На Вінниччині проводи відзначають аж до Трійці. Історія та традиції поминальних днів

На Вінниччині проводи відзначають аж до Трійці. Історія та традиції поминальних днів
Настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці ієрей Ігор Шахнюк проводить поминальну службу
  • В першу неділю, одразу після Світлого Воскресіння Христового, віряни традиційно відзначають Провідну неділю або Антипасху.
  • В деяких громадах Вінниччини проводи відбуваються в понеділок чи вівторок, а в когось  — аж на Трійцю.
  • Дізналися, чому поминальні дні бувають у різні дні. 

Проводи у мікрорайоні Тяжилів традиційно відзначають в неділю, через тиждень після Воскресіння Христового. Сотні людей приходять в цей день до своїх померлих рідних, приносять паски, крашанки, солодощі. Минули ті часи, що майже біля кожної могили влаштовувались застілля — так колись родичі поминали покійних. Тепер все відбувається скромніше, люди згадують померлих в молитві, в присутності священика.

Загалом, Радоницю, яку в народі також називають проводами, поминками, гробками прийнято відзначати на дев’ятий день після Світлого Христового Воскресіння.

Відео дня

Це особливе загальноцерковне поминання всіх померлих. Священники зауважують, що саме в день Радониці у храмах звершується перша (поминальна служба після Великого четверга Страсного тижня.

— У вівторок 14 травня — загальні проводи, — розповідає настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці ієрей Ігор Шахнюк. —У цей день у храмах відбудеться поминальна панахида. О 16-й годині на Алею Слави Героїв у Сабарові завітають представники духовенства Вінниччини і молитимуться за загиблих військових.

Чому така назва цього дня? Бо Радониця — від слова «радість»: великодню радість ми маємо розділити не лише з живими, а також з нашими рідними, душі яких вже у вічності. Як ми можемо поділитися з ними пасхальною радістю? Насамперед, молитвою — як виявом нашої любові, турботи і пам’яті, а також добрими справами, милостинею. Це також стосується і традиції з нагоди Радониці відвідувати місця поховання наших близьких, щоби вшанувати їхню пам'ять.

В деяких громадах Вінниччини проводи відбуваються в понеділок чи вівторок, а в когось  — аж на Трійцю.

— Це залежить від самої громади, яка сама обирає, у який день робити проводи, — каже капелан Ігор Шахнюк. — Це дозволяється. Може бути в суботу, неділю чи на Зелені святки.

В поминальні дні на могили померлим рекомендують приносити будь-які зрізані живі квіти або висадити біля могил рослини, які зеленітимуть і цвістимуть довший час, милуючи око і будучи корисними для нашого довкілля.

В поминальні дні, як і в будь-які інші, не варто влаштовувати на цвинтарях ніяких «застіль» з різними наїдками і тим більш з алкоголем. Кладовище — це місце спочинку тих, хто відійшов у вічність, а не місце відпочинку чи пікніків. 

Нагадаємо, що історично цвинтарем називалася освячена територія навколо православного храму, а, отже, поведінка на кладовищі, як і в храмі, має бути відповідною. Найбільшим виявом вашої пам’яті та любові до спочилих стануть молитва й добрі справи, теплі, добрі спогади і любляче ставлення одне до одного. Таке поминання і для спочилих рідних, і для вас буде найбільш корисним.

 

Читайте також:

«Найголовніше, за що ми молимося — за нашу Перемогу». У храмах Вінниці відзначають Великдень

Вінниця чудотворна: розповідаємо про місця сили, де трапляються дива

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
×
0%
  • Олег Каськов 14 травня 2024 р.
    А в деяких-на другий день Великодня.
keyboard_arrow_up