жовтня 2016 року триватиме 60-денний відлік, коли чиновники мають заповнити та подати електронну декларацію, - каже заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції Руслан Радецький.
Руслан Радецький, заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції
За неправдиву інформацію про свої доходи або доходи родини, держслужбовцю загрожує штраф від 43 тисяч гривень або позбавлення волі на строк до двох років з неможливістю займати певні посади, з конфіскацією майна.
Іван Пресняков, керівник Проекту “Прозорість та доброчесність публічного сектору” Програми розвитку ООН в України
- Так, зрозуміло, що якщо чиновник украв 345 тисяч гривень, йому не важко заплатити 50 тисяч штрафу. Але дані вносяться до Реєстру корупціонерів, і за його діяльністю слідкуватимуть детективи Національного антикорупційного бюро. Важливо те, що нова система - не тільки “батіг”, але й “пряник”. Чесні держслужбовці можуть отримати підвищення та збільшену зарплатню, - розповів керівник Проекту “Прозорість та доброчесність публічного сектору” Програми розвитку ООН в України Іван Пресняков.
Однією з головних особливостей нової системи стане те, що “вільного трактування” відомостей про прибутки у чиновників більше не буде.
- Пaперову деклaрaцію кожен зaповнювaв, як йому потрібно. Новa системa деклaрaцій не дозволить по-різному трaктувaти поля – є поле, яке треба заповнити, і декларація не додасться без тексту, - кaже Івaн Пресняков.
Голова Вінницької ОДА Валерій Коровій закликав відділяти "чиновників" від держслужбовців. За його словами, у законах немає такого поняття, як "чиновник"Про мaйно членів сім’ї держслужбовець буде зобов’язaний деклaрувaти у випaдку, якщо діти, бaтьки aбо інші родичі проживaють в одному домі. Якщо службовець придбaв мaйно для себе, aле оформив нa родичів, він мусить все одно вкaзaти про це в деклaрaції.
Ще одна зміна - декларувати треба і незавершене будівництво.
- Бaгaто чиновників проживaють нa об’єктaх, які не є зaвершеним будівництвом. Ці об’єкти є великими по квaдрaтурі, де можна заховати незаконні статки. І нічого не писати про них у декларації, - говорить заступник голови НАЗК Руслан Радецький.
Спосіб життя декларанта теж буде відслідковуватися.
- Якщо згодом будуть надходити повідомлення від преси, від громадськості, що відомості про доходи держслужбовця не відповідають його способу життя, агентство (Нац. агентство з питань запобігання корупції – прим.) буде проводити моніторинг, і на підставі зібраних матеріалів буде приймати рішення, чи є порушення, чи нема порушення, - говорить Іван Пресняков.
Хто має заповнювати декларацію?
Для держслужбовців Вінниччини сьогодні провели семінар. На ньому було близько 100 людей, які дізналися як заповнювати нову звітність та що змінилосяПершими, хто протестує онлайн-звітність про прибутки, стануть державні посадовці вищих категорій. А це Президент, Прем’єр-міністр, нардепи України, члени уряду, заступники міністрів. Подавати звітність “онлайн” почнуть судді, прокурори, слідчі, посадові особи органів місцевого самоврядування категорій А-Б (керівники держслужб, голови міських та обласних адміністрацій, державні секретарі та інші - авт.).
Керівники проекту очікують, що судові справи щодо правдивості відомостей у деклараціях держслужбовців почнуть розглядатися з нового 2017 року.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
zerro