«Не знайдете у Вінниці другої такої дівчини, яка грає на гобої». Чому цей інструмент у Книзі Гінеса?

«Не знайдете у Вінниці другої такої дівчини, яка грає на гобої». Чому цей інструмент у Книзі Гінеса?
Софія Яковишенко: - Гобой - це натхнення, був би час, грала б зранку до вечора...
  • Виступ Софії Яковишенко у 2015-му слухали бійці на фронті.
  • Тоді грала на фортепіано, потім навчилася на кларнеті і саксофоні, нині в неї інший інструмент.
  • Чому викладач музики  два місяці відмовляв Софію від занять на гобої?
  • Яковишенко єдина з вінничанок, хто професійно займається цим незвичним інструментом.

У 2015-му Софійка Яковишенко навчалася у школі мистецтв «Вишенька». У той час її батько Сергій служив в АТО. Два дні не виходив на зв'язок. Донька з мамою неабияк хвилювалися. З Донбасу часто надходили тривожні звістки.

Телефонний дзвінок  пролунав тоді, коли дружина Сергія – Світлана йшла на звітний концерт їхньої доньки Софійки.

— Подзвониш, коли буде грати, — сказав Сергій. — Не виключай телефон.

Відео дня

Звуки фортепіано з Вінниці, на якому грала Софія, бійці 81 бригади слухали на передовій.

Мати Софійки, пані Світлана, не змогла стримати сліз, коли розповідала про цей епізод. У Сергія, мабуть, тоді теж калатало серце. Там він чув інші звуки. І раптом у телефоні зазвучала музика, яку грала мала донечка.

Включив телефон на гучний звязок і слухав з побратимами

— Чоловік розповідав, що включив на телефоні гучний зв'язок і звуки з мирної Вінниці зігріли їхні душі, — говорить пані Світлана. — Це ж треба, щоб так співпало! Його дзвінок і час концерту  Софійки…

— Мама мені не говорила про це перед виступом, — розповідає Софія. — Не хотіла зайвий раз хвилювати.

Нині Софія опановує гру на ще одному інструменті — гобої. Вона єдина зі студентів Вінницького коледжу культури і мистецтв імені Леонтовича, хто грає на цьому інструменті.

— Не знайдете у Вінниці другої такої дівчини, яка грає на гобої, — говорить її викладач Ярослав Фіськов. — Ви знаєте, що цей інструмент у Книзі рекордів Гінеса? Чому? Бо на ньому найскладніше навчитися грати.  

Потіснив сопілку, кларнет, саксофон

Історія з гобоєм у Софії Яковишенко почалася у школі мистецтв «Вишенька». Якось до них завітали з концертом студенти коледжу, в якому нині навчається дівчина. Тоді вона уперше почула звуки цього незвичного інструменту.

На концерті була присутня мама Софії.

— Софіє, тобі що гобой сподобався? — запитала її мама. — Ти немов заворожена, слухала.

Після концерту мама й донька підійшли до викладача коледжу Ярослава Фіськова. Це він грав на гобої. Пізніше музикант розповів, що сприйняв захват дівчинки, як щось тимчасове. Однак Софійка нагадувала про себе ще і ще.

— Я зо два місяці відмовляв її від бажання вчитися гри на гобої, — каже пан Ярослав. — Які тільки аргументи не наводив. Говорив, що інструмент дуже дорогий — найкращий гобой коштує 13 тисяч євро! Капризний. Бо боїться холоду. У мороз навіть на вулицю не можна взяти з собою. Деформується чи взагалі трісне. Та ще й витрат потребує значних. У ньому замість мундштука — тростина, яка служить приблизно 2-3 тижні, далі треба міняти. А це в середньому 500 гривень.

Ніщо не спинило бажання дівчинки навчитися гри на гобої. Щоб підготуватися до вступу в коледж на клас гобоя, брала уроки у викладача.

З першого персня 2019-го Софія Яковишенко стала студенткою. У її класі гру на цьому інструменті опановують ще троє хлопців. Софійка перша студентка-дівчина у викладача Фіськова, яка обрала для себе цей інструмент. Одночасно продовжує вдосконалювати гру на фортепіано.

Під час репетиції обкладалася подушками

У п’ять років Софійка пішла почала відвідувати заняття у школі мистецтв «Вишенька». Навчалася народним танцям. Одного разу побачили оголошення про набір охочих для гри на сопілці. З сопілкою вона уперше вийшла на сцену у залі «Плеяда». Виступали тоді у складі тріо — одна дівчинка грала на фортепіано, а Софійка з іншою ученицею доповнювали твір звуками сопілки.

У «Плеяді» їй запам’ятався ще один виступ. Викладач їхньої школи Анастасія Зудова виконувала твір на саксофоні. Їй казали, що ще мала для саксофону.

— Чому б не спробувати на кларнеті, — порадили викладачі. — Тим більше, що кларнетист зможе грати на саксофоні, а ось саксофоніст на кларнеті не зіграє.

Коли дома з’явився кларнет, батькам дівчинки додалося клопоту.

— Ми обійшли сусідів, — говорить мама Світлана Яковишенко. — Запитували, чи вони не будуть проти, якщо інколи звучатиме духовий інструмент. Дідусь, який жив поверхом вище говорив, що чекає, коли почнеться репетиція. У такий час він виходив на балкон і слухав мелодію.

Дівчинка придумала свій метод: обкладалася подушками, щоб не так гучно звучала музика.

— Мамо, тату, кларнет це добре, але ж я мріяла про саксофон, — сказала одного разу батькам. — Майже два роки уже граю на кларнеті багато-що вмію. Хочу ще на саксофоні.

Купили саксофон, а дитина не може підняти його у футлярі. Стали шукати спеціальний, який можна носити на плечах. Допоміг музикант з філармонії Василь Журбенко.

— Футляр на плечах, в руках сумка з нотами, а то ще й з підручниками — йде моя Софія, а мені радісно і сумно водночас, — розповідає мама дівчинки. — Інша б дитина, мабуть, сказала, мамо, не муч мене, а тут… Тривоги додавало ще й те, що чоловіка мобілізували на Донбас.

З футлярем для гобоя було ще більше замороки. Він має бути утеплений. Інакше у холод на вулицю не вийдеш. Знайти не складно. Дорого все це.

Батьки Софії вдячні Сергію Кудлаєнку, який допоміг їм коштами, Віктору Бронюку, який також підтримав Софійку. Без такої допомоги вони б не змогли придбати музичні інструменти. Гобой у Софії  самий простий, уже вживаний, тому дешевий. Мріє колись заробити грошей і купити такий, на якому грають професіонали.

В лідерах конкурсу «Обличчя Вінниччини»

Софія зізналася, що мріє після коледжу продовжити музичну освіту в консерваторії. З інструментом уже визначилася остаточно. Це — гобой!

— У майбутньому хочу грати у симфонічному оркестрі, — каже дівчинка. — Заради цього стараюся і буду старатися. Кожен день у мене не менше трьох годин репетицій. Навіть у вихідні. Щоб не дошкуляти сусідам по квартирі, йду в коледж.

— У Софії є гарні задатки, але цього  замало, — говорить Ярослав Фіськов. — Бо це спорт. Це постійні тренування. Не менше трьох годин на день, а краще — всі п’ять. Знаю музикантів, які навіть після консерваторії відмовлялися від цього капризного інструмента. Хочеться вірити, що наполегливість моєї учениці, її любов до цього інструменту, стануть запорукою її подальших успіхів.

Нині Софія Яковишенко бере участь у мистецькому конкурсі «Обличчя Вінниччини».  Вона одна з тих, хто серед лідерів і претендентів на перемогу. Втім, найважливішим для неї є інше визнання — у музичних конкурсах.

Ви чули, як звучить гобой?

Пиходьте на концерти. Їх організовує найбільш професіональний музикант-гобоїст Ярослав Фіськов. Ще один випускник Одеської консерваторії по цьому класу Олексій Алікін працює у першій музичній школі.

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (6)
  • Валерий
    Гобой это с кларнетом отец саксофона ( Адольф Сакс когда создавал своё детище смотрел на эти инструменты) , очень сложный инструмент с божественным звучанием. Чтобы на нём научиться играть нужно иметь безграничную любовь к этому инструменту и огромное терпение.София упехов в освоении этого инструмента.
  • Валерий
    Гобой это с кларнетом отец саксофона ( Адольф Сакс когда создавал своё детище смотрел на эти инструменты) , очень сложный инструмент с божественным звучанием. Чтобы на нём научиться играть нужно иметь безграничную любовь к этому инструменту и огромное терпение.София упехов в освоении этого инструмента.
  • Natalija Fiskova
    Чудова дівчинка.Бажаю їй наснаги в опануванні цього інструменту. Впевнена, що ми почуємо її чарівну гру на високих сценах світу.
  • ОБА НА
    БРАВО
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
08:52 У Вінниці попрощаються з полеглим воїном Юрієм Білим 08:12 Сьогодні Всесвітній день руху для здоров’я. Історія, заборони та прикмети 10 травня 21:00 Тут творилась історія: сторінки минулого Гонтівки 20:07 Весна — сезон загострення астми. Чому хвороба завдає шкоди дитячому організму і як з цим боротись Від читача 14:59 Регіональний форум «10 років. Пробація – майбутнє зараз» у Вінниці 19:46 Вихідні не для пікніка: на Вінниччині обіцяють холод та дощ 18:44 Пʼять порад від лікаря, як обрати сонцезахисні окуляри для дітей 18:18 Субсидія на оренду житла для переселенців: як працює новий механізм допомоги 18:15 Гурт ТІК святкуватиме 20-річчя у Вінниці великим концертом просто неба 17:05 В Томашпільській громаді врятували підлітка, який замерзав у полі на шляху додому play_circle_filled 16:12 На Хмельницькому шосе зіткнулися Volkswagen та Nissan. ВІДЕО play_circle_filled 15:35 Де купити квіти до Дня матері: кращі локації, контакти та швидка доставка (парнерський проєкт) 15:14 Схема на 150 мільйонів: як «свої» вигравали тендери, а готівку ділили 14:10 У Вінниці майже кожен другий багатоквартирний будинок має ОСББ 13:16 Екологи через суд стягнули 22 тисячі за незаконний видобуток пісковику 12:40 Ідеальні подарунки до Дня матері: СПА-розкіш, елегантна білизна та здоров'я (партнерський проєкт) 12:08 Нетверезий водій на Mercedes намагався «вирішити питання» за 20 тисяч гривень 11:10 На Вінниччині відкрили Алеї пам’яті на честь загиблих воїнів «Червоної Калини» 10:18 На вулиці Василя Барки через коротке замикання загорівся будинок: пожежі на Вінниччині за добу 09:42 Де у Вінниці 9 травня вимкнуть воду та світло: перелік адрес
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up