Гілляка впала на Тимофія — так звати хлопчика — 2 вересня, близько п’ятої години дня. Ірина згадує той випадок, сидячи у палаті, а поруч із нею на лікарняному ліжку лежить Тимошка. На хлопчику — комірець Шанца, який фіксує його шию.
— З дитиною гуляти пішли у П’ятничанський парк — там зараз вирубали усю зайву рослинність, поставили ліхтарі. Тимофійчик їхав на велобізі попереду нас. Я тільки-но відвернулася, і чую тріскот — летить на нього гілка. Я спочатку не побачила, де його вдарило. Але велобіг розлетівся просто на шматки. Я підбігла до дитини: він не кричав, не плакав, але йому було важко дихати.
Швидка приїхала майже одразу. У дитини запідозрили травму спини і повезли до Вінницької дитячої обласної клінічної лікарні.
Лікарі швидкої, за словами Ірини, попередили своїх колег з дитячої лікарні — скоріше за все, у дитини — травма спини.
— Медсестра ніби прийняла їх слова до відома. Але далі помітила, що я постійно пильную, аби дитина не заснула. “Чого ви його займаєте, хай спить”, — сказала.
Подружка Ірини, що приїхала із нею до лікарні, помітила, що у дитини з голови кров іде і запропонувала медсестрі обробити рану, бо хлопчик лежав прямо на подушці приймального відділення
— Медседстра на це одповіла: буде лікар — буде й призначення. Подружка запропонувала власноруч обробити ссадна, а медсестра вказала їй на двері з словами “а ви хто тут така, вийдіть з кабінету”.
Поки йшли з медсестрою до перев’язочної, Їрина нагадала їй про підозри лікаря швидкої про те, що у малого, можливо, проблеми зі спиною, проте медсестра все-одно сказала класти дитину на живіт( що за потенційних травм хребта не рекомендовано — авт.).
Далі прийшов хірург, викликав лікаря УЗД, який сказав, що розривів чи забоїв у внутрішніх органах немає. Після цього підійшов травматолог, зробив рентгенівський знімок поперекового відділу.
— Він взяв дитину за дві ручки, підняв, нахилив вперед, руками промацав хребет і сказав — кістки цілі. А на нейрохірурга, який прийшов услід за травматологом, чекали 45 хвилин.
Медики відпустили жінку з сином додому, вручивши їй довідку з діагнозом “забій м’яких тканей черепа та спини”. При цьому нагадали: якщо у Тимофія буде рвота, одразу ж звертатися до лікарні.
Близько 8 години Ірина привезла сина до бабусі, але там йому легше не стало. Тож знайшли телефон нейрохірурга Сергія Волощука з дитячої обласної лікарні, який порекомендував госпіталізувати маленького Тимофія.
— Десь через годину були у тому ж травмпункті. Перед тим, як подавати усі довідки та знімки з першого разу перебування у лікарні, сфотографували їх. А от з довідкою, на підставі якої нас відпустили додому, серед документів не виявилось. Та ж медсестра, яка зустріла нас і вперше, сказала. що бачила її у задньому кармані брюк мого чоловіка. Хоч ми клали її на стіл разом зі знімками та висновком лікаря УЗД. Ми були просто в шоці, — обурено розповідала Ірина журналісту.
На наступний день, у неділю, хлопчику поставили диагноз: “Компресійний перелом четвертого хребця грудного відділу хребта першого ступіню і ротаціонний підвивих першого шийного хребця”.
Коли стався інцидент, була проведена внутрішня службова перевірка. Поки вона проводилася, Василь Паненко, головний лікар дитячої обласної лікарні, прокоментував основні претензії Ірини щодо лікування її сина.
“Попросили медсестру обробити рану, з якої йшла кров. Вона відповіла, що треба дочекатися лікаря”
В. Паненко: Медсестра має свою посадову інструкцію, згідно якої сама не має права обробляти рану — тільки згідно рекомендацій лікаря. Уявіть, якщо там відкрита черепно-мозкова травма, і перекис водню чи інший хімічний розчин потрапить туди, куди не повинен. Але те, що медсестра мала накласти стерильну пов'язку на рану — це однозначно.
“Медсестра сказала покласти дитину у перев’язочній на живіт, а у хлопчика — потенційна травма хребта, за якої таке положення не рекомендоване”
В. Паненко: Я не можу казати, чи пропонувала вона перекласти дитину на живіт, чи ні. Для цього має бути якесь підтвердження. Я не можу дивитися на ситуацію зі сторони лікарів чи зі сторони паціентів. Для того є комісія, яка зробить свої висновки. На даний час дитина лежить і на животі, і на спині, і нічого їй не заважає.
“Дитину не госпіталізували, коли батьки вперше звернулися до лікарні, поставили неправильний діагноз. А потім ще й ситуація з довідкою”.
В.Паненко: Про ситуацією з довідкою теж не можемо судити напевне, хто правий. Щодо ситуації із діагнозом — правильно його встановили чи ні, остаточно відомо буде після службової перевірки. Уточнюється на даний час дуже багато моментів, тому що тут діагноз надто гіперболізований. Комісія, що працювала, не знаходить у хлопчика уражень хребта у вигляді переломів кісток. А за те, що одразу не госпіталізували дитину, лікарі понесуть відповідальність.
У п’ятницю, 8 вересня, о 14.00 перевірка була закінчена, а хронологія подій — відновлена, і головний лікар Василь Паненко повідомив журналіста RIA/20minut про результати перевірки.
— О 17.44 дитина була доставлена до нас. О 17.45 — зроблений запис у чергового лікаря-травматолога, що дитина потрапила до дитячої лікарні, який одразу ж і оглянув дитину. Медсестра у той час гіпсувала іншу дитину. Закінчивши гіпсування, обробила Тимофію ранку хлоргексидином, поставила пов’язку, відправила на рентген згідно рекомендацій травматолога. А через 15-20 хвилин хлопчика спочатку подивився хірург, а потім нейрохірург. Далі робилося УЗД. Нейрохірург приходив ще раз — коли готувалися рентгенівські знімки. Можливо, що вдруге підійшов і через сорок хвилин.
Коли проводили консиліум, виявили, що у дитини є тільки струс головного мозку і ротаційний підвивих першого хребця. Попередній діагноз щодо компресійних переломів хребта не підтвердився.
Грубих порушень у діях лікарів та медсестри немає, констатував Василь Паненко.
— Щодо діагнозу: згідно канонів медицини, є три дні для встановлення остаточного клінічного діагнозу. Затягувань по часу там не було: є записи лікарів, коли вони оглядали дітей, а також талон швидкої, де записано, коли дитина була доставлена до лікарні. Єдине, що процедурно вони не госпіталізували дитину. Ось за це вони будуть нести відповідальність: або зауваження по роботі будуть відмічені і зачитані їм на нараді, або подивимося, чи тягне це на дисциплінарне стягнення. І, звісно, медсестра понесе відповідальність за неетичну поведінку.
Олександр Білошкурський, адвокат
— Якщо батьки вважають, що медична допомога їх дитині надана неправильно або несвоєчасно, і ці факти підтверджені доказами, то у залежності від наслідків, за таке передбачена кримінальна відповідальність. Їм обов’язково треба проводити фото- або відеофіксацію, аби у подальшому мати докази дій, які здійснював лікар. Ясна річ, не можна покладатися тільки на слова батьків, для яких дитина — це найцінніше. Та й ніде не написано, що лікар мусить похвилинно фіксувати час, коли він, приміром, дав дитині ту чи іншу пігулку. Тож треба збирати усю документацію, що підтверджує епікриз, що підтверджує час знаходження дитини у лікарні. Навіть якщо наслідки неправильно встановленого діагнозу не привели до серйозних наслідків, лікарів можна притягнути до дисциплінарної відповідальності через скаргу до департаменту охорони здоров’я.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 45 від 6 листопада 2024
Читати номер
Olvol
Виктор reply Olvol
Leonid Artemyev reply Виктор
Olvol reply Виктор
Lesya Voytsitskaya reply Olvol
Leonid Artemyev reply Lesya Voytsitskaya
Lesya Voytsitskaya reply Leonid Artemyev
Lesya Voytsitskaya reply Lesya Voytsitskaya
Olvol reply Lesya Voytsitskaya
Volodymyr Mokanyuk reply Olvol
Olvol reply Volodymyr Mokanyuk
Volodymyr Mokanyuk reply Olvol
Olvol reply Volodymyr Mokanyuk
Leonid Artemyev reply Volodymyr Mokanyuk
Olvol reply Leonid Artemyev