Монетизація пільг на проїзд зачепить всіх українців, які мають право безкоштовного проїзду в транспорті: як міському, так і міжміському. Уряд визначив, що за їхні пільги мають платити місцеві бюджети. При цьому, оплачувати не менше 30 поїздок щомісяця.
Через два місяця після прийняття урядової постанови обласні чиновники доробили порядок виплат та розрахували скільки коштуватиме ця монетизація.
Якщо коротко, то тільки у Вінниці є більше 31 тисячі людей, які матимуть право на пільги в громадському транспорті. Це коштуватиме бюджету міста 41 мільйон 838 тисяч 939 гривень на рік.
Але рішення про запуск нової системи мають ще прийняти в мерії. Розповідаємо кому та скільки можуть дати грошей на проїзд.
На сайті Вінницької ОДА виклали детальну новину щодо монетизації пільг на проїзд. За нею чиновники встановили місячну норму — 30 поїздок, з яких 22 поїздки на міському транспорті (7 – трамвай, 7 – тролейбус, 8 – автобус) і 8 – на приміському.
При цьому якщо людина, для прикладу, проїздила на трамваї три рази замість семи, то зможе проїхати ще чотири рази іншим видом транспорту. Але в межах встановленої норми: загалом 30 поїздок на місяць.
Обласні чиновники встановили середній розмір щомісячних виплат.
У 2018-му цей показник становить 96,9 гривень, що складається з середньої вартості одного квитка в комунальному транспорті області (3,23 гривні) помноженої на 30 поїздок.
Якщо вартість квитка в міському комунальному транспорті змінюється, тоді розмір виплат переглядається з наступного місяця.
На Вінниччині 153 тисячі людей зможуть користуватися безкоштовним транспортом. З них:
79 683 людей будуть отримувати щомісячну готівкову виплату в сумі 96,9 гривні
54 427 людей отримуватимуть на 20% більше — 116,28 гривень. Це люди, які мають право на пільговий проїзд в міжміському транспорті.
18 626 людей — отримають вдвічі збільшену виплату — 193,8 гривні. Це люди з інвалідністю 1,2-ої групи; діти з інвалідністю віком від шести років; потерпілі 1-ої категорії на ЧАЕС; діти, яким від шести років, потерпіли внаслідок аварії на ЧАЕС; люди з інвалідністю 1-ої групи, отриманої внаслідок війни.
У презентації чиновники надали розрахунки, скільки в кожному місті мають заплатити за пільговиків.
«Відповідно до статті 91 Бюджетного кодексу України видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, зокрема на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян здійснюються з місцевих бюджетів», — йдеться на сайті ОДА.
У Вінниці 31 421 людей зможуть користуватися пільговим проїздом, на покриття вартості якого будуть виділяти 41 мільйон 838 тисяч 939 гривень (!) з бюджету Вінниці щороку.
Тоді як, всі 153 тисячі пільговиків, будуть отримувати від міст та громад Вінниччини 211 мільйонів 917 тисяч 276 гривень на рік.
Кошти видаватимуть готівкою через поштові відділення або на рахунок пільговика в банку.
Усього у Вінницькій області, за даними обласного управління Пенсійного фонду, проживає 457 тисяч пенсіонерів, які можуть безкоштовно їздити у транспорті. З них — близько 90 тисяч пенсіонерів проживає у Вінниці.
Станом на зараз, 15 травня, на сайті міськради немає ані прийнятого рішення, ані його проекту щодо монетизації пільг на проїзд.
Схоже твердження сказала й очільниця міського департаменту соцполітики Лариса Попова.
Проте, ще в березні міський голова Сергій Моргунов казав, що всім пільговий проїзд зробити не вдасться. Адже на це потрібно буде близько 200 мільйонів гривень щороку з бюджету Вінниці.
Дія цього Порядку поширюється на окремі категорії осіб, які мають право на пільги з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах. А саме:
Чорнобильці. Люди, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС; учасники ліквідації, діти віком від 6 років, які отримали інвалідність, пов’язану з ЧАЕС;
АТОвці. Учасники бойових дій (ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), особи, які отримали інвалідність внаслідок війни (ст.13 того ж Закону);
Родини військових. Батьки військових, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження служби, відповідно до статті 14 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»
Багатодітні родини. Діти з багатодітних сімей відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону дитинства»
Силовики. Ветерани військової служби, органів внутрішніх справ, Нацполіції, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, Держспецзв'язку відповідно до статті 30 ЗУ «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»
Особи з інвалідністю. Діти, особи з інвалідністю та супроводжуючі відповідно до статті 38.1 ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Реабілітовані особи, які отримали інвалідність внаслідок репресій або є пенсіонерами, відповідно до статті 6 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні».
Люди з цих пільгових категорій гарантовано отримають виплати на проїзд. Проте, органи місцевої влади можуть доповнити цей перелік іншими пільговиками.
Ще у березні міський голова Сергій Моргунов казав, що всім пільговий проїзд зробити не вдасться, адже на це потрібно буде близько 200 мільйонів гривень щороку з бюджету Вінниці.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Якщо коротко, то тільки у Вінниці є більше 31 тисячі людей, які матимуть право на пільги в громадському транспорті.
близько 90 тисяч пенсіонерів проживає у Вінниці.