Тільки за травень у вінничан вкрали понад шість мільйонів! За якими схемами зараз працюють аферисти

Тільки за травень у вінничан вкрали понад шість мільйонів! За якими схемами зараз працюють аферисти
  • У Кіберполіції розповіли про популярні схеми інтернет-шахрайства: неправдиві «графіки світла», СМС-ки від «працівників» банків, телефонні дзвінки від «правоохоронців».
  • Шахраї тільки за травень 2024 року вкрали у вінничан понад шість мільйонів гривень! То як їм протидіяти? І куди звертатися, якщо потрапили на гачок до аферистів?

Шахрайство залишається одним із найпоширеніших злочинів в Україні та становить понад 20% від усієї злочинності. У 2023 році було зареєстровано понад 80 тисяч випадків шахрайства по всій країні, повідомили у Нацполіції.

— Лише на території Вінницької області протягом травня 2024 року зареєстровано 549 матеріалів з первинною кваліфікацією «шахрайство», сума збитків за якими 6 мільйонів 354 тисячі 826, 53 гривні. Ця цифра свідчить про серйозні виклики перед правоохоронними органами у боротьбі з цим видом злочинності, — каже начальник управління протидії кіберзлочинам у Вінницькій області Департаменту кіберполіції Володимир Тітомир.

Він говорить, що шахраї вправно маніпулюють громадянами розповсюджуючи фейкові посилання у соцмережах та месенджерах, де громадяни ніби то мають змогу переглянути найновіший графік відключення світла, отримати фінансову допомогу від благодійної організації чи підписати петицію присвоєння звання Героя України.

Відео дня

Переходячи за такими посиланнями, за обманом «авторизації», зловмисники отримують особисті дані громадян. Це може призвести до втрати контролю над сторінками в соцмережах або навіть до викрадення фінансових даних.

— Ще часто до управління звертаються вінничани, які стають жертвами телефонного шахрайства. Злочинці видають себе за представників банків, компаній з послуг зв'язку і спонукують громадян передати конфіденційні дані чи здійснити фінансові операції, підманюючи їх обіцянками надати додаткові переваги чи заощадження, — говорить Володимир Тітомир.

— Останнім часом також помічаємо відродження старої шахрайської схеми, коли громадянам телефонують «працівники правоохоронних органів» та повідомляють, що їх дитина потрапила у лікарню або вчинила тяжкий злочин та потребує коштів для ухилення від покарання. Довірливі громадяни не перевіривши інформацію, надсилають грошові кошти для «порятунку» на невідомі банківські рахунки, — додав начальник управління протидії кіберзлочинам у Вінницькій області Департаменту кіберполіції.

Поширені схеми інтернет-шахрайств

З порталу проєкту #ШахрайГудбай, який запустили Нацбанк України з Кіберполіцією, дізналися про три розповсюджених шахрайських схеми.

Злам акаунтів у соцмережах. Шахраї отримують доступ до акаунтів у соцмережах і месенджерах (Facebook, Instagram, Telegram), поширюючи фішингові посилання. Вони маскують їх під пропозиції взяти участь у голосуванні, конкурсі, або знайти роботу в інтернеті.

 Перейшовши за посиланням, люди вводять свої логіни та паролі, які потім потрапляють до рук шахраїв. Від імені зламаного акаунта зловмисники розсилають повідомлення такого змісту: «Привіт! Позич, будь ласка, гроші до завтра! Дуже треба!». Вони вказують різні суми та номери своїх банківських карток, привласнюючи таким чином гроші тих, хто вирішив допомогти. 

Як викрити шахрая? Запитайте у людини, яка просить в борг, щось таке, що знаєте лише ви обоє — це допоможе викрити шахрая.

СМС від шахраїв від імені банку. Шахраї надсилають смс-повідомлення, що виглядають як від банку, з інформацією про нібито несанкціонований переказ грошей з рахунку. Людину просять зателефонувати «псевдобанку» за номером, вказаним у смс, або перейти за посиланням. 

Потрапивши на шахрайський сайт, під виглядом блокування транзакції та повернення грошей, жертві пропонується ввести:

  • номер телефону;
  • пароль до інтернет-банкінгу;
  • реквізити картки;
  • смс-код для підтвердження операції.

Якщо людина телефонує за вказаним номером, шахрай спрямовує її на той же сайт, де вимагає ввести зазначені дані.

Шахрайство під виглядом соцвиплат. Зловмисники видають себе за представників програм надання допомоги українцям, які постраждали від війни. Вони надсилають смс або повідомлення в месенджерах про нарахування соціальних виплат від єПідтримки, ЄС, ООН, Червоного Хреста та інших благодійних фондів. 

У розсиланнях пропонують перейти за посиланням для зарахування коштів, де просять ввести мобільний номер телефону, пін-код, пароль до інтернет-банкінгу, смс-код від банку. Шахраї створюють фальшиві сайти, які виглядають як офіційні сторінки державних органів, міжнародних організацій, банків і благодійних фондів. 

Люди переходять за посиланням, бачать сайт, схожий на справжній, вводять свої дані, які одразу стають доступними шахраям.

Проте, у війні з кіберзлочинністю українське суспільство не залишається беззахисним.

— Департамент кіберполіції розпочав реалізацію проєкту BRAMA, спрямованого на захист медіапростору від російської пропаганди та небезпечного контенту. Цей проєкт також має на меті підвищення рівня медіаграмотності серед українців, що дозволить їм більш обізнано реагувати на інформаційні виклики та підвищить загальний рівень кібербезпеки, — говорить начальник управління протидії кіберзлочинам у Вінницькій області Департаменту кіберполіції Володимир Тітомир.

Як протидіяти шахраям

У Кіберполіції кажуть, що отримуйте інформацію лише з офіційних джерел.

«Якщо оформлювали соціальну допомогу, очікуйте сповіщення про нарахування в застосунку вашого банку або на порталі чи застосунку Дія», — повідомляють фахівці.

Якщо телефонує «працівник банку», скажіть, що ви зараз перетелефонуєте самостійно на офіційний номер банку, який вказаний на платіжній картці. 

І припиніть розмову, якщо:

  • запитують термін дії картки, тризначний номер на звороті картки, паролі, коди банків та мобільних операторів;
  • керують у телефонній розмові вашими діями (просять зробити трансакцію, встановити програму на ваш пристрій);
  • просять сфотографувати та переслати/надати фото платіжної картки;
  • лякають, що ваша картка заблокована, а злочинці зламали рахунок;
  • просять перейти за посиланням та зазначити всі персональні дані та реквізити платіжної картки.

Що робити, якщо уже повідомили шахраю реквізити картки та паролі?

  • Негайно заблокуйте картку. Якщо ви випадково повідомили шахраю пароль до інтернет-банкінгу, негайно заблокуйте картки, рахунки та доступ до інтернет-банкінгу. Для цього телефонуйте на гарячу лінію банку, вказану на звороті картки або через інтернет-банкінг.
  • Зверніться до Кіберполіції онлайн, за посиланням ticket.cyberpolice.gov.ua

Поради, як захистити свої акаунти від можливого зламу: 

  • Створюйте надійні, складні паролі, не використовуйте один і той самий пароль для кількох ресурсів. Пароль має містити не менше вісьмох символів, літери, цифри та спеціальні символи. За можливості, оновіть паролі до облікових записів та на електронних поштових скриньках.
  • Використовуйте двофакторну автентифікацію. Це ускладнює доступ зловмисників до облікових записів, навіть якщо вони отримають логін та пароль — для входу до акаунту, крім логіну та паролю, потрібно буде ввести код-підтвердження, що приходить на телефон, електронну скриньку або у відповідний додаток.
  • Не переходьте за сумнівними посиланнями, навіть якщо вони надійшли від друга. Пам’ятайте: якщо його акаунт зламали, зловмисники можуть розсилати посилання, за якими ховається вірус або фішинговий ресурс.

 

Читайте також:

Цих людей з Вінниччини внесли у реєстр держзрадників. Дізналися, чи покарали якось їх

Чому мій будинок відключають, а в сусідів є світло? Відповіді на поширені питання вінничан

Понад 270 кілограмів сміття на рік залишає по собі кожен мешканець Вінниці

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Мочи
    Та це копійки проти вкрадених грошей тих хто при владі.

keyboard_arrow_up