Близько 10:00 ранку сьомого липня працівники аварійно-рятувальних служб заполонили територію “Водоканалу” - ліквідувати умовний витік хлору. Навчання проходили видовищно: не обійшлося без завивання сирени, ефектних хмар диму та двох “врятованих”.
На годиннику - дев’ята ранку. Під навісом, огородженим аварійною стрічкою, тісняться керівництво головного управління із надзвичайних ситуацій області, журналісти, та донецькі надзвичайники, що заглянули у гості. За стрічку після команди “Увага!” заходити не можна, попереджає один із рятувальників.
Трішки далі, метрів за 50 від “острівка безпеки” - вхід до складу хлору, біля якого стоять пожежники у гумових комбінезонах. На питання, яка їх роль у навчаннях, жартують:
- Нас виносять вперед ногами. Ми серйозно, - кажуть Євген та Володимир, пожежні рятувальники ДПРЧ № 2 та № 3, котрим сьогодні відведена роль потерпілих.А Ігор, оператор хлорної установки, додає:
- Імітується ситуація розгерметизації контейнеру із хлором і витік хлору. Будемо ліквідувати.
Через хвилин 20 починає гудіти сирена. Це знак, що навчання почалися, і пора ставати по безпечний бік сигнальної стрічки - інакше існує ризик бути збитим якимсь БТРом чи пожежною машиною. Тим часом Руслан Шевчук, начальник Головного управління ДСНС Вінницької області, починає розповідати про “легенду” навчань у мікрофон:
- Внаслідок дії високого температурного режиму навколишнього середовища, у результаті розширення речовини та підвищення внутрішнього тиску відбулась розгерметизація ємності із рідким хлором. На момент розгерметизації поряд знаходився робочий персонал.
Отже, умовно пошкоджений контейнер вагою у тонну. У результаті утворилась первинна хмара хлору, яка розповсюджується у напрямку вулиць Сергія Зулінського та Київської. У зону можливого хімічного забруднення потрапляють житлові будинки та підприємства. Населення загальною чисельністю понад 1000 осіб. - Поверніться, будь-ласка ліворуч,- звертається Руслан Шевчук до публіки. - Ми спостерігаємо як до місця аварії прибуває відділення радіаційної та хімічної розвідки на броньованому автомобілі, - зауважує він.
Тут лунає два вибухи - це старлей Василь Зубко кинув перед входом до складу димові шашки для наочності. Усе затягнуло димом, із якого у дусі кращих голівудських бойовиків з’являються силуети рятувальників. Під виття сирени вони з’їжджаються до складу, де ніби-то відбувся витік хлору.
Серед них - група радіаційного та хімічного захисту на пересувній рад-хімлабороторії. Основе її завдання - визначення уточнення зони хімічного забруднення, а ще - концентрації небезпечної хімічної речовини. Інформація про концентрацію хлору у повітрі передається до штабу ГУ ДСНС у області, як розповідає Руслан Шевчук.
Ліворуч від “місця витіку” прибувають підрозділи оперативно-рятувальної служби Вінниці. Вони встановлюють техніку з навітреної сторони.
- Ми спостерігаємо за діями представників служб захисту міста: швидкої медичної допомоги, санітарно-епідеміологічної служби, яка проводить визначення та уточнення концентрації хлору у повітрі за межами зони забруднення, - каже керівник надзвичайників області. Тим часом “потерпілих” - Володимира та Євгена - знаходять під час огляду місця аварії. Їх на носилках виносять із зони екологічного забруднення до лікарів швидкої медичної допомоги.
А пожежники тут же направляють розпилені струмені води на уявні хмари хлору. Національна поліція у цей час проводить заходи щодо оповіщення населення, що потрапляє в зону хімічного забруднення, через гучномовець.
- Увага, громадяни! Говорить черговий… На підприємстві “Вінницяводоканал” сталася аварія… Закрити вікна, двері, вимкніть усі електроприлади та газ, - чується зі сторони Toyota Prius.
Після ліквідації наслідків витіку надзвичайники переміщують пошкоджений контейнер із хлором у аварійний футляр. Аварія ліквідована, у час МНСники вклалися, а хмари хлору над "Водоканалом" - розвіяні.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер