«Хорова Мекка», «Столиця Щедрика» — яким буде місто в уявленні іноземних туристів, і про що взагалі “Щедрик”, розповіли ідейники проекту: шоумен Олександр Шемет та дизайнер Ігор Чепугов.
Вигадали дещо більше, ніж просто поставити пам'ятник композитору Леонтовичу. Хоча і він теж буде. На думку авторів проекту, пам'ятний комплекс українській народній мелодії представлятиме сучасне рішення, що виключає тільки «застиглий» мармур і бронзу. Кожний зможе взаємодіяти з композицією і бути безпосереднім учасником дії.
— Якщо це мелодія, вона повинна звучати, — розповів Олександр Шемет. — А якщо це мелодія до Різдва, то брати слід його загальновідомі і впізнавані символи. Один з таких — величезний сніжний шар діаметром 25 метрів. Між іншим, це можна навіть занести в Книгу рекордів Гіннеса. Всередині — фігура диригента Леонтовича в повний зріст. І, можливо, ще скульптура Пітера Вільховського (або Пітера Виговського), який написав англійський варіант тексту Carol of the Bells. Навколо них крутиться завірюха і лунає чарівна мелодія “Щедрика”. Уявіть собі: людина приїжджає до Вінниці влітку, усюди спека, а тут заходиш у сферу — і падає сніг. Поряд мультимедійні екрани, які транслюватимуть варіанти виконання «Щедрика» в різних країнах. Щоб діти, які пришли з батьками, не нудьгували, слухаючи історію. А могли все помацати, спробувати на дотик.
Де поставити
Спочатку пропонувалося поставити шар на вулиці Соборній (між костелом і Укртелекомом). Відпочивальники, які зазвичай йдуть ввечері від фонтану «Рошен» неодмінно б помічали сферу, що світиться. Але це вигідне місце вже зайняте (однойменним магазином — авт.), тому почали шукати інші варіанти. I знайшли — фонтанну площу в парку імені Горького. Поряд з центральним фонтаном є велика територія з клумбою — вірогідний майданчик для «Щедрика».
Хорова Мекка
Жоден хор не може обійти цю пісню — вона знаходиться в переліку «обов'язкових».
Тож планують залучати виконавців зі всіх країн на фестиваль різдвяної пісні (або хорової). А всі варіанти музики занести в базу музею назавжди, щоб кожний зміг почути і побачити концерт на мультимедійних дошках.
“Поруч зі сферою були б ступені для хорів і оркестрів, — пише Ігор Чепугов. — Можливо, виокремити місця для акустичних систем та глядачів. Задача — створити з Вінниці хорову столицю України!”
Олександр Шемет вже зробив приблизні підрахунки.
— У хорі приблизно 20 людей. Ми, наприклад, робимо тут фестиваль і запрошуємо 20 хорів. Це вже 400 людей, яких треба поселити в місті, нагодувати, придумати програму тощо, — і додає: - У нас під ногами лежить така цінність. Я її порівнюю з пірамідами в Єгипті, на які їздять дивитися люди.
Що дасть «Щедрик» місту?
Проект відкриває великі туристичні перспективи для Вінниці, які тягнуть за собою і фінансову вигоду. До нас приїжджають, щоб подивитися на фонтан і він показав свою потужність у плані залучення гостей. Але, як кажуть ідейники, фонтан «Рошен» працює на туриста «одного вечора». Проект “Щедрик” дасть можливість затримати туристів на декілька днів як узимку, так і влітку.
— Людям потрібен привід приїхати до Вінниці, — розповідає Олександр. — Наприклад, позиціонувати місто, як столицю “Щедрика”. Уся ідея включає в себе містоутворюючий момент: поява нових робочих місць тощо. Тому на це потрібно багато грошей — десь 30 мільйонів гривень.
Якщо фонтан Рошен працює на туриста «одного вечора», то проект «Щедрик» дасть можливість затримати людей на кілька днів.
На якому зараз етапі «Щедрик», журналісти RIA дізнавалися у міськраді:
— Проект знаходиться на опрацюванні робочої групи, — сказав виконуючий обов’язки директора Департаменту культури Максим Філанчук.
Більше інформації дізнатися в Департаменті не вдалося. За словами Чепугова, міську владу проект «зачепив» і заступники мера і господарники впевнені, що це можливо втілити у життя.
“Проект дуже громіздкий, а це гроші,— пише він. — Тому не виставляли його на Громадські ініціативи. Надія є, адже влада, зрозумівши що на Парктауері та паркані навколо парку туристів не заманити, повернеться до його обговорення”.
У реалізації задуму впевнений і Шемет, але коли — невідомо.
— Під нашими ногами справжній скарб, який може стати оберегом історичним, мистецьким та економічним для міста і краю. Як його не підняти? Ми це зробимо. Просто деяким ідеям потрібно відстоятися, дозріти. Так зараз і зі “Щедриком”.
Можна долучитися до проекту у Фейсбуці
До групи у Фейсбуці «Пам'ятник мелодії «Щедрик» приєдналося майже півсотні вінничан. Тобто ідея живе і досі під гаслом: «Де Вінниця, там Щедрик». Тим паче, що в 2016 році виповнюється 100 років з моменту першого хорового виконання твору Леонтовича. І у світлі останніх подій вінницькі активісти збирають кошти на різдвяний фестиваль.
“На жаль, влада Вінниці відмовилася відсвяткувати 100-річчя найвідомішого світового різдвяного хіта» — повідомляється на сайті «Громада Вінниччини». А голова ГО «Народний Майдан Вінниччини» Ігор Басюк пише про те, як вони хочуть організувати фестиваль і навіть створили окремий сайт ukrainiancarol.hromady, на якому збиратимуть кошти. Мінімальна сума — 300 000 гривень.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер