У вівторок, 16 січня, близько сотні людей вийшли на мітинг під облраду. Зі слів активістів, протестували освітяни Чернятинського та Брацлавського коледжів, над якими вчинили тиск керівництво Аграрного університету за спробу вийти зі складу вишу. А ще були люди, які стверджували, що є проти побудови сміттєзвалища поблизу села Людавка.
Вони тримали в руках плакати, на яких були написи «Громада Брацлава проти сміттєзвалища», «Збережіть природу», «Коледжі Брацлава і Чернятина — Калетник припини репресії». Їхня головна вимога: скликати позачергову сесію облради, щоб звернутися до вищого керівництва України і припинити беззаконня.
Присутній на акції правозахисник Олесій Мусіровський розказав, що з боку аграрного вишу тривають репресії до коледжів Чернятина та Брацлава. Там звільнили керівництво, планують створити факультети та скоротити кількість педагогів. Плюс, випускники 9-го класу не зможуть йти навчатися на новостворені факультети філій ВНАУ у Чернятині та Брацлаві. Адже там потрібна тільки повна середня освіта та проходження ЗНО.
Крім того, Мусіровський заявив, що вінницька міська влада будує сміттєзвалище у Людавці. І робить це незаконно. За документами, там хочуть звести переробний завод, але проводився тендер на будівництво сміттєвого полігону.
За його словами, вирубано 6-7 гектарів лісу, де ростуть цінні породи дерев. І ліс збираються вирубувати й далі, щоб побудувати сміттєзвалище, куди планують звозити приблизно 140 тисяч тонн відходів на рік.
Які є пояснення цим двом проблемам? На сайті Аграрного вишу викладали офіційні коментарі навколо ситуації з коледжами на Вінниччині. У Чернятині та Брацлаві справді ліквідовуються коледжі. На їх базі створюються технікуми.
Директора Чернятинського коледжу Олександра Огородніка звільнила вчена рада вишу «за вчинені ним аморальні дисциплінарні проступки». Зокрема, знайшли факти плагіату та підробки дипломних робіт.
Про будівництво нового сміттєзвалища розказав директор міського департаменту благоустрою Володимира Ніценка.
— Землі Міноборони, а не Людавської сільради, передали нам рішенням Кабміну ще в 2009 році. Це 148 гектарів, з яких ми використовуємо шість гектарів. На цій ділянці не буде сміттєзвалище чи сміттєспалювальний завод. Тут ми будуємо комплекс по знешкодженню побутових відходів під будівництво сміттєперероблюючого заводу. Останній збудують за кошти інвестора, — розповідав Ніценко. — Масова вирубка цінного лісу, про яку запевняють активісти — такого там немає. На тій території ростуть чагарники, одинокі дерева. Ще раз наголошую, що зараз ми будуємо інфраструктуру для подальшого будівництва сміттєперероблюючого заводу. А поки не буде заводу — сміття туди не возитимуть.
Свої вимоги активісти зареєстрували в облраді, де їх прийняв заступник голови ОДА Василь Броварник. Він розказав схожі тези, як і Ніценко. Та додав, що на території Вінниччини є понад 700 стихійних сміттєзвалищ, з якими треба боротися. І для цього є потреба в сміттєпереробному заводі.
Освітян з Брацлавського та Чернятинського коледжів також прийняли в ОДА. Їм розказали, чиновники звернулися до Міністерства освіти, яке й надасть відповідь, що робити далі з коледжами.
Мешканці Людавки на пікеті зауважили, що поки що чекатимуть скликання позачергової сесії. Якщо її не буде — вдадуться до радикальніших дій.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 11 від 12 березня 2025
Читати номер
Ника Сазонова
Женя Дикий
Христина
Natalia Prishlyak