Наймасштабніша кібератака в Україні: що сталося з реєстрами та коли все відновлять

Наймасштабніша кібератака в Україні: що сталося з реєстрами та коли все відновлять
Зображення ілюстративне
  • Україна пережила чергову потужну кібератаку: зупинено ключові реєстри Мін'юсту, недоступні сервіси «Дії». Хакери з росії заявляють про викрадення даних, але уряд запевняє: інформація збережена, реєстри відновлять впродовж двох тижнів.

Вечір 19 грудня Україна зустріла новиною про найбільшу за останній час кібератаку на державні реєстри. Злам настільки потужний, що, як заявила віцепрем'єрка Ольга Стефанішина, робота ключових реєстрів, підпорядкованих Мін'юсту, призупинена. Серед них — Єдиний державний реєстр юридичних осіб та ФОПів, реєстр судових рішень і база даних фізичних осіб.

Через це користувачі застосунку «Дія», яка підтягує дані з реєстрів, залишилися без доступу до понад двох десятків важливих сервісів. Не працюють послуги для підприємців, перереєстрація авто, бронювання працівників, «єВідновлення», витяги з реєстрів та багато іншого.

«Атаку організували росіяни, і їхня мета — паралізувати роботу критично важливої інфраструктури», – наголосила Стефанішина.

Відео дня

Попри масштабний удар, у Міністерстві юстиції заспокоюють: усі дані залишилися збереженими, і наразі триває їх відновлення. Першочергово планують повернути до життя реєстри актів цивільного стану, юридичних осіб, а також базу нерухомості. На це знадобиться до двох тижнів.

Хто за цим стоїть?

Відповідальність за кібератаку взяла на себе російська група хакерів XakNet Team. Вони заявили в Telegram, що нібито отримали доступ до даних Мін’юсту, завантажили їх та навіть видалили резервні копії. Утім, Міністерство юстиції це заперечує.

На тлі хаосу Міноборони України поспішило запевнити: їхні реєстри, зокрема системи «Оберіг», «Армія+» та «Резерв+», працюють без збоїв. «Безпека даних наших військових — абсолютний пріоритет», — підкреслила заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко.

Наслідки кібератаки

Олег Гороховський, співзасновник monobank, повідомив клієнтам, що, за його інформацією, фінансова система країни не постраждала, і банк працює у звичному режимі.

Втім, експерти попереджають: наслідки можуть бути серйозними. Андрій Перевезій із аудиторської компанії з інформаційної безпеки Disl.Tech зазначає, що головна загроза кібератаки — повна зупинка нотаріату та ріст шахрайства з довіреностями, оскільки їхню справжність складно перевірити фізично. Якщо ж дані таки витекли, продовжує Перевезій, це дає росіянам інструмент для шантажу українських військовополонених та їхніх сімей.

За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, атака сталася 19 грудня, а всі дані збережені 18 числа. «Фактично втрати даних немає», — запевнив він.

Застосунок «Дія», відключений від реєстрів одразу після виявлення атаки, залишився цілим. Це дозволило локалізувати загрозу та уникнути ще більших збитків.

Читайте також:

Реконструкції, реставрації та будівництва: що змінилося у Вінниці у 2024 році?

Для чого на Бригантині ріжуть дерева? Ми дізналися

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up