На арсеналі в Калинівці зберігали боєприпаси війська Вермахту

На арсеналі в Калинівці зберігали боєприпаси війська Вермахту
 • Коли збудовано Калинівські сховища боєприпасів і наскільки вони надійні?
 • Чому не виконано указ глави держави про створення на 48-му арсеналі Центру з утилізації зброї
 • Яка дальність польоту окремих ракет, що зберігаються на арсеналі?

 

Про надійність підземних сховищ Калинівського арсеналу свідчить той факт, що в роки війни тут зберігали смертоносну зброю війська гітлерівської

Німеччини. Про це журналіст дізнався під час спілкування з членом комісії з вивчення причин трагедії, створеної Міноборони, полковником, який просив не називати його прізвище.

-Збереглися документи, в яких зазначено, що фашисти під час окупації використовували Калинівський арсенал для зберігання боєприпасів, - каже співрозмовник. – Про що це свідчить? Насамперед про їх надійність і захищеність, про налагоджену інфраструктуру завезення і вивезення.

Склади будували під страхом розстрілу

Найперше йдеться про наявність залізничної колії, що прокладена до арсеналу і по його території. тут збудовано бетонну дорогу. Перед тим, як скористатися такою базою, фашисти ретельно обстежили її. Зробили це, як мовиться, з німецькою педантичністю, урахуванням усіх деталей. Тільки після того було прийнято рішення про завезення боєприпасів.

За словами співрозмовника, арсенал у Калинівці збудовано ще у 1936 році. Полковник нагадує, що то були сталінські часи. Будували тоді надійно. Під страхом. Найменший недолік, допущений в роботі, загрожував винуватцям  розстрілом.

-Гворити про те, що підземні склади не надійні, не доводиться, - продовжує полковник. – Принаймні, під час масштабної трагедії, жоден з них не зазнав руйнувань. Мову треба вести у першу чергу про безвідповідальність нинішніх відповідальних осіб за стан справ на арсеналі. На мою думку, саме це призвело до катастрофи.

Співрозмовник звертає увагу, що за 81 рік існування арсеналу вперше виникла надзвичайна ситуація, що призвела до вибухів боєприпасів. Тут зберігали ракети, здатні нести ядерну зброю. Їх вивезли уже в часи незалежної України. Навпроти через дорогу знаходилися ємкості з компонентами ракетного палива – гептилом і меланжем. Вони справді могли спричинити загрозу не тільки жителям Калинівки і навколишніх сіл. Вінниця теж потрапила б у зону ураження. Нема в Калинівці ємкостей з гептилом, чи меланжем. Їх вивезли на утилізацію, завдяки фінансуванню європейських структур. Журналіст RIA разом з колегами інших видань, активістами, екологами був присутній під час вивезення небезпечного вантажу.

-Коли розганяли чутки про хімічну атаку, що насувається з Калинівки на Вінницю, мали на увазі наявність саме складів з ядерним паливом, - уточнює співрозмовник. – Розрахунок робився на те, що навряд чи всі обізнані з ситуацією, що саме зберігається на арсеналі.

Полковник наголошує, що висока дисципліна кожного на арсеналі  стали б запобіжником будь-якої надзвичайної події.

Навіть при  обмеженому фінансуванні, хоча насправді кошти виділялися, от тільки процедура отримання їх забюрократизована, тому не вдається отримувати вчасно, але й за таких умов наявними силами можна було вибудувати надійну систему охорони.  Завадила цьому безвідповідальність у ставленні до своїх обов’язків. Через що прокуратура вже готує повідомлення про підозру низці осіб, відповідальних за стан справ на арсеналі в Калинівці.

Мав бути центр утилізації зброї

У Калинівці планували створити центр утилізації боєприпасів. Він мав назву регіональний Західний центр з ліквідації зброї. Про це йшлося в указі тодішнього глави держави (2006 рік). Навіть відбулася презентація такого центру. Проводили її безпосередньо на території арсеналу. Прибули високі чини з Міноборони, інших структур. Запросили представників місцевої влади, журналістів. Посадовці з Міноборони переконували, що реалізація такої програми піде на користь місцевій громаді, бо стане менше небезпечних боєприпасів. Проте депутати не надали дозволу на створення такого центру. Один з тодішніх керівників району дотепер зберігає відповідь з Міноборони. У ній сказано, що військові не виконали указу глави держави про створення центру ліквідації зброї через те, що Калинівка не надала на це дозволу.

Незважаючи на це, у Калинівку все одно завезли перші ешелони з боєприпасами для майбутньої ліквідації. Їх доставили із складів у місті Брюховичі на Львівщиі і Славути Хмельницької області. Стався безпрецедентний випадок: тодішній командир частини полковник Олег Омелянчик відмовився приймати таке «добро». Його одразу звільнили. Тоді полковник відкрив карти. Приніс на сесію районної ради фотографії боєприпасів, що їх стали звозити в Калинівку з інших військових складів. 

-На той час інформація про те, чого і скільки зберігається на арсеналі для районної влади була таємницею за сімома замками, - згадує один з колишніх керівників Калинівського району. – Місцеві завжди боялися, аби там не сталося чогось страшного. Коли дізналися, що в Калинівку привезли боєприпаси з інших областей держави, народ, як кажуть, піднявся. Депутати звернулися до всіх державних структур з вимогою заборонити створення такого центру. Свою позицію відстояли.

Люди не віддають снаряди

Після вибухів у Калинівці, що сталися у ніч з 26 на 27 вересня, піротехніки під час розмінування вилучили на навколишній території понад дві тисячі вибухонебезпечних предметів. Станом на ранок 10 жовтня відсутні вогнища загорання та вибухи. Про це повідомляє ДСНС. До ліквідації наслідків надзвичайної ситуації залучено 1493 людини та 288 одиниць техніки. Обстежено понад 20 тис.га території із загальної площі 30 тис.га.

Як розповів журналісту один з працівників ДСНС, є люди, які не віддають снаряди, що залетіли до них на подвір’я чи город. «Півгодини умовляли одного чоловіка у Павлівці, щоб віддав частину снаряда від «Граду», - каже співрозмовник. – Господар був категоричний: «Воно до м еен прилетіло, значить тепер моє».

Якщо люди сподіваються, що такий метал зможуть віднести на пункт прийому металобрухту, то повинні знати, що приймати рештки боєприпасів їм категорично заборонено.

Для ракет з Калинівки Вінниця недосяжна?

80 тисяч тонн боєприпасів зберігається у Калинівці. Це інформація міністра оборони Степана Полторака, яку він поширив у соцмережах. Не відомо, цифра названа з тими, що  знищено під час вибухів, а це понад 30 тис т, чи вже без них. Як стверджують військові, у Калинівці є ракети, дальність стрільби яких сягає на десятки, а то й сотні кілометрів. Наприклад, тактичний ракетний комплекс «Точка-У» має максимальну дальність стрільби 120 км. Реактивна система залпового вогню «Смерч» здатна доставляти ракети на максимальну відстань 90 км, мінімальну – 20 км. Ракети системи «Ураган» при стрільбі долітають на відстань 35 км (дані взято з Вікіпедії). З Калинівки до Вінниці, за даними сайту DELLA, 28 км.

 

0
0
0
0
Коментарі (6)
 • Саша Ветров

  Ха - навезли хлама после фрицов подорвали и списали МИЛЛИАРДЫ ну вообще в башке КАША   Такую  плетут я-бы даже бухо,, до такого не додумался-бы хотя я пьяный ОЧЕНЬ УМНЫЙ !!! Тут водкой не обошлось ЧТО ВЫ ТАМ КУРИТЕ УР,,?????  НЕТ только вдумайтесь СНАРЯДЫ ВРЕМЕН ВЕРМАХТА  лежат  на складе вместе ИЛИ отдельно от зарядов ГРАД УрАГАН ТЮЛЬПАН и т-д  МОЗГИ ВКЛЮЧИТЕ !!! Ладно при НЕЗАВИСИМОЙ денег постоянно нету ворьё разтягует розворовывает НО СКЛАДЫ ЕЩО ОТ СОЮЗА ОСТАЛИСЬ !!!   Какие н,,й вермахтовские снаряды ??? Тогда-бы лоб зеленкой намазали за такие штучки БЕЗ ВОЕННОГО ВРЕМЕНИ   А туда вы и горелой спички не положили после СОЮЗА

 • Задунайский Торонтуй

  Тоись у немцев не взрывалось. Хотя кругом УПА сидела в партизанах. Наверное дронов у них не было.
 • Anonymous

  одно дело когда реактивный снаряд запущен по направляющей в штатном режиме и другое дело когда летит сам по себе в результате детонации.

  это как в том анекдоте.

  Учительница спрашивает детей, сколько километров до США и как долго туда добираться. Дети выдвигают разные версии. Встает Вовочка и говорит. "Я не знаю сколько туда километров. Но мой папа, полковник РВСН, сказал что добираться туда 21-22 минуты."
 • Богдан Пупкин

  ну и что что немцы там держали боезапас???   ну и что что при сталине строилось?  ДУРОСТЬ!!!   разве в тридцатых годах были заряды с мощностью как точку у  или ураган?     как вы думаете что было бы со строением тридцатых годов  если бы рвануло пару точок?

  Anonymous reply Богдан Пупкин

  все бы норм со строениями было. тогда и кирпич и бетон и цемент другого качества для армии использовалось, и нормы выдерживались (особенно немцами).
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

19:16 На порозі відділку поліції «закували» в кайданки правоохоронця з грошима photo_camera 18:10 Водійські права за гроші: посередники домовились з керівником сервісного центру МВС photo_camera 18:01 Газовиків хочуть оштрафувати на 850 тисяч гривень. Що на це кажуть у «Вінницягаз»? 17:05 Дев'ять годин без світла. Де у п’ятницю застосують планові відключення? Від читача 11:41 4 правила для "Холостяк-стайл" в дизайне интерьера 16:19 Вони відповіли: коли у Вінниці закінчиться опалювальний сезон? 16:12 Анонси спортивного тижня: баскетбол, шахи, веслування, дзюдо 15:40 Завтра вінничани зможуть обстежитися на туберкульоз. Безкоштовно, біля мерії 15:05 Тарифи не зміняться: в «Укрзалізниці» заявили про поділ вагонів на 3 класи 14:44 Віктор Бронюк: «40 років не святкують. Так що у неділю подарунок робитиму я!» play_circle_filled photo_camera 14:00 У райвідділі поліції підозрюваний перерізав горло. Що кажуть правоохоронці? 13:17 «Дружина народила тобі дауна»: три історії батьків, які виховують «сонячних» дітей photo_camera 12:59 Циклон та штормовий вітер: синоптик попередила про весняні «витребеньки» 12:30 Смертельна ДТП: водій «ВАЗ» збив 21-річного велосипедиста. Хлопець не вижив 11:54 ДТП на Вишеньці: водій «Ауді» не пропустив швидку, яка їхала з маячками photo_camera 11:38 Вінничани масово не платять за опалення: борг складає 150 мільйонів гривень 11:11 Вибори президента: агітаційні плакати «ліплять» там, де не можна 09:58 Влаштували нелегально: у Вінниці викрили трьох громадянок Таїланду 09:20 Курс валют НБУ на 21 березня. За скільки сьогодні продають долари та євро? 09:04 Мама року 2019: термін подачі історій продовжено до 1 квітня (Новини компаній)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up